Damarlarımız NEDEN Mavi Görünür ?

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 2 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Damarlarımız NEDEN Mavi Görünür ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yaşamımızın sürebilmesi için vücudumuzdaki her bir hücrenin oksijene ihtiyacı vardır. Hücrelerimize oksijeni hücreler taşır.Kanımız oksijeni havadan aldığımız nefesin sonucunda akciğerlerimizden alır ve vücudumuzun her bir noktasına ulaştırır.Bu noktalarda oksijeni hücrelere devreden kanımız, kalp tarafından emilerek tekrar oksijen depolayabilmesi için akciğerlerimize pompolanır ve çevrim böyle devam eder. Kaynakwh: Kaynakwh:
  Kanımızın içinde oksijen moleküllerini tutup,damarlarda taşıyarak,hedefe ulaştırıldığında bırakan özel bir molekül vardır.
  Kırmızı kan hücrelerini,yani alyuvarları çevreleyen ve aslında demir içeren bir protein olan hemoglobin,oksijenle birleşerek bilinen parlak kan rengini oluşturur.
  Damarlarımızın mavi renkte görünmesi vücudumuza gelen ışığın bir kısmının emilmesi ve bir ksmınında yansıtılmasıyla ilgilidir.Mavi renk gibi yüksek enerjiye sahip dalga boyundaki ışıklar daha çok yansıtılıp gözümüze geldiği için damarlarımız mavi renkte görünür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Damarlarımız NEDEN Mavi Forum Tarih
Damarlar, Vücuttaki Damarlarımız ve Damarların Yapısı Genel Sağlık 28 Mayıs 2013
Kalp ve Damarlarımız - Kalp ve Damarlarımızın Vücuttaki Görevleri Genel Sağlık 19 Ekim 2012
Atatürk taassuba neden karşı çıkmış kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Neden birden çok din vardır kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017
Kuran'a göre bir insanı öldürmek neden bütün insanları öldürmekle eş değer kısaca Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş