Damalı Su Yılanı Özellikleri Resimleri

'Diğer Hayvanlar' forumunda SeLeN tarafından 2 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Damalı Su Yılanı Özellikleri Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Damalı Su Yılanı Hakkında - Damalı Su Yılanı Özellikleri - Damalı Su Yılanı Üremesi  Damalı su yılanı (Natrix tessellata), Colubridae familyasından Avrupa'da görülen zehirsiz bir yılan türü.

  [​IMG]

  Fiziksel özellikleri

  Dişiler erkeklerden daha büyüktür. Maksimum büyüklüğü 1.0-1.3 m arasındadır. Rengi grimsi yeşil ila kahverengimsi veya siyaha yakın, sırtında koyu benekler bulunur. Karnı bazen parlak sarı veya turuncu renkte siyah benekli bir zara benzer. Aslında tam bir su yılanı değildir sadece suyu seven bir yılandır Natrix Natrix gibi

  Biyoloji

  Başlıca besinini balıklar oluşturmasına rağmen, bunun yanında kurbağalar, iribaşlar ve amfibyumlar da yemek listesinde bulunur. Gündüz aktif olan yılan, ağırlıklı olarak suda vakit geçirir ve 20 dakikaya kadar dalabilir. Çoğunlukla nehir, ırmak ve göl yakınlarında bulunurlar. Sudan çıkmış dallarda güneşlenirken kış uykusu ve yumurta bırakmak için kıyıya gelirler. Bu yılan türü zehirli değildir. Kendini savunmak için anüsünden çok kötü kokan bir salgıyı yayar. Başka bir savunma mekanizmasıda ölü taklidi yapmasıdır. Çiftleşme mevsiminde (Mart-Nisan) büyük gruplar oluştururlar. Yumurta bırakma Temmuz ayında olur, bir defada çıkan yumurta sayısı 10-30 kadardır. Genç yılanlar, erken Eylül'de yumurtadan çıkar. Damalı su yılanı, suyun yakınındaki kuru deliklerde Ekim'den Nisan'a kadar kış uykusuna yatar.

  Dağılımı

  Damalı su yılanı, Avrupa ve Asya boyunca bulunur: Almanya, İsviçre, Avusturya, Fransa, Belçika, Hırvatistan, Slovenya, Bosna-Hersek, Karadağ, Makedonya, Sırbistan, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Arnavutluk, Romanya, Bulgaristan, Macaristan, Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs, Afganistan, Rusya, Ukrayna, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Irak, Suriye, Ürdün, Yemen, Mısır, İsrail, Pakistan, Çin.

  Türkiye'de yayılışı

  Türkiye´de her tarafa yayilmıştır. Deniz sevyesinden 2500 m yüksekliklerde görülür.

  Koruma durumu

  Damalı su yılanı bir çok ülkede doğal koruma altında bulunur. Mevcudiyetleri Orta Avrupa'da tehlikededir. Örneğin Almanya'da 2003 yılında tahminen sadece bir kaç yüz örnek mevcut durumdaydı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Damalı Yılanı Özellikleri Forum Tarih
Damalı Baton Kek Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 11 Haziran 2011
Damalı Pasta Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 2 Nisan 2010
iki renkli kurabiye satranç/damalı/baton kurabiye Pasta ve Hamur İşleri 20 Haziran 2009
Uyuyan Yılanın Kuyruğuna Basılmaz Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 11 Şubat 2012
Türkiyenin En Büyük Yılanı Diğer Hayvanlar 13 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş