Dalmaçyalı Hakkinda Bilgiler

'Kedi ve Köpekler' forumunda maviboncuk tarafından 3 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Dalmaçyalı Hakkinda Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dalmaçyalı

  Kökeni:
  Bu cinsin kökeni hakkında birbiriyle uyuşmayan çeşitli gö rüşler vardır. Kesin olan tek şey, geçmişinin çok eskilere uzandığı dır. Varlığını gösteren izler Mısır rölyeflerinde ve Helenik döneme ait duvar süslemelerinde bulunmuştur. 1700 yılında Bengal pointeri olarak bilinen ve Dalmaçyalı'ya çok benzeyen bir köpek ingiltere'de varolmuştur. Bu örnek Dalmaçyalı'nın Yugoslav kökenli olup olmadı ğına dair sorulara yol açmıştır.

  Tanımı:

  Kaslı, simetrikyapılı bir köpektir. Yüksekliği, erkeklerde 55-60 cm., dişilerde 50-55 cm. Ağıriık: 25 kg. kadar. Başı uzun, burnu tüylerinin rengine göre siyah ya da kahverengidir. Gözler: siyah ya da kahverengi, yuvarlak ve parlak, bakışlan canlı. Kulaklar: yumuşak, başın arkasına doğru sarkık. Kuyruk: dipte kalın, uca doğru ince, yukarı doğru biraz kıvrık. Tüyleri, kısa, sert, sık ve parlak olmalıdır. Temel rengi daima beyaz olup, üzerinde siyah ya da koyu kırmızı lekeler vardır. Bu lekelerin belirgin ve vücudun her yerine dağılmış olması gerekir. Bu özellik köpeğin değerini arttırır.Yavrular doğduklarında saf beyazdırlar.Kişiliği: Sakin, sadık, bağımsız ama evden hoşlanan, son derece duyarlı. Insana ihtiyaç duyar, aksi halde melankolik bir havaya bürü nür. Çocuklarla oynamayı sever. Mükemmel bir belleği vardır. Ken disine yapılan kötü muameleyi yıllar sonra bile hatırlayabilir.

  Kullanımı:

  Ortaçağ'da av köpeği olarak kullanılırdı. On dokuzuncu yüzyılda küçük arabaları çekmekte kullanıldı ve şöhreti hızla yayıldı. Efendisi ister yürüyerek, ister atla, ister arabayla seyahat ediyor olsun, onu mutlaka takip eder. Daha sonra insan dostu olarak büyük bir takdir topladı. Bekçi köpeği olarak da kullanılabilir.Temiz ve zariftir, çamurdan hoşlanmaz, su ve sabunu sever.

  [​IMG]
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Eylül 2015

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dalmaçyalı Hakkinda Bilgiler Forum Tarih
Dalmaçyalı Köpekler/Dalmaçyalı Hakkında Kedi ve Köpekler 1 Nisan 2009
Dalmaçyalı Köpek Resimleri Kedi ve Köpekler 7 Haziran 2009
Dalmaçyalı Resimleri - Dalmaçyalı Köpek Resimleri Kedi ve Köpekler 13 Mayıs 2009
Dalmaçyalı - Dalmaçyalı Köpeğinin Özellikleri (Çocuklarla Uyumlu Köpekler) Kedi ve Köpekler 13 Mayıs 2009
Dalmaçyalı Resimleri Kedi ve Köpekler 23 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş