Dalmaçyalı - Dalmaçyalı Köpeğinin Özellikleri (Çocuklarla Uyumlu Köpekler)

'Kedi ve Köpekler' forumunda NeslisH tarafından 13 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Dalmaçyalı - Dalmaçyalı Köpeğinin Özellikleri (Çocuklarla Uyumlu Köpekler) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dalmaçya köpeği (Dalmaçyalı da denir), kısa tüylü, beyaz üstüne niteleyici siyah ya da kahverengi benekli süs köpeği ırkı.

  [​IMG]  Omuzdan yere yüksekliği 48 - 58 cm, ağırlığı 25 kg kadar olan Dalmaçya köpeği, kesin olmamakla birlikte Dalmaçya kökenli olduğu ileri sürülen, 1800 yıllarından sonra İngiltere'de yetiştirilen bir köpektir. Günümüzde dünyanın pek çok yerinde süs köpeği olarak yetiştirilmektedir.  Çok oyuncu, neşe dolu bir köpektir, ama çok duygusaldır. Yalnız kalmak istemez, küser. Bu nedenle bahçede kulübede yaşamak ona göre değildir. Belleği çok güçlüdür. Kendisine kötü davranan birini yıllar geçse de unutmaz. Enerji doludur, özellikle çocuklarla oynamayı çok sever. Ev hayvanlarıyla arası çok iyidir, ama yabancı köpeklerle anlaşamaz. Çok zeki ve inatçıdır. Koruma ve bekçilik görevlerini yerine getirebilir.

  Dalmaçyalılar yıllarca itfaiyeci köpeği olarak bilindiler.Yıllar önce dalmaçyalı itfaiyeciler tarafından istasyonlarındaki fareleri kovalamaları için tutulmuşlardır. (Dalmaçyalılar kedi gibi fare kovalamaları ile ünlüdürler.)  2. Dünya Savaşı sırasında gizli mesaj ve tıbbi malzeme taşımak için kullanıldıkları bilinmektedir. Atlarla aralarının iyi olmasından dolayı aynı zamanda itfaiyeciler yangın söndürmeye giderken at arabalarına eşlik etmiş ve yollarını açmışlardır. İngiltere’de hala bazı modern itfaiye istasyonlarında Dalmaçyalılar bulundurulmaktadır.

  Erkek Dalmaçyalılar dişi Dalmaçyalılar’a göre daha iri ve ağırdırlar. Dalmaçyalılar yüzmeyi çok severler.  Dalmaçyalıların benekleri siyah veya kahverengidir. Fakat ilginç olanı Dalmaçyalılar doğduklarında süt kadar beyaz doğar ve sonradan beneklerine kavuşurlar.

  Çok güzel ve çok iyi av köpekleridir. İdrarında ürik asit bulunmadığı için bahçıvanların favori ırkıdır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dalmaçyalı Dalmaçyalı Köpeğinin Forum Tarih
Dalmaçyalı Köpek Resimleri Kedi ve Köpekler 7 Haziran 2009
Dalmaçyalı Resimleri - Dalmaçyalı Köpek Resimleri Kedi ve Köpekler 13 Mayıs 2009
Dalmaçyalı Hakkinda Bilgiler Kedi ve Köpekler 3 Nisan 2009
Dalmaçyalı Köpekler/Dalmaçyalı Hakkında Kedi ve Köpekler 1 Nisan 2009
Dalmaçyalı Resimleri Kedi ve Köpekler 23 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş