Dallıca Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dallıca Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Dallıca Köyü Bilgileri - Dallıca Köyü Hakkında - Dallıca Köyü Tanıtımı - Dallıca Köyü Resimleri  Dallıca, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köye yakin yerleşim yerleri çok eski zamanları kapsamaktadir.islamin kabulunden önce dahi yaşamiş olduğu mevcut maşatlik adi verilen mezarlık bölgesinden anlaşilmaktadir.Selçuklu Artukoğullari kalıntıları vardir.köye yakin eski Murat nehri boyunda kurulmuş olan Aşvan köyünde yapilan kazilardabölge tarihinin çok eski olduğu ortadadır.O tarihte yapilmiş 20-30 metre yükseklikte toprak yiğinlari mevcuttu Aşvan köyünde 1960 yılında yapılan kazılar bölge tarihinin eskiliğini göstermektedir.

  Kültür

  Dallıca köyü insanı Türk gelenek ve göreneklerine bağlı olup, her yıl hazıran ayında düzenlenen patila şenlikleriyle Elazığ halkı tarafından tanınan ve sevilen şirin bir köydür. yetiştirilen envai çeşit üzümleriyle tadılmaya ve görülmeye değer bir yerdir.Düğünleri ve yemekleri ünlüdür.baraj ile birlikte balikçilik ve aynalı sazan yakalanmaktadır.

  Coğrafya

  Elazığ merkezine 35 km kuzey batısında çemişgezek'e giden feribotların kalkiş yerine 8km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Köy etrafinda sulama sistemi 1997 yılında başlatilmiş 25 km lik büyük sulama kanalları yapilmasına rağmen henüz keban barajından su bağlanmamıştır. kanallar 8 yıldır susuzdur.Bölge halkı sulama beklemektedir.sulu tarım bölgede verimi çok artıracaktır.köyün dalav bölgesinde krom madeni vardir.

  Nüfus

  2000 - 91

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyde elma,kaysı,üzüm,nar,vişne,ceviz,kiraz,badem yazin hertürlü sebze ve kavun karpuz üretilir.son yıllarda yaz ayları 300 hane ev dolmasına rağmen kış ayları kalan nufus çok azdır.köyde cami vardir ve yıl boyu açiktır.arazı traktör ve biçer döğer kullanılır.15 cıvarında traktör vardir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  > 2004 -sami arslan
  > 1999 -sami arslan

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak elaman yokluğundan dolayı hizmet verilememektedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Yerel Net

  Kaynak :antoloji.com

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dallıca Köyü Merkez Forum Tarih
Dallıca Köyü Merkez Bartın Bartın Tanıtımı 28 Mart 2010
Dallıca Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Bursa Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Dallıca Köyü Nazilli Aydın Aydın Tanıtımı 8 Nisan 2010
Dallıca Köyü Tercan Erzincan Erzincan Tanıtımı 16 Mart 2010
Dallıca Köyü Kemaliye Erzincan Erzincan Tanıtımı 16 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş