Dallı Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dallı Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  dallı köyü bilgileri - dallı köyü resimleri - dallı köyü tanıtım - dallı köyü aşkale  Dallı, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı Soyucuk olup büyük bir yerleşkedir. Köyde eski kilise yapısı bulunmaktadır. Fakat toprak altında kalmaktan kurtulamamıştır. Soyucuk eski adı olan Sos bügüne kadar gelmiştir.Köy eski Ermeni köyü olmakla beraber köye Ermenilerden sonra Beydilli oymağından Alevi Türkmenler iskan edilmişlerdir.Türkmen köylerinden biridir.Arif SAĞ ve Erdal ERZİNCAN bu köylüdür.Bacavut,Persor,Tozluca,Sarıbaba Alevi Beydilli köylerinden bir kaçıdır.Alevi Beydilliler Türkmen iskanıyla Şenkaya ilçemizin 12 köyünede iskan edilmişlerdir. Ne yazık ki göçlerden ve savaşlardan ötürü Soyucuk soyucukluğunu kaybederek Sos adlı küçük köye dönüşmüştür. Sos da sanayi ile gelişen şehir yaşamıyla olan rekabetle baş edemeyip Dallı adında şu anki çok küçük bir köye dönüşmüştür.
  Kültür

  Köyün ana dili Türkçe'nin Dadaş Ağzı'dır. Köyün düğünleri üç gün üç gece sürmekteymiş. Gerek bozulan ekonomik şartlardan ötürü, gerek diğer şartlar bu geleneği ve diğer geleneklerimizi ortadan kaldırmışlardır. Artık sadece çocuklarına anlatılan anılara dönüşmüşlerdir. Bağlama ustaları Arif Sağ'ın, Erdal Erzincan'ın ve zurna virtiözü İbrahim Kocaman'ın doğum yeridir.

  Coğrafya

  Erzurum iline 70 km, Aşkale ilçesine 30 km uzaklıktadır. Meryem Dağı başlıca büyük dağıdır. Üzerine türküler ve ağıtlar yakılmıştır. Günümüzde sohen deresi şenlikleri adı altında şenklikler yapılmaktadır. Meryem Dağına yapılacak kayak tesisleri projesi de vardır ama henüz sonuç alınamamıştır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 156
  1997 89
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  2009 : - İnan Acar
  2008 - Rıza Erzincan
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır fakat kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yolun bir kısmı asfalt ayrıca tren yolu köyün yakınından geçmektedir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi

  yerel.net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dallı Köyü Hakkında Forum Tarih
Dallıkavak Köyü Hakkında Bilgi Sarız Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kodallı Köyü Hakkında Bilgi Kırıkhan Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Nusaybin Dallıağaç (Herbê) Köyü - Nusaybin Dallıağaç Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 22 Kasım 2009
Dallıca Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Bursa Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Dallımandıra Köyü Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 19 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş