Dalbahçe Köyü Turgutlu Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dalbahçe Köyü Turgutlu Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Turgutlu Dalbahçe Köyü - Dalbahçe Köyü Hakkında - Dalbahçe Köyü Tanıtımı - Dalbahçe Köyü Resimleri  Dalbahçe, Manisa ilinin Turgutlu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Dalbahçe Köyü, Oğuzların Üçok Kolunun Salur Boyunun Teke Türkmenlerinin Karatekeli Aşiretinin Duragoca Obasının yiğit yörük erleri tarafından yaklaşık olarak 1800-1810 yıllarında kurulmuştur. Köy, üç mahalleden müteşekkildir. Köye ilk gelen Gök Ali'dir. Daha sonra Gök Ali'nin akrabaları olan Hacı Veli ve Çürük Ali gelip yerleşirler. Daha sonraki yıllarda Selçuk-Tire dolaylarından KARA ALİ Goca gelip yerleşir. Böylece Dalbahçe Köyü'nün temelleri atılmış olur. Bugünkü köyün civarında GÖLDERESİ - ETTELER mevkii arasında dağınık halde bulunan (güvekliler-hıdırlar)çadır halkı da iskan yasası nedeniyle bir araya getirilir. Dalbahçe isminin kaynağına bakacak olursak, karşımıza iki rivayet çıkar.Bunlardan biri, Kaynar mevkiinde İzmir-Ankara karayolunun alt tarafında "DALOĞLU BAHÇESİ"diye bir yerleşim yeri vardır. Daloğlu'nun kimlerden ve nereden geldiği hakkında detaylı bilgiye sahip değiliz. Zamanla bu isim tamamlamasındaki "...oğlu..." kelimesi kullanılmaz hale gelmiş ve "Dalbahçe" şekline dönüşmüştür. Bir diğer rivayet ise; Dalbahçe köyüne yerleşen kişilerin bir önceki mekanları Bozdağ'ın kuzey etekleridir. Obanın nüfusu ve hayvan sayıları artınca, bu mekan dar gelmeye başlamıştır. Yörük Gocası bir gün obanın ileri gelenlerini toplar ve onlara gidecek oldukları yerleri söyler. Alınan emir üzerine obalar hazırlanır ve Saruhan ilinin değişik yerlerine göç başlar. Yunt Dağı, Tire, Ödemiş, Selçuk, Salihli, Turgutlu, Akhisar, Foça, Gördes, Demirci mekan tutulur. Yörük Reisi:- Ali oğlum, dallı bohçanı al ve yola çık...- der. "Dallı Bohça" cümlesi zaman içersinde "Dalbahçe" ismine dönüşür. Kanaatimizce köyün ismi hakkında, ilk görüş daha muteberdir. Dalbahçe yörüklerinin ortaasyada yaşadıkları yer, bugün Kazakistan sınırları içersinde bulunan Balkaş Gölü ile Almaty arasındadır. Buradan Batıya doğru göç eden Oğuz boyları Hazar Denizi civarına yerleşirler. Daha sonra Horasan'a, oradan Adana, Konya, Antalya civarına yerleşirler. 1800'lü yılların başında da Saruhan (Manisa) ilinin değişik bölgelerine dağılırlar. Dalbahçe yörüklerinin Bursa'da, Konya'da, Adana ve Antalya'da olan akrabaları tarafımızdan ziyaret edilmiştir.
  Bir anı [değiştir]

  OSMANLI DÖNEMİNDE KARA ALİ AŞİRETİNDEN MEHMET ADINDA BİR ASKER YEMEN CEPHESİNE SAVAŞA GİDER. YEMEN'DE CEPHE BOZULUNCA ASKERLER GERİ ÇEKİLİR. AÇ,SUSUZ DAĞ-DERE-TEPE ANADOLU'YA ULAŞMAYA ÇALIŞIRLAR. KİMİ ASKER AÇLIKTAN KİMİ DE SUSUZLUKTAN ŞEHİT OLUR. KARA ALİ AŞİRETİNDEN OLAN ASKER MEHMET AKDENİZE KADAR GELİR. KIYAFETLERİ PARAMPARÇA OLMUŞ ASKER MEHMET, ADANA YAKINLARINDA BİR YÖRÜK ÇADIRINA RASTLAR. ÇALILIKLARIN ARDINDAN YÖRÜK KADININDAN KIYAFET İSTER. YÖRÜK KADINI KIYAFET VERİR. ASKER MEHMEDİN KARNINI DOYURUR. DAHA SONRA SOHBET EDERLERKEN MEMLEKETİNİ SORAR. O DÖNEMDE EGENİN MERKEZİ AYDIN OLDUĞUNDAN; ASKER "AYDINLI VE SELÇUK DAN OLDUĞUNU SÖYLER. KADIN KİMLERDEN OLDUĞUNU SORAR. ASKER MEHMET, ANNESİNİN "ÇOBAN HATİCE" OLARAK BİLİNDİĞİNİ SÖYLER. YÖRÜK KADINI AĞLAMAYA BAŞLAR VE HEMEN ASKER MEHMEDİ ÖPÜP KOKLAR. ASKER MEHMET ŞAŞIRIR, TANIYIP TANIMADIĞINI SORAR. KADIN, "ÇOBAN HATİCE"NİN KARDEŞİ OLDUĞUNU SÖYLER.

  YANİ ASKER MEHMET YEMEN'DEN TEYZESİNİN ÇADIRINA GELMİŞTİR BİLMEDEN. TEYZESİ ASKERİ MEHMEDİ 2-3 AY MİSAFİR EDER. DAHA SONRA GÖNDERİR.

  HÂLÂ ADANA'NIN CEYHAN İLÇESİNE BAĞLI DOKUZTEKNE KÖYÜNDE YAŞAMAKTADIRLAR.

  Kültür

  Köyümüzün kültürü, üzülerek belirtelimki her yerde olduğu gibi, teknolojiye yenik düşmüştür... Ramazan gecelerinde yapılan "TOMAS" oyunları, yaz mevsimindeki çelik-çomak oyunları, düğünlerde oynanan yöresel EFE oyunları, güreşler, değnek oyunları, imeceyle görülen işler, uzun kış gecelerindeki yüzük oyunları, kendi arkadaşlarının kümeslerinden gizlice yürütülerek yapılan ve hep birlikte, gecenin ilerleyen saatlerinde yenilen tavuk ziyafetleri, ocak başlarında büyüklerin anlattıkları hikâyeler, dedelerimizin deri çizmeleri, ebelerimizin (Anneanne-Babaanne) üç etekleri...daha niceleri hep tarih oldular. Damadın arkadaşları tarafından hazırlanan KEŞKEK, genç kızların kınallı elleriyle yuvarlayıp pişirdikleri TOPALAK, köyün en becerikli ve usta bayanının düğünlerde bakır tepsi veya tirki çalarak söyledikleri yanık türküler, analarımızın bürüme ve dolamaları...hepsi, birer birer yerlerini teknoloji ürünlerine bırakıp gittiler.

  Coğrafya

  Manisa iline 37 km, Turgutlu ilçesine 7 km uzaklıktadır. Dalbahçe Köyü'nün bulunduğu konum, Lydia Devleti'nin başkenti olan (Yıkılış M.Ö.546) Sardes'a yakınlığı ve Gediz Ovası'na hakimiyetiyle ön plana çıkmıştır. Köy yolu çalışması sırasında çıkan bulgular, buranın Lydia'lılardan önce (M.Ö..../700) yaşam olduğunu göstermektedir. Dalbahçe civarında bulunan dağ ve tepeciklerde moloz taşlardan başka kaya parçalarına rastlanılmamaktadır. Buradaki tepeler, tektonik hareketler sonucu ani çöküşlerle meydana gelmiştir. Küpyar ve Asmalıyar bunun en güzel örneklerini teşkil etmektedirler.

  Dalbahçe Köyü Turgutlu, Avşar, Kurudere, Bozkır ve Osmancık Köyleri ile komşudur.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 782
  2000 782
  1997 799

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Yaklaşık 15-20 yıldan beri köyde tütün ve hububat ziraatı yapılmamaktadır. Bunların yerini incir, erik, kiraz ve armut almıştır. Köyün Akdeniz iklimi özelliği göstermesinden dolayı, bu meyveler erken olgunlaşmakta ve iyi gelir kaynağı olmaktadır. Küçükbaş hayvancılık yok denilecek kadar azalmıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  ESKİ DÖNEM MUHTARLARIMIZ: (Dalbahçe-Osmancık Köyü aynı muhtarlık iken)

  1. Solak Kerim - Osmancık Köyü
  2. Koca Ahmet (Domat)- Osmancık Köyü
  3. İzmir (İsmail Yurttaş)- Dalbahçe Köyü
  4. Halil Nergiz - Dalbahçe Köyü (Osmancık Köyü ayrıldı)
  5. DURMUŞALİ SÜNGÜ Dalbahçe köyü 1963..

  Not: Geniş bilgi
  www.dalbahce.com adresinden alınabilir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. 1-5.sınıflar köyde II.kademe ise taşımalı eğitimden yararlanmaktadır (Irlamaz Köyü). Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve acentesi yoktur. Sağlık ocağı olup sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün, Turgutlu Belediyesi mücavir alanı olması sebebiyle ulaşımı kolaydır. Ayrıca Dalbahçe Köyü Taşıma Koop. vardır.

  Köy Muhtarı: MEHMET KARANFİL


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: ?

  Cep Telefonu: 0 (542) 275 88 25

  [​IMG]

  [​IMG]
  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dalbahçe Köyü Turgutlu Forum Tarih
Dalbahçe Köyü Hakkında Bilgi Doğubayazıt Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Dalbahçe Köyü Çarşamba Samsun Karadeniz Bölgesi 27 Nisan 2010
Dalbahçe İlköğretim Okulu Doğubeyazıt Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş