Dalış turizmi nedir, ayrıntılı bilgi verirmisiniz?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 29 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Dalış turizmi nedir, ayrıntılı bilgi verirmisiniz? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Daliş turizmi nedir.ayrıntılı bılgı verırmısınız?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  SUALTI DALIŞ TURİZMİ

  Türkiye'e turizm amaçlı yapılan sualtı dalma sporu ancak yasaklı olmayan alanlarda ve uygun donanımla müsade edilmektedir. Yabancı dalıcılar ise özel koşulları hakkında resmi belgelere sahip olmaları halinde belgeli bir Türk rehber ile dalış yapmak zorundadırlar.

  Uygun donanımla dalma sınırı, 30 metredir. Eğitsel amaçla bu sınır 42 metreye çıkarılmıştır. 30 metreyi geçen dalışlar uygun dalış ve tıp donanımıyla yapılmalıdır. Türk arkeoloji ve kültür değerlerini korumak üzere, Türk eski eserleri ve doğal numuneleri sınır dışına taşımak kesin şekilde yasaktır.
   

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Su Altı Dalış Turizmi

  Türkiye sularında bulunan önemli batıklar ve su altı mağaraları dalıcılar tarafından keşfedilmeyi beklemektedir.


  Aletli Dalış Kuralları

  Yasak Bölgeler: Askeri yasak bölgeler ile 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 35. maddesine göre, 19/8/1989 gün ve 20257 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı gereğince Sualtında Korunması Gerekli Kültür ve Tabiat Varlıklarının bulunduğu bölgelerde bilimsel çalışmalar dışında her türlü dalış yasaktır.

  Belge: Sportif amaçlı aletli dalış yapacaklar, Sualtı Sporları Can Kurtarma ve Su Kayağı Federasyonunca verilmiş yeterlilik belgesine (dalış kartı) sahip olmak zorundadır. Ancak enternasyonal standartlarda eğitim veren kuruluşlardan alınan sertifikalar da geçerlidir. Bu belgeler federasyona müracaat edilerek yeterlilik belgesine (dalış kartı) dönüştürülebilir. Türk vatandaşlarının sportif dalışları, dalış disiplinleri yetkileri, teknik şartları ve yetki belgeleri Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sualtı Sporları Can Kurtarma ve Su Kayağı Federasyonu'nca tespit ve kabul edilen esaslara uygun olarak düzenlenir. Yabancı uyrukluların sportif amaçlı dalış yapabilmeleri için Uluslararası Sualtı Sporları Federasyonu üyesi olmaları ya da ulusal teşkilatlar veya ülkelerinin yetkili kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen bir belgeye sahip olmaları gereklidir.

  Sorumluluk: Dalış yapacakların dalış emniyeti ve can güvenliği dalış yapana ait olmakla beraber, eğitimler esnasında kursiyer dalıcıların tüm sorumlulukları dalış eğitmenine aittir. Türk vatandaşlarının dalışlarda rehber balıkadam alması isteğe tabidir. Yabancı uyrukluların sportif dalışlarını Türk rehber balık adam refakatinde yapmaları zorunludur. Dalış esnasında kültür ve tabiat varlıklarının korunması, dalıcıların dalışları esnasında mal ve can güvenliğinin sağlanması, rehber balık adamın mesuliyeti ve sorumluluğundadır. Ancak dalışlardan önce ve dalış kurallarını ihlal eden dalıcının kişisel hatasından doğacak her türlü problemden balıkadam mesul değildir.

  Malzeme: Sportif amaçlı dalışlarda hiçbir malzeme tahdidi yoktur. Aletli sportif dalışlarda denge yeleği (can yeleği, BC), tüp basınç göstergesi, derinlik göstergesi ve zaman saati kullanılması mecburidir. Ancak kaldırma balonu veya aynı amaçlı malzemelerin kullanılması yasaktır. Kesinlikle dekompresyonlu dalışları yapılamaz. Dalışlar sırasında karada veya ilgili makamlardan izin alınmış teknelerde yüksek basınçlı tüm doldurma kompresörleri bulundurmak serbesttir.

  Dalış yaptıran acente, kulüp, kuruluş, otel, tatil köyü, okul vb. yerler ile teknelerde ilk yardım malzemeleri bulundurulması zorunludur. Dalışlar sırasında su altında fotoğraf çekilmesi, video kamera kullanılması serbesttir. Çekim için gerekli her türlü malzeme kullanılabilir.

  Malzeme Bakımı: Sportif amaçlı dalış düzenleyen seyahat acenteleri, yat işletmeleri, kurum ve kuruluşlar ile su altı kulüpleri balık adamların sahip oldukları ve kullandıkları dalış malzemelerinin (tüp regülatör, denge yeleği gibi) periyodik test ve bakımlarını yaptırmak zorundadırlar. Bu testler sivil balık adam firma temsilciliklerinde veya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın yetki verdiği kuruluşlarda yaptırılabilir.

  Dalışlarda Kullanılacak Tekneler: Sualtı dalışlarında Türk teknelerinin kullanılması esastır. Ancak kendi tekneleri ile gelen yabancı uyruklular ile kendi botlarından dalış yapmak isteyen yabancı gruplar için gerekli müsaade alınması şartı ile dalış yapılması mümkündür.

  Dalış İzni: Yasak bölgeler dışında sportif amaçlı aletli dalışlar izne tabidir. Kulüp, kuruluş ve derneklerce grup halinde, yasak bölgeler dışındaki yerlere yapılacak dalışların, İl Turizm Müdürlükleri'ne veya yetkili kılacağı kuruluşa önceden bildirilmesi zorunludur. Bu bilgi ilgili kuruluşça Bölge Sahil Güvenlik Komutanlığı'na (veya mahallindeki yetkilisi) iletilir.

  Yabancı uyruklu dalıcılar için her türlü aletli sportif dalış izne tabidir. Bu izinleri verecek makamlar İl Turizm Müdürlükleri veya yetkili kılacağı kuruluştur. Düzenlenecek izin formlarından bir adedi Liman Başkanlığına bir adedi ise Bölge Sahil Güvenlik Komutanlığı'na (veya mahallindeki yetkilisine) izin veren kuruluşça iletilir. Kontroller sırasında bir nüshası izin alan kuruluşta kalan izin belgesinin yetkililere gösterilmesi mecburidir. Eğitim amacıyla yapılacak dalışlar ile iki kişilik arkadaş sistemi dalışlarında (yasak bölgeler hariç) bilgi verilmesi ve izin alınması mecburi değildir.  Kaynak: tatil.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dalış turizmi nedir Forum Tarih
Su Altı Dalış Turizmi Nedir ? Konu Dışı Başlıklar 17 Şubat 2011
Türkiye’de Su Altı Dalış Turizmi Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 9 Mayıs 2009
Oselo ( Leopardus Pardalis ) Hakkında Bilgiler Kedi ve Köpekler 16 Şubat 2012
Türkiye'nin En Güzel Dalış Noktaları Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 9 Aralık 2011
Scuba Eğitimi - Dalış Eğitimi Diğer Spor Dalları 18 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş