Daktiloyu Kim İcat Etmiştir?

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 18 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Daktiloyu Kim İcat Etmiştir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Daktiloyu Kim İcat Etmiştir? Daktilo Makinasını Kim İcat Etti?

  Modern çağın icatlarından biri olan yazı makinesinin tarihi pek genç sayılmaz..

  Ancak söz konusu makine asla gerçekleştirilmedi. Bunun nedeni de kesinlikle bilinmiyor. Birleşik Amerika'da ilk yazı makinesinin patenti 1829 tarihini taşımaktadır ve William Burt adında birine aittir. O devirde "tipoğrafır" diye isimlendirilen bu makinenin günümüze kadar ulaşmış bir örneği yoktur.

  1833 yılında, Progin adında bir Fransız,her harf için bir harf çubuğu olan makineyi icat etti.

  On yıl sonra 1843 de, Amerikalı Charles Turber daha değişik bir yazı makinesini yapmayı başardı. Bu makinede harf çubukları pirinç bir tekerleğin kenarında bağlantılıydılar. Tekerlek bir merkez mili üzerinde hareket ediyordu..

  Söz konusu makinenin çok yavaş çalışması,pratik yararını azaltmaktaydı.

  1856 yılında, gelişme yolunda bir adım daha atıldı. Yeni yapılan makinede harf çubukları ortak bir merkez ekseninde dizilmişlerdi. Başka türlü söylemek gerekirse, bugünkü yazı makinelerinde temel olan ilkeden yararlanılmıştı.

  Pratik kullanış için uygun ve set halinde yapımına gidilen ilk yazı makinesi,Birleşik Amerikalı üç mucit tarafından gerçekleştirildi. Bunların adları Christopher Sholes.SamuelSoule ve Carlos Glidden'di. 1873 yılında,kendi buluşları olan makineyi daha da geliştirdiler.Kağıt dolgu lastik bir silindirin aralığından yerleştiriliyor mürekkepli şeridin sarılı bulunduğu bir makara dönerek, hareket halindeki şerit ikinci ve boş bir makaraya sarılıyordu.Yukarda isimleri sayılan üç mucit birleşmiş ve bir şirket kurmuşlardı. Üç ortağın makinesine benzer başka bir yazı makinesi,yaklaşık olarak aynı zamanda,Peter Mitterhofer adında bir Alman tarafından yapılmış ve Viyana Politeknik Enstitüsüne satılmıştı. Onu.Mathias Schwalbach adındaki bir teknisyenin icadı olan bir makine izledi.

  Sholes.Glidden ve Soule,Densmere adındaki bir avukatın aracılığıyla, buluşlarını New York Eyaletinin büyük bir şehrindeki (Remington ve Oğulları)silah fabrikasına sattılar. Bir süre sonra, üç ortağın buluşu olan yazı makine-sinin seri halinde yapımına başlanmıştı. Piyasaya sürülen makineler istekle kapışıldığı için ilk örnekler sadece büyük harfle yazıyordu. Ertesi yıl model değiştirildi.Yeni model makine daha küçük harflerle yazıyordu. 1877 yılında, silindiri indirip kaldıran mekanizma, küçük harfler, sayılar ve bazı yazı işaretleri de katılarak,makine iyice geliştirildi.

  Yazı makinesi,kadınların büro çalışmalarında büyük ölçüde yer almalarına zemin hazırladı. 1880 yılında New York'ta ilk daktilo kursu açıldı. Bunu,çeşitli yazı makinesi fabrikalarının açtıkları kurslar izledi. 1714 yılında Henry Mili adında bir İngiliz'in kendi icadı olan yazı makinesine patent almak için müracaat da bulunduğuna ilişkin kayıtlar,bu sözümüzü doğrulayan bir belgedir Böylece, istenilen harfin çubuğu çevriliyor ve alttaki kağıdın üzerine mürekkepli harfi basıyordu
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Daktiloyu İcat Etmiştir Forum Tarih
Daktilo Nedir, Daktiloyu Kim İcat Etmiştir, Daktilo Ne zaman Bulunmuştur? Bilim & Teknoloji 7 Ağustos 2011
Daktiloyu Kim İcat Etti? Bilim & Teknoloji 27 Kasım 2011
İnsanlık tarihinin en önemli icatları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
İnsanlığın bugünkü gelişmişlik düzeyine ulaşmasında geçmişte yapılan icat ve buluşların yeri kısaca Sorular ve Cevaplar 7 Şubat 2017
Albert Einstein neyi icat etmiştir kısaca Düşünürler-Filozoflar 28 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş