Dahilik, delilik ve o ince çizgi

'Bilim & Teknoloji' forumunda Dine tarafından 3 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Dahilik, delilik ve o ince çizgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yaygın olarak bilinen “Dâhilik ile delilik arasında ince bir çizgi vardır” sözü bilimsel olarak da doğrulandı. Psikologlar yaratıcı insanlarla psikoz yaşayanların ortak bir gene sahip olduğunu keşfetti.
  [​IMG]
  Psikologlar, yaratıcı insanların, aynı zamanda psikoz ve depresyonla da ilgili olan ortak bir gene sahip olduğunu keşfetti.

  “Neuregulin 1” adlı genin beynin gelişiminde önemli rol oynadığı, onun bir başka versiyonunun ise şizofreni ve manik depresyon gibi akıl hastalıklarıyla bağlantılı olduğu tespit edildi.

  Yeni bulgu, Macaristan’daki Semmelweis Üniversitesi araştırmacılarının, kendilerini “çok yaratıcı” bulan bir grup gönüllü üzerinde yaptığı çalışmayla ortaya çıktı. Onlara “Farz edin ki bulutların onları yere bağlayan telleri var, bu durumda ne olurdu” gibi sorular soruldu.

  Verilen cevaplara göre gönüllülerin yaratıcılıkları ölçüldü. Ayrıca ürettikleri eserler ve başarıları da göz önüne alındı. Ardından yapılan kan testinde “Neuregulin 1” adlı gene sahip olan gönüllülerin daha yaratıcı ve üstün başarılı oldukları, aynı zamanda da depresif kişiliklere sahip oldukları saptandı.
   

  1 kişi bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular - Dahilik delilik ince Forum Tarih
Soner Arıca - Kavak Yelleri (Senle Olmak Delilik) Müzik Videoları 24 Kasım 2010
Aşk'ın gözü kördür ve Delilik hep yanı başındadır!!! Aşk Hikayeleri 24 Ekim 2009
Delilik ve Aşk Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri 8 Şubat 2009
AŞk ve Delilik Aşk Hikayeleri 29 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş