Daha Uzun ve Sağlıklı Yaşamak İçin

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 13 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Daha Uzun ve Sağlıklı Yaşamak İçin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzun ve sağlıklı bir hayatı kim istemez? Peki yaşam süremizi uzatmak için neler yapmalıyız? Uzmanlar 10 değerli maddeyi şöyle sıraladı.  This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 690x70.

  Çok fazla uyumayın: Yapılan araştırmalar günde 8 saatten fazla uyuyan insanların ölüm oranını normalden daha fazla olduğunu ortaya koydu. Ama bu partilerde sabahlayanlar için iyi haber değil. Çünkü 4 saatten daha az uyumak da yaşam süresini kısaltıyor. Günde 6 ile 7 saat arasında uyumanın yaşam süresini uzattığı belirtiliyor.

  İyimser olun: İyimser insanların kötümserlere göre kan basınç düzeylerinin düşük olması ve strese daha az yatkın olmalarının kalp krizi riskin azaltarak yaşam sürelerini uzatıyor.

  Daha sık seks yapın: Salgılanan hormonlar sayesinde stres düzeyini ve kan basıncını seviyesini düşürerek kalp krizi riskini azaltıyor. Ayrıca Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre düzenli cinsel yaşam prostat kanseri ile de savaşıyor

  Evcil hayvan besleyin: Özellikle köpek olmak üzere evinde evcil hayvan besleyen kişilerde azalan stres ile kalp krizi riski de düşüyor. Bunun evinde hayan beslemeyenlere göre yaşam süresini uzatmada %12 etkili olduğu belirtiliyor.Ayrıca yalnızlık duygusu ve depresyonun önüne geçtiği gibi egzersiz sağlıyor.

  Kolestrolünüzü ölçtürün: Araştırmalar kolestrol seviyesi tehklikeli düzeyde olan birçok insanın bundan haberi olmadığını söylüyor. Kalp hastalıklarına yol açan kolestrol seviyesinizi öğrenmek için test yaptırmak buna bağlı oluşan ölüm riskini de azaltacaktır

  Standartınızı yükseltin: Yapılan istatistiklere göre gelir düzeyinin yüksek olduğu ailelerde düşük olanlara göre kronik hastalıkların görülme oranı çok daha düşük... Beslenme, yaşadığınız ev ortamı ve aldığınız sağlık hizmetlerinin standartları yükseldikçe sizin de yaşam süreniz uzamakta.

  Sigara içmeyin: Duymaya alışık olduğunuz bu madde yapılan her araştırmayla doğruluğunu kanıtlıyor. Kanser kalp krizi riskini kat kat artıran bu alışkanlık yaşam sürenizi kısaltan en büyük düşmanlardan biri.

  Sakin olun: Stres kan basıncını yükselterek sakin insanlara göre kalp hastalıklarına yakalanma oranını 3 kat artıran bir faktör... Orta yaşta ise bu oran 6 kata çıkarak yaşam süresini kısaltıyor.

  Antioksidan alın: Kanser ve Alzheimer hastalıklarına karşı iyi bir savaşçı olan antioksidanlardan yana zengin olan besinleri sofranızdan eksik etmemeniz gerekiyor.

  Doğru evlilik yapın: Evlilikteki stresin yaşam sürenizi kısaltma ihtimalinin yanı sıra genetik açıdan iyi özelliklere sahip bir eş seçmeniz çocuğunuzun yaşam süresini uzatabiliyor.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Beslenme

  Beslenme sağlık açısından çok belirleyicidir. Fakat kişi, başkasının uyguladığı değil kendisi için uygulanabilir olan beslenme şekillerini uygulamalıdır.
  Genetik nedenlerle, çevresel faktörlerle veya beslenme alışkanlıklarıyla ilgili olarak kişilerde çeşitli sağlık problemleri meydana gelebilir. Bunun çözümü moda beslenme önerileri değil uzman kişiler tarafından kişiye özel olarak yapılan testler sonucu şekillenecek yöntemlerde gizlidir. Ünlülerin uyguladığı, televizyonda reklamı yapılan, bir kişiye yönelik verilmiş olan veya ilaçlı yöntemlerle uygulanan çözümler beklenmedik sonuçlar doğurabilir!
  Sağlıklı yaşam için beslenme önemlidir. Tek taraflı beslenmemek ve zengin içeriği olan besinler tüketmek önemlidir. En önemlisi ise sağlığınızı etkilemeyecek bir menü oluşturmak için konu uzmanlarından bu konuda yardım istemek gerekir.
  Günümüz koşullarında dört kişilik bir ailenin evine alabileceği beslenme ürünleri bellidir. Bunlar ile ne kadar sağlıklı bir yaşam sürdürülebilir ayrı bir çalışma konusudur.

  Spor

  Spor vücudun zinde olması, besinlerin sindirilmesi, kemiklerin güçlü kalması ve vücudun iç dinamiklerinin doğru çalışması açısından önemlidir.
  Spor yapmak için çok miktarda para harcayıp spor merkezlerine gitmeye gerek yoktur. Zaten bu merkezleri kullanabilecek kişilerin standart bir yaşam sürdüğünü söylemek pek mümkün değildir. Ancak uygun fiyatlı yerlerde, eğer bulunabilirse, yine uzman kişiler nezaretinde vücudunuzun kaldırabileceği sporları yapmak uygun olacaktır.
  Tabiiki bu merkezlere çeşitli nedenlerle gidemeyecek kişiler için de spor alanları yaratılabilir. Örnek olarak açık yürüyüş parkurları, parklar, vs. Buralarda yapılan yürüyüşler, hafif koşular ve, eğer var ise, temiz hava yeterki olabilir. Benzeri şekilde merdiven çıkmak ve inmek doğal sporlarımızdandır. Çeşitli programlarda ve yayınlarda gösterilen hareketleri yapmadan önce bu hareketleri yapmamızda bir sakınca olup olmadığını uzmanlara danışmamız gerekemektedir. Durduk yere kendinizi sakatlamanın bir alemi yok değil mi ?
  Dikkat edilmesi gereken vücudumuzun limitlerini bilmek ve bunları aşmadan vücudumuzu çalıştırmaktır.

  İş Hayatı

  Yoğun bir iş hayatımız olabilir. Ama öncelikle işimiz olduğu için mutlu olmamız gerekir.
  Günümüzde teknolojininde devreye girmesi ile kişisel performans gibi değişik parametreler iş hayatında devreye girer oldu. Bu kişileri zaman zaman strese sokabiliyor. Ek olarak işsız sayısında fazlalık ve artan beklentiler bu stresi körükleyebiliyor. Çoğu çalışanın yeri garanti değilmiş bir hava yaratılıyor. Doğru da olabilir.
  Ancak siz, işinizi sevdikten ve yaptıklarınızdan emin olduktan sonra bir problem yoktur, olmamalıdırda. Tabii kaç kişi işinden memnun, kaçı işini severek yapyor, kaçı yaptığından emin bu sorular yazımızın konusunu biraz aşıyor.
  Biliyorum ki istenilen işte, severek ve isteyerek ve hatta yaptıklarımızdan emin olarak çalışmak biraz ütopik. Ancak sağlığımız için iş ortamımızdaki stresi ve sıkıntıyı azaltman durumundayız. Eğer tam istediğimiz gibi bir iş bulamıyorsak, aslında bulsak bile, işimizi sevmeliyiz, yaptıklarımızdan emin olmalıyız. İş ortamımızda bizi sağlıksızlığa sürüklemeyecek bir ortam oluşturmalıyız. Stresi, sıkıntıyı, yoğunluğu, tartışmaları kaldırabileceğimiz sınırların üstüne çıkarmamalıyız.

  Ev Hayatı

  Evimiz limanımız olmalı. Okyanuslarda dalga ve fırtınalarla boğuştuktan sonra limana sığınan bir gemi misali. Ancak bu liman dertleri, sıkıntıları, üzüntüleri, stresi aktaracağımız bir liman olmamalı!
  Evde sakinleşmeli insan, durulmalı, dinlenmeli, dinlemeli.
  Ne kadar problem, sıkıntı, sorun olsa da evde bunlara en azından sakin ve umutla yaklaşmalı. Ev sakinlerine yansıtmadan, paylaşarak ama onları boğmadan. Bir de uyku önemli, belirli bir saat değil, yetecek kadar, dinç uyanmaya imkan verecek kadar. Belki gün içerisinde ara ara ve düzenli bir gece uykusu önemli …

  İlişkiler

  İlişkilerde paylaşımcı olmak her zaman kişi üzerindeki yükü azaltır. İkili ilişkiler samimi olmak, dostlar edinmek, dertlerin paylaşılabileceği kişilerin olması iyidir. Ancak dönemlik olmamalıdır bu ilişkiler. Dostluklar mevsimlik olmamalıdır, bence …
  Bir elin nesi var iki elin sesi var sözünun boş olmadığını kantılamalı insan kendine.
  Çıkarların ve gizli hedeflerin değil dostluğun olduğu ilişkilere öncelik verilmeli.
  Katılımda bulunmalı ilişkilerde insan. Bu sayede gelişime de yardımcı olacaktır. Mesela günlüğümde yazdıklarıma yorumlarınla katılabilirsin ara ara

  Stres

  Stres uzak durulması gereken bir şey. Şey. Saatin hızlı akmasını, günlerin çabuk bitmesini, saçların beyazlamasını sağlayan şey.
  Stres ele geçirmemeli insanı. İnsan sağlığı için en önemli tehditlerden biridir çünkü …

  Hayal Kurmak

  Bence en önemlisi hayal kurmak. Ulaşamayacağınızı bilsenizde hayal etmek. İstemek. Saplantı boyutuna asla yaklaştırmadan gün içerisinde 10 dakika hayal dünyasına dalmak. Umutların olması ve/veya insanları neşelendiren, ümitlendiren hayallere dalmak bence itici bir güç oluyor zaman zaman …

  Hedefler

  Hedefleri olmalı insanın. Ama bu hedefler iyi belirlenmeli. Ölümcül bir hırsla değilde hevesle ulaşılacak hedefler olmalı bunlar. Ulaşıldığında mutlu edecek belki de hayalleri gerçek kılacak hedefler olmalı bunlar.
  Kimseye basılıp geçilmemeli bu hedeflere ulaşmak için. Kimse kullanılmamalı. Kimsenin iyi niyetinden veya saflığından faydalanılmamalı …
  Açık Olmak

  Kendine açık olmalı insan. İtiraf edebilmeli sıkıntılarını problemlerini. Gerektiğinde yardım almaktan çekinmemeli. Kaçmamalı gerçeklerden …

  Son Söz

  Konuya ilişkin son sözüm şu olacaktır; bence …
  Herkes kendisi için iyi olanı daha iyi bilir ya, bencil bir düşünceyle, bence burada ifade ettiklerim de değerlendirilebilir. Beni olmasa bile sağlıklı yaşam için uzmanların görüşlerini, önerilerini dinleyebilirsiniz.
  Unutmayınızki, sağlıklı yaşam hakkınız ve bunun için gerekenleri yapmalısınız …
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Daha Uzun Sağlıklı Forum Tarih
Hükümet uzay araştırmalarına mı yoksa yeryüzüne mi daha çok para harcamalıdır? Sorular ve Cevaplar 2 Ekim 2016
Bir Daha Yüzüne Bakmamak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 25 Mayıs 2012
Uzunova Köyü Ardahan Merkez Ardahan Tanıtımı 11 Mart 2010
Parfümünüzün daha kalıcı olmasını istiyorsanız Güzellik & Bakım 8 Aralık 2009
Daha Uzun Nasıl Gözükebilirim. Populer markalar & Moda 31 Ağustos 2009

Bu Sayfayı Paylaş