Daha ucuza ısınmanın yeni yolu

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 9 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Daha ucuza ısınmanın yeni yolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türk girişimcilerin icat edip ürettiği, ''Enerji Tasarruf Solüsyonu'' ucuza ısınma imkanı sağlıyor.

  Türk girişimcilerin icat edip ürettiği, suya göre daha erken ısınıp geç soğuyan ve sıcaklığı daha çabuk ileten ''Enerji Tasarruf Solüsyonu''nun kullanıldığı ısıtma sistemlerinin, faturalarda yaklaşık yüzde 35'lere varan düşüş sağladığı bildiriliyor.

  Edinilen bilgiye göre, iş adamı Ümit Özdoruk'un fikrinden yola çıkarak 2 mühendis ve 6 kimyagerin ortak çalışması sonucu icat edilen ''Hydromx'' adlı enerji tasarruf solüsyonu, ısıtma sistemindeki suyun yerine kullanılıyor. Ürün, suya göre daha erken ısınıp geç soğuyan ve sıcaklığı daha çabuk iletme özelliğine sahip. Hydromx, doğal gaz, kömür, elektrik ve fuel-oil ile çalışan kapalı devre ısıtma sistemlerinin tümünde kullanılabiliyor.
  Solüsyonun, kireçlenme ve paslanmaya sebep olmadığı, yakıt tasarrufunun yanı sıra kombilerde elektriğin daha az kullanılmasını sağladığı ve kombinin daha az çalışmasına ve ömrünün uzamasına da neden olduğu ifade ediliyor. Ürün, 100 metrekarelik bir konutun ısıtma sistemine yaklaşık 300 YTL'lik bir bedelle uygulanıyor.
  Sağladığı tasarruf ile 200 YTL olan aylık doğal gaz faturasının 130 YTL'ye düşürdüğü belirtilen ''Hydromx'', uygulama maliyetini de 4-5 faturada amorti edebiliyor.
  Solüsyona, TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsünden tasarruf sağladığına ilişkin rapor da verildiği kaydediliyor.
  UYGULAMA
  AA muhabirine bilgi veren İstanbul Kurumsal Pazarlama ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Ümit Özdoruk, Türkiye'de her 4 konuttan birinde kalorifer kullanıldığına dikkati çekerek, bunların da doğalgaz, fuel-oil ve kömürlü gibi değişik ısıtma sitemleri, ayrıca kat kaloriferi ya da merkezi sistem gibi farklı uygulama alanları olduğunu anımsattı.
  Solüsyonun, su bulunan tüm ısıtma sistemlerde kullanılabildiğini anlatan Özdoruk, ''Ürünün çalışmaları 2000 yılından başladı. Fikir, elektrikli yağlı radyatörlerden ortaya çıktı. Devamında (yurt dışından getirebilir miyiz) diye baktık, ama bulamayınca kendimiz geliştirdik. Teknik ekip kuruldu'' dedi.
  Özdoruk, teknik ekip sayesinde buluşun ortaya çıktığını ve bir Türk ürünü olarak uluslararası patente sahip olduğunu vurgulayarak, Hollanda, Almanya, Romanya ve Güney Kore gibi ülkelerden ürüne ilgi gösteren şirketler bulunduğunu söyledi.
  Kaloriferlerde suyun yerine kullanmak için geliştirilen bir kimyasal olan ''Hydromx''in uygulamasının kolay olduğunu ifade eden Özdoruk, şu bilgileri verdi:
  ''Teknik servisler eve geliyor. Kalorifer sistemindeki suyu boşaltıp yerine Hydromx'i dolduruyor. Üzerine gerekli miktarda su eklendikten sonra sistem kullanıma hazır hale geliyor. Bu sistem ısıtmak istenen ortamı normal şartlarda suya göre daha hızlı ısıtıyor ve ısıyı daha verimli kullanarak faturalara yüzde 35 oranında tasarruf sağlıyor. Ticari olarak 3 sene kullanım garantisi veriyoruz. Ondan sonra PH değerine bakılarak bu ömrü bir süre daha uzatmak mümkün.''
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Daha ucuza ısınmanın Forum Tarih
Hinduizm ve Budizm dinleri daha çok hangi kıtada varlığını sürdürür kısaca Diğer Dinler İnançlar 15 Şubat 2017
2017 Ardahan nüfusu Ardahan Tanıtımı 31 Ocak 2017
Dürüst olmak gerekirse ilk çağlarda hayat daha güzeldi diyen biri haklı mıdır? Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Yaşadığınız yerde insanlar daha çok hangi alanda çalışır? Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Duygularıyla mı yoksa akıllarıyla mı hareket eden insanlar daha başarılı olur? Sorular ve Cevaplar 30 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş