Daha iyi bir dünya için ne yapmalıyız?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 25 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Daha iyi bir dünya için ne yapmalıyız? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  daha iyi bir dünya için ne yapmalıyız  Doğayı sevmeliyiz ve korumalıyız.
  İnsanlara saygılı olmalıyız.
  İnsanlara yardım etmeliyiz.
  Çevremizi temiz tutmalıyız.
  Geri dönüşümü olan ürünler kullanmalıyız.
  Geri dönüşümü olan ürün paketlerini geri dönüşüm kutularına atmalıyız.
  İsraftan kaçınmalıyız
  Boş zamanlarımızı kitap okumak gibi yararlı şeylerle değerlendirip cahillikten kurtulmalıyız.
  savaşlardan ve kavgalarda uzak durmalıyız, küçüklerimizi bu konuda bilgilendirmeliyiz.
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İnsanların doğup büyüdüğü, barındığı, eğitim gördüğü, alışveriş yaptığı, işini, mesleğini sürdürdüğü, dinlenip eğlendiği yerlerin tamamına çevre denir. Diğer bir ifadeyle hayatımızı kuşatan, insanları ve diğer canlıları kucaklayan yerlerin tamamı çevre olarak tanımlanır.

  Çevremizi niçin temiz tutmalıyız?

  Temiz ve sağlıklı bir çevre, bütün canlıların yaşayabilmesi için temel koşuldur. Her canlı gibi insanda çevresiyle uyum içinde yaşamak zorundadır. İnsan hayatının devamını sağlayan sağlığı korumak ise, ancak sağlıklı ve temiz bir çevre ile mümkündür. Bu nedenle vücudumuzu veve yakın çevremiz olan, evimizi, sokağımızı, okulumuzu, sınıfımızı, kısaca içinde yaşadığımız dünyamızı da temiz tutmalıyız. elbisemizi temiz tuttuğumuz gibi, yaşadığımız; uzak

  Dinimizde çevre temizliğinin önemi nedir?

  İslam ahlakının temel ilkelerinden biri de çevreyi korumaktır. Yüce Rabb’imiz, evreni en güzelve yeryüzünde bulunan her şeyi insanın emrine vermiştir.(Câsiye suresi, ayet 13) İnsanın huzurlu ve mutlu bir hayat sürmesi için, Allah, ona güzel bir çevre teslim etmiştir. İnsan kendisine emanet edilen çevreyi korumakla görevlidir. Yüce Allah Kur’an’da “Göğü yükseltti ve dengeyi o koydu. Sakın dengeyi bozmayın.” (Rahman 7-8) buyurarak dengeyi bozacak davranışlardan kaçınılmasını istemektedir. Peygamberimiz de “Çevrenizi temizleyiniz” (Tirmizi, Edep, 41) buyurmuştur. Bu nedenle çevreyi korumak dini bir şekilde yaratmış, gökyüzünde görevdir.


  Çevre temizliği dinimizin bir emri olmasının yanında “hak” kavramı ile de yakından ilgilidir. Çünkü içinde yaşadığımız çevreyi başkaları ile paylaşırız. Buraların temiz tutulması ve korunması hepimizi ilgilendirir. Ortaklaşa kullandığımız çevreyi kirletmek onlara haksızlık olur. Bu nedenle bir kimsenin başkalarının kullandığı çevreyi kirletmeye hakkı yoktur. Bu “kendisine yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkalarına yapmamak” ilkesine ters düşer. Bu önemli bir ahlak ilkesidir.

  Çevre temizliği ile ilgili olarak neler yapmalıyız?

  Evimizi, okulumuzu temiz tutmalıyız. Çünkü zamanımızın büyük bir kısmı buralarda geçmektedir.  Evimiz barındığımız ve dinlendiğimiz yerdir. Evimizi temiz tutmalı ve bu konuda büyüklerimize yardımcı olmalıyız. Evimizin temiz ve düzenli olması için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz. Özellikle banyo, tuvalet ve lavaboların temiz olmasına dikkat etmeliyiz.


  Okul yakın çevremizin yakın bir parçasıdır. Günümüzün büyük bir kısmı okulda geçer. Okulumuzun temiz olması, bize sağlıklı bir öğretim ortamı sağlar. Bu nedenle okulumuzu veve içeceklerimizi sağa sola atmak, duvarlara masaların üzerine yazı yazmak; çevremizi kirletmek çirkin ve sorumsuzca bir çevresini temiz tutmaya özen göstermeliyiz. Yiyecek davranıştır.


  Ev ve okul dışında yaşadığımız çevrenin temizliğine de dikkat etmeliyiz. Cadde, sokakları, park ve bahçeleri, ormanları piknik yerlerini temiz tutmak, kirletenleri uyarmak hepimizin görevidir. Bilmeliyiz ki, “temiz bir dünya temiz bir çevre” hem kendimiz için, hem de bizden sonra gelecek nesiller için çok önemlidir.


  Çevreyi kirletenleri uyarmalı ve bu kötü alışkanlıklarından vazgeçirmek için gayret göstermeliyiz. Bunu yaparken nezaket kurallarına dikkat etmeli, karşıdaki kimseyi üzmemeye özen göstermeliyiz. Aynı zamanda kendimiz de çevre konusunda duyarlı olmalı ve bu konuda insanlara örnek olmalıyız.


  Kısaca sağlıklı, mutlu, huzurlu, barış içinde yaşamak için çevremizi temiz tutmalıyız. Bunun içinçevre temizliğine hem kendimiz uymalı hem de başkalarını bu konuda uyarmalıyız.

  Çevremi temiz tutarım, çünkü  • Günlük hayatımızda sürekli olarak çevreyle iç içe yaşarız. Temiz bir çevre insana huzur ve mutluluk verir.
  • Sağlıklı olmak için çevremi temiz tutarım. Çünkü kirli bir çevre birçok hastalığın kaynağıdır.
  • Çevremiz Allah’ın bize bir emanetidir. Çevreme zarar verdiğimde emanete ihanet eden bir insan durumuna düşerim.
  • Çünkü içinde yaşadığımız çevreyi başkaları ile paylaştığımı bilirim. Bu nedenle ortaklaşa kullandığımız çevreyi kirletmenin, onlara haksızlık olduğu bilinciyle hareket ederim. Çevremizi bulmak istediğim şekilde tertemiz bırakmalıyım. “Her zaman kendime yapılmasını istemediğim bir şeyi başkalarına yapmamayı” kendime ilke kabul ederim.
   

 3. çevremizi temiz tutmalıyız
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Daha dünya için Forum Tarih
Daha İyi Bir Dünya İçin Ne Yapabiliriz Seviyeli-Ciddi Konular 30 Ocak 2014
Gençler daha iyi bir dünya için tasarladı Eğitim Haberleri 1 Nisan 2009
Dünyanın Yerçekimi Kuvveti Daha Fazla Olsaydı Ne Olurdu? Seviyeli-Ciddi Konular 22 Eylül 2011
Dünyada Allah’ı Görmek mi Allah’a İnanmak mı Daha Yararlı? Dini Sorular ve Cevaplar 14 Ağustos 2011
Daha İyi Bir Dünyada Filmi Tanıtımı Sinema Film Tanıtımları 4 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş