Dağyolu Köyü Akkuş Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dağyolu Köyü Akkuş Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ordu Köyleri - Akkuş Dağyolu Köyü -Dağyolu Köyü Hakkında - Dağyolu Köyü Tanıtımı - Dağyolu Köyü Resimleri  İlçe: AKKUŞ

  İl: ORDU

  Köy Muhtarı: ALİ VARLI

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (452) 614 52 45
  Cep Telefonu: 0 (535) 483 32 43

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000:986
  1997:1672

  İle Uzaklığı: 185 km

  İlçeye Uzaklığı: 40 km

  Rakım: 950 m

  DAĞYOLU KÖYÜNÜN KISACA TARİHİ ve SOSYAL YAPISI

  Dağyolu Köyü; Ordu ili Akkuş İlçesine bağlı, İlçemizin kuzey batı istikametinde Salman-Samsun bağlantı yolu üzerinde yer alan Samsun Salıpazarı ilçesine komşu bir Köyümüzdür.
  İlçe Merkezine 36 Km Mesafededir. Doğusunda Akpınar Kasabası, batısında Ambargürgen Köyü ve Salıpazarı Karayonca Köyü, Kuzeyinde Salıpazarı Tahnal Köyü ve güneyinde Salman Kasabası sınırıyla komşudur.

  Dağyolu Köyüne yapılan yerleşimlerin 1870 li yıllara dayandığı sanılmaktadır. Bu tarihten önceki zamanlarda köy topraklarında çeşitli medeniyetlerin hüküm sürdüğü bazı yerleşim yerlerinden çıkan tuğla, kiremit, çanak ve çömlek parçaları, taşla çevrilmiş pınarlardan anlaşılmaktadır. Akkuş ve çevresindeki yerleşimler aşağı-yukarı ayni zamanda ve şartlarda gerçekleşmiştir.

  Kıyı-sahil bölgelerindeki sıtma salgınlarından kaçan, sıcak ve nemli iklimden uzaklaşmak isteyen Türkmen grupları bu bölgedeki köylere, arazilere yerleşmişlerdir. Çevredeki yakın İl, İlçelerden çeşitli sebeplerle (Geldikleri yerde yaşadıkları sorunlar, anlaşmazlıklar, can ve mal güvenliğinin kalmaması, savaşlar, baskılar v.s.nedenlerle) Terme’den, Fatsa’dan, Çarşamba’dan, Ladik’ten Bafra’dan, Tokat’tan, Sivas’tan gelen insanlar Akkuş(Karakuş) köylerine yerleşmişlerdir. Çünkü o zamanlarda burada araziler boş ve geniş olduğundan buralara yerleşmek ve barınmak kolay olmuştur. Dağyolu Köyüne yerleşimde bu şekilde başlamıştır.

  Rivayetlere göre muhtemelen 17. Yüzyıllarda; Halil, Selman ve Abdullah adında üç kardeşin sahillerden gelerek Halil’in Haliluşağı Köyüne, Selman’ın Salman Beldesine ve Abdullah’ında Dağyolu Köyü Abdallı Mahallesine yerleştikleri ve bu yerleşim yerleri de, isimlerini bu kişilerden aldıkları söylenmektedir.

  Bir başka rivayete göre Çam Velisi ismi ile anılan şahıs ve onun akrabaları önce Niğdeden, Samsun un Ladik ilçesine yerleşirler. kan davası nedeniyle burayı terk edip Tokat iline bağlı Erbaa ilçesinin Karayaka köyüne ve yine kan davalarının devam etmesi üzerine bu günkü Akkuş ilçesinin Kargı, Alan, Kemikgeriş, Ambargürgen köylerinde geçici olarak kaldıktan sonra nihayet üç kardeş olarak bugünkü Akpınar Beldesinin bulunduğu topraklara 1880li yıllarda yerleşirler. Bu kardeşlerden biri daha sonra Dağyolu köyüne yerleşir. Veli Koca (Velicegoca) nın torunları olduğu bilinen Varlı (Veliceoğullarının) Çam , Akçam ve Çamoğlu soyadı taşıyanların bu şekilde yerleştikleri söylenmektedir.

  Dağyolu Köyüne yerleşen kişilerin burada barınmaları ve burayı kalıcı yaşam yeri edinmelerinin anlaşılmasından dolayı elduttu’lar denilmiştir ve burası Elduttu köyü olarak anılmaya başlamıştır.

  1877-1920 yılları arasında yani Osmanlının son döneminde elduttu adıyla Canik (Samsun) ili Ünye İlçesi Karakuş nahiyene bağlı olan köyümüz 1924 de Ordu’nun il olmasıyla; Ünye İlçesi Karakuş (Akkuş) nahiyesine bağlı Eldürtü Köyü olarak kayıtlara geçmiştir.
  Karakuş 4 Mart 1954 tarihinde İlçe yapılarak Akkuş ismini almış ve Köyümüzde Dağyolu Köyü ismini alarak Akkuş ilçesine bağlanmıştır.

  Dağyolu Köyü; Abdallı , Akdana , Boruklu , Çorak , Eldürtü, Eynibel, Gökmenli, İmam Sarısı Uşağı , Hacıgil, ,Köse Uşağı, Meşeli, Pazaryeri, Süleyman Gürgeni, Torun Uşağı olmak üzere toplam 14 Mahalleden ve 227 haneden oluşmaktadır.

  1999 Genel Nüfus sayımına göre 227 hane ve 1682 nüfusu olan köyümüzde iş olanaklarının az olması ve sosyal nedenlerden dolayı köy nüfusu devamlı büyük şehirlere göç vermiştir. 2007 Yılı Adrese Dayalı Nüfus sayım sonuçlarına göre 965 ( 467 erkek, 498 kadın ) kişilik nüfusa sahip olan köyümüz nüfus yoğunluğu bakımından ilçenin 5. büyük köyüdür.

  Köyümüzde l.kademe(1- 5 sınıf) eğitim öğretim yapılan iki tane İlköğretim Okulu ve üçü kadrolu olmak üzere ibadete açık dört tane Camii vardır.

  Köyümüzün geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanır. İnsanlarımızın yüzde yetmişbeşi, geçimlerini fındık üretiminden sağlamaktadırlar. Bunun yanında Mısır, buğday, Meyve ve Sebze çeşitlerinden ihtiyacı karşılayacak kadarı üretilmektedir.

  Köyümüzün Muhtarı Ali VARLI Azaları Nuri YILDIRIM, Mehmet ÇAMOĞLU, Ferhat VARLI ve İsmail KÖSEOĞLU dur.

  Hazırlayan Osman VARLI

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dağyolu Köyü Akkuş Forum Tarih
Dağyolu Köyü Hakkında Bilgi Narman Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Dağyolu Köyü İhsangazi Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 13 Nisan 2010
Dağyolu Köyü Mudurnu Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010
Dağyolu Köyü Pülümür Tunceli Tunceli Tanıtımı 25 Mart 2010
Dağyolu Köyü Beşiri Batman Batman Tanıtımı 5 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş