Dağtarla Köyü Merkez Bayburt

'Bayburt Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dağtarla Köyü Merkez Bayburt konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bayburt İli Köyleri - Dağtarla Köyü Merkez - Dağtarla Köyü Hakkında - Dağtarla Köyü Tanıtımı - Dağtarla Köyü Resimleri  Bayburt

  Bilgiler

  Nüfus 307 (2000)

  Koordinatlar

  Posta Kodu 69000

  Alan Kodu 0458

  Yönetim

  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi

  İl Bayburt

  İlçe Merkez

  Dağtarla, Bayburt ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.


  Yerleşim
  İlk meskenlerin suya yakın ve güneş gören yerlere yapılmış olabileceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Buna göre ilk evlerin Camii‘nin sağına düşen derenin iki yakasına ve yukarıya doğru Zabit Polat'ın evi önündeki çeşmeye kadar olan alana Öztürkler, Polatlar ve Fazlıgiller; Tevfik Dayı'nın (Doğan) evinin hemen aşağısına Kişnegiller, onların sağına düşen alana Balagiller ve onların da sağına düşen kısma -ki bugün bu alan Kayagilin sokak olarak bilinir- Bayramgiller evlerini yapmışlar.


  Bu yerli akrabaların zamanla genişlemesi köydeki yapılaşmanın artmasını da beraberinde getirmiş ve ilk mahalleler yukarıda saymaya calıştığımız ilk evlerin çevresinde oluşturulmuştur. Bu yapılaşma sonucu homojen akraba mahalleleri ortaya çıktı. Köydeki mahallelerin isimleri bu konudaki görörüşümüzü destekler niteliktedir. Mesela „Mollagilin Boğoz“, „Kayagilin Ara“, „Kişnegilin Harmanlar“ ve daha bir çok isimlendirme akrabanın adına göre verilmiştir. Köyümüzün yaşadıgı bu olgunlaşma sürecinde ortaya çıkan yerleşim iskeleti ana hatlarını koruyarak günümüze kadar ulaşmıştır.


  Yerliler bugün köyün merkezini teşkil eden alana; göçmenler ise kenar bölgelere yerleşmişlerdir. Yine ilk meskenlerin basit yapılı ocak başı, bir yada iki oda, kiler ve ahırdan oluştuğunu biliyoruz. Evlerin duvar duvara bitişik yapılmış olması hem yer hem de ısı tasarrufunu amaçlıyordu. Öyleki bu bitişik yapı sistemleri bazı evlerin sokağa bakan kısmına çephe bulma imkanı vermiyordu. Evlerin çıkışını bir çok hanenin birlikte kullandığı uzun avlular sağlıyordu.


  Önceleri bir hanenin bütün fertleri aynı ocak başını (Tandur evi) kullanır ve evin içindeki küçük bölmeler – varsa şayet – oda olarak evin reisi ve evli oğullarına tahsis edilirdi. Mekan darlıgı zamanla ev sakinlerini ana eve bitişik odalar yapmaya zorlamış ve böylece duvar duvara, iç içe geçmis, tek çıkışlı birden cok ailenin oturduğu evler ortaya çıkmıştır.


  Buna imkanı olmayan aileler ahırlarda sekü adını verdiğimiz ranzaya benzer düzenekler yaparak ekseri erkek çocuklarına buralarda yatma imkanı sağladılar. Yukarıda ahırı meskene dahilmiş gibi göstermemiz bundandır.


  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.


  Coğrafya
  Bayburt merkezine 28 km uzaklıktadır.


  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007

  2000 307

  1997 292


  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Köylümüz diğer bütün civar köyler gibi geçimininin büyük bölümünü tarım ve hayvacılıktan sağlıyordu. Kısa zaman öncesine kadar büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar kendi aralarında guruplara ayrılarak köyün merasında otlatılırdı. Ekili arazinin çokluğundan ve de hayvan sayısının yüksek oluşundan çobanlık hayli zor bir işti ve de tecrübe gerektirirdi. Günümüzde ise hem otlak arazisinin genişlemesi hem de hayvan sayısı ve çeşidindeki azalma çobanların işini oldukça rahatlatmışa benziyor.  Yakın zamanlara kadar köyün doğu ve kuzeyinde kalan arazinin de ormanla kaplı olduğunu biliyoruz. Bununla beraber köy halkının temel uğraşısı ormancılık değildi. Eski evlerimizin tavan ve kiriş bağlantılarının uzun ardıç ağaçlarıyla yapılı oluşu; bize ormanın yapı malzemesi olarak kullanıldığını gösteriyor. Ama bu tek başına geniş orman alanının yok olmasını izah edemez. Köylü, ormanı hem ticaret malı olarak değerlendirmek hem de yeni tarım alanları oluşturmak için yok etti. Yakacak olarak Bayburt’a odun satımı köylümüzün geçim meşgalelerinden biriydi.


  Köyümüzde tahıl ürünü olarak buğday, hayvan yemi olarak fiy (yada fig), korunga, arpa ve nadiren çavdar ekimi yapilir. Arazinin engebeli ve susuz oluşu diğer endüstriyel tarım ürünlerinin ekimine fırsat vermez. Ayrica köyde gelenek bozucu çiftçinin olmayışı da yeni arayış ve weblerin önünü açmamıstır. Meyvecilik ise çok dar çercevede ve birbakıma numunelikmiş gibi yapilir. Fakat son yıllarda dikilen meyve ağaci sayı ve çeşidindeki artış, önümüzdeki on yıllarda bu konuda mesafe alınacağını haber veriyor.  Arıcılık aslında başlı başına ayrı bir konu ama, burada bu işin de diğerleri gibi amatörce ve kısmen macerasına (hobi gibi) yapıldıgını belirterek geçelim diyoruz. Arazinin tarım ve hayvancılığa çokta elverişli olmayışı köy sakinlerini başka arayışlara itti. Bu arayışlar sonucu yaz ve kış gurbetleri artık köylümüzün en temel kazanç yolu haline geldi. Bu vesileyledir ki köyümüzden çok iyi kalıp ve duvar ustaları çıkmıştır. Yine köyümüzden yetişen tanınmış bir çok müteahhit köyümüzden ve civar köylerden topladıkları ustalarla Doğu ve Güneydoğuda başta demiryolları olmak üzere okul, yol ve su işlerinde çalıştılar.


  İlk ekim arazileri olarak muhtemelen her ilk ev kendi çevresindeki alanları bahçe olarak kullandı. Yerleşim yazısında değindiğimiz yapılaşma sonrası ise, bu bahçeler ya tamamen yok oldu ya da oldukça küçüldüler.


  Zamanın birinde asıl yurdumuzu terk ettik bilemediğimiz sebeplerden ötürü. Göçtük, yurt aradık, döndük dolaştık, sonunda gelip Kayabaşı ile Dağtarla’nın arasında Ortuguyu inşa ettik. Zamanla dar geldi bize Ortugu. Tekrar göçtük, dağıldık yine herbir tarafa. Evet dağıldık belki ama parçalanmayacagız inşallah. Bu sitenin sakinleri olarak, aynı sokağın insanlarıymış gibi hergün selamlaşacağız birbirimizle. Tanıtacağız kendimizi, tanıyacağız köyümüzü, köylülerimizi ve inadına unutmayacağız birbirimizi. Not: Sözü burada keserek hem başka zamanlara, hem de siz komşularımıza söyleyecek söz bırakalım istiyoruz. Bu yazının fazlaca iddialı ifadeler içerdiğini biliyoruz. Aslen bu da bizim amaçladığımız bir şeydi. Böylelikle sizleri itiraz ve düzeltme yazıları yazmaya teşvik etmek istedik. Umarız bu vesileyle herkesin katılımının gerçekleştiği bir tartışma (dolayısıyla da tanışma) platformu oluşur.


  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 - Hüseyin Tütüneken

  1999 - Abdulaziz Yüceoğlu

  1994 - Necati Tütüneken

  1989 - Cemal Ceylan

  1984 - Nurettin Memişoğlu

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi 2007 Mayıs ayı itibariyle yenilenmiştir. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. 1994 yılında yapılan sağlık evi bir kişilik personeliyle faaliyettedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dağtarla Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş