Dağsaray Köyü Mecitözü Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dağsaray Köyü Mecitözü Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  dağsaray köyü bilgileri - dağsaray köyü tanıtım - dağsaray köyü resimleri  Dağsaray, Çorum ilinin Mecitözü ilçesine bağlı bir köydür.

  Çorum iline 45 dk olup amasya iline 15 dk dir.

  Tarihi
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  FAKAT kültürel açıdan bakıldığında dagsaray köyünün sınırları içinde topçam diye hitap edilen birde yatır bulunmaktadır mevcut yatırı bölge civarında ankaradan taki samsuna kadar tüm bölge halkı bilmektedir doğası serin ahvası ve kültürel özellikleriyle mükemmel bir mekan olma özelliğini taşımaktadır.
  Coğrafya

  Çorum iline 55 km, Amasya'ya 36 km, Mecitözü ilçesine 27 km uzaklıktadır.Ayrıca çorum amasya yoluna 7km uzaklıkta olup dagın tepesindedir. çevre köylerı Kalecik, Alancık, Yedigöz, Kalebogazı, Gökdere, Kayı Bogazkale, Çulpara, Çayan köyleri bulunmakta. 0000Dagsaray köyü daglik bir alanda olup havadar bir yerdir. toprak bakımından çevre köylere göre en geniş alana sahiptir.kişları ulaşim bıraz zor olur ama yazları çok serin olur.köyün içinde iki tane büyük havuz vardir.( sulama için) üç tanede çeşme vardir.orta pinar dedikleri çeşme gariptir ama yazları buz gibi kişin ise ılıK olur.
  İklim

  Köyün iklimi, karadeniz ikliminden karasal iklime geçiş etkisi gösterir.
  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri 2007 [2000]= 407 [1997]= 372

  son yıllarda köyden kente göç artmışır.

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. son yıllarda meyvacılık başlamıştır. Çevre köylere oranla en Gelişmişidir.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığıseçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: zattırı zuttu
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dağsaray Köyü Mecitözü Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş