Dağpazarı Köyü Mut Mersin

'Mersin Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dağpazarı Köyü Mut Mersin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mut Dağpazarı Köyü - Dağpazarı Köyü Hakkında - Dağpazarı Köyü Tanıtımı - Dağpazarı Köyü Resimleri  İlçe: MUT - İl: MERSİN


  Köy Muhtarı: Yaşar BELEN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  03247744496

  Cep Telefonu:

  05363749730

  Köye Genel Bakış

  Köyümüz ilçemiz mut ' a yakın yaylalardan biridir rakımı 1300 uzerinde yazları mut'un sıcagından kacmak isteyenler için idaal serinlikte fakat yazlarıda kar yağışlı ve soğuk ğeçmektedir.  Genel olarak köylülerimiz geçimlerini elma yetiştiriciliği ile kazanmaka olup bunun yanında araziler duz olmasada tarımcılık ve hayvancılıkta yaygındır.

  Koyumuzde Ere İlköğretim okulu bulunmakta ve diğer komsu koylerden tasımalı eğitimle gelen ogrencilerede hizmet vermektedir.

  Köyümüzün Tarihçesi

  Köy 1887 yılında Bulgaristan’ın Hacıoğlu Pazarcık (Bulgarca: Dobriç, Bulgaristan'ın kuzeydoğusunda, Tuna düzlüğünün doğusunda, Dobruca platosunun güneyinde 43˚34’ kuzey enlemi 27˚50’ doğu boylamında bir şehirdir) şehrinden göç eden aileler mut civarına gelmişlerdir.Buralarda 3 sene yerleşecek yer aradıktan sonra Hacıoğlu pazarcıktan göç eden ailelerden 18 Şuanda Köyün kurulu olduğu yere 1890 yılında yerleşmişlerdir. Köy tarihi bakımdan çok zengin bir yapıdadır .Dağpazarı Kilisesi,Dağpazari, Örenleri, Kızlar eseri Kaya mezarları.

  Coğrafi Konum
  Mut - Dağpazarİ Köyü (Yaylası)

  Ulaşım: Mut ilçesinin 36 km. kuzeyinde bulunan yayla köyüne 15 km Mut Karaman şehirler arası yoldan gittikten sonra sağa yol ayrılarak asfalt olan 21 km yolla köye ulaşılmaktadır.

  Dağpazari (Coropıssus) Örenleri

  Mut'un 35 km kuzeybatısındadır. Antik ismi Coropıssus olan kentin Karaman'dan Silifke'ye inen bir antik yol üzerinde oluşu eski kente ayrı bir önem verildi ini göstermektedir. Burada bir Bizans kilisesi ilgi çekicidir. Kilise, köyün ortasına ve en yüksek yerine kurulmuştur. Bizans dönemine ait kilisenin apsisi ve bazı duvarları ayakta kalabilmiştir.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dağpazarı Köyü Mersin Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş