Dağlıca Köyü Hakkında Bilgi Beşikdüzü Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dağlıca Köyü Hakkında Bilgi Beşikdüzü Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğançay Köyü -Doğançay Köyü Merkez-Doğançay Köyü Hakkında -Doğançay Köyü Resimleri  İlçe: BEŞİKDÜZÜ

  İl: TRABZON

  İle Uzaklığı: 57 km

  İlçeye Uzaklığı: 12 km

  Rakım: 700 m

  Dağlıca, Trabzon ilinin Beşikdüzü ilçesine bağlı bir köydür. Dağlıca Köyü, Trabzon ili Beşikdüzü ilçesine bağlıdır. Denize yüksekliği yaklaşık 1000 metredir. 20 kilometrekarelik yüzölçümüne sahiptir. Kozluca, Duygulu, Hünerli, Gölkiriş ve Kızılağaç köyleri ile Tonya ve Tonya ilçeleri köyleri tarafından çevrilidir. Dağlıca köyü, Trabzon'a 57 km, Beşikdüzü'ne 12 km uzaklıktadır.
  5 Ağustos 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen Trabzon, isteyen halkın yerinde kalmasına, isteyenin göç etmesine izin verilmiştir. Bu yüzden azalan nüfusun yerine Amasya, Turhal, Tokat'tan gelen ailelerin yerleştiği, diğer bölümün ise Horasan ve Tunceli üzerinden gelen ailelerden oluştuğu, geriye kalan bölümün ise Gümüşhane istikametinden gelen ve sahile kadar uzanan ailelerden oluştuğu, küçük bir bölümün ise fetihten önce var olan ailelerden oluştuğu bilinmektedir. Fetihten sonra oluşan bu süreç 1700 yıllarına kaddar sürmüştür. Kurtuluş Savaşında meydana gelen göç sebebiyle köyden ayrılanların savaşın sona ermesinden sonra geriye dönmeyerek bulundukları yerlere yerleştikleri bilinmektedir.
  Cumhuriyet döneminde, idari olarak Tonya ilçesine bağlı olan köy, Vakfıkebir'e, 1988 yılında da Beşikdüzü'nün İlçe olmasıyla Beşikdüzü'ne bağlanmıştır.
  Cumhuriyet döneminde de büyük göç veren köy özellikle Samsun, Zonguldak, Ankara, İstanbul ve yurtdışına göç ederek yaşamlarını sürdürmektedirler.


  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. köyün eski adı mesopliya dır. Köy nüfüsü ağırlıklı olarak maden işçiliği nedeniyle önce zonguldak'a sonra Almanya'ya daha sonra da diğer büyük şehirlere akmıştır. Yaz aylarında (Temmuz, Ağustos) nüfüs 1.000 kişinin üzerine çıkmaktadır. Köyün ekonomisi nerdeyse sıfır dercededir. Tamamen dışardan gelire dayanmaktadır. Ne çay, ne fındık tarlaları vardır. Yemek kültürü aynı fakirliğe dayalı olarak gelişmiştir. kuymak (eski adı yalaş)sulfan yemeği (kurutulmuş fasulye)kara lahana yemekleri, patates (eski adı kartop), Mısır çorbası (Aşure kadar olmasa da çok şey katılır.) Sırgan. Yemekler bu ağırlıkta yapılmaktadır. Kişisel olarak beslenen ineklerden elde edilen sütten şahane tereyağı ve köy kaşarı olarak bildiğimiz ürünler meşhurdur. Tereyağında kaşarın eritilmesi ve üstüne yumurta kırılarak yapılan kaşarlı yumurta yemeğini çok hoştur. Kaşar çatalınızda bir metreye kadar uzanır nerdeyse. Çatalınıza sararak yemesi çok güzeldir. Köy yazları ekseriyetle yazın yaylalara göç etmektedir. Eski dönemler de hayvancılık için bu iş. son dönemlerde temiz havası ve buz gibi suyu ve alışkanlık için yapılmaktadır. Yaylalarda sobalar hergün yakılır. Derelerde yüzmesi ve şehirlerden gelenlerle eski klasik oyunların oynanması çok güzeldir. Köyümüz dört ilçenin merkezinde göbeğinde kalmaktadır. Vakfıkebir, Beşikdüzü, Tonya, Şalpazarı hatta Vakfıfebir. Bu beş ilçede köyümüze katılarak köyümüzü büyük bir ilçe yapılabilir. Köyümüzden özellikle hukuk alanında bir çok isim yetişmiştir. Diğer devlet kademelerinde de pek çok kişi başarıyla görev yapmaktadırlar. İş dünyasında yetişmiş büyük mütahitlerimiz olmasa da kendi alanında epey ilerleyen ticaret yapan köylülerimiz vardır. Köyümüzde lakabı olmayan insan yoktur. Köklü bir köy olduğumuz için insanlar diğer şehirlerde çoğu zaman bu lakaplarla birbirini tanıyabilmektedir. Örneğin çuvaloğulları, Kuraloğulları v.b.

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Trabzon iline 57 km, Beşikdüzü ilçesine 12 km uzaklıktadır.

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyonPtt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağıasfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. şebekesi yoktur. vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır


  [​IMG]

  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dağlıca Köyü Hakkında Forum Tarih
Dağlıca Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Dağlıca Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Dağlıca Köyü Kozan Adana Adana Tanıtımı 2 Nisan 2010
Aşağıdağlıca Köyü Gerger Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Dağlıca Köyü Ereğli Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 25 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş