Dağlı Köyü Erdemli Mersin

'Mersin Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dağlı Köyü Erdemli Mersin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erdemli Dağlı Köyü - Dağlı Köyü Hakkında - Dağlı Köyü Tanıtımı - Dağlı Köyü Resimleri  Dağlı köyü, üç tarafı dağlarla çevrili olan köy ismini de buradan almıştır. Toroslar'ın Akdeniz'e bakan yamaçlarında kurulu olan Dağlı köyü, kalesi ile ünlü bir köydür. Kaleden Kıbrıs adasını görmek mümkündür. Kale, adeta tabiatın ve insanların tahribatına açık hale getirilmiş ve kale yıkılmaya yüz tutmuştur. Kale surları üzerinde kendiliğinden yetişen ağaçlar surları tehdit etmektedir. Köylüler, kaleden Çamlı köyüne çıkan tünel şeklindeki bir mağaradan bahsetmektedirler.

  Köyün üst başında, Gavursuyu mevkiinde, 500-600 yaşında büyük bir çınar ağacı ve Romalılar'dan kaldığı varsayılan kesme taşlardan yapılma çeşme görülmeye değer yerlerdendir. Geçmiş dönemlerde Keşli yaylasına çıkan köylüler, hayvancılığı terk ederek tarıma başladıklarından dolayı yaylacılığı bırakmışlardır.

  Tarihi

  Adını köyün kurulduğu dağlık araziden almıştır.

  Kültür

  Köyün yemeklerinin başında "içli köfte" gelmektedir.

  Coğrafya

  Erdemli'ye uzaklık 17 km'dir. Rakımı, 520 metredir. günün her saatinde araç bulunur. Özel araçlarla da ulaşmak mümkündür. Babaklar, Topraktepe, Bahçe, Yenimahalle ve Nalçalar olmak üzere beş mahalleden oluşan köyün merkezi Topraktepe mahallesidir.

  Tarihi Eserler

  Köyün üstünde bin rakımda kurulu Dağlı kalesi bulunmaktadır. Kale, Roma veya Bizanslılar'dan kalmadır. Kale, iki kaya arasında taştan yapılma bir binadır. Kalede iki tuvalet, dört zindan, bir kraliçe odası, bir kral tahtı vardır. Kapı girişinde bir hamile kadın ve iki asker kabartma resmi vardır. Uzaktan heybetli görünen kalenin etrafı surlarla çevrilidir. Ancak surlar günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşamamıştır. Köy üstündeki tarihi taş yapı çeşme halen ayaktadır. Ayrıca köyde mağara çoktur. Mağaralar, hayvanlar için kullanılan barınaklardır.

  İklim

  Köyde tipik Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.

  Nüfus

  2000 yılı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 910'dur.

  Ekonomi

  Köyün geçim kaynağı hayvancılık ve çiftçiliktir. Narenciye yetiştiriciliği değerini yitirmekte ve köyün çiftçileri alternatif ürünlere yönelmektedir. Zeytincilik bunun en başında gelmektedir. Tarım sektöründeki düşüşe paralel olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvan besiciliği gelişmektedir. Limon, portakal, şeftali, nar, yenidünya ve domates en çok yetiştirilen ürünlerdendir.

  Muhtarlık

  Köyde muhtarlık odası vardır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde bir ilköğretim okulu vardır. Çevre köylerden taşımalı gelen öğrencilere de hizmet vermektedir. Köyde bir adet cami vardır. Köyün içme suyu pınarlardan sağlanmaktadır. Köyde yeterli sulama suyu yoktur. Sulama suyu köyde akan iki pınardan yapılmaya çalışılmaktadır, hatta sulama yapılamamakta olup, köylü kendi imkanlarıyla sondaj vb. kuyu yöntemiyle sulama yapmaya çalışmaktadır. (Evet köylünün bir dileği vardır lemas çayından sulama suyu temin etmek). Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dağlı Köyü Erdemli Forum Tarih
Dağlıca Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Dağlıca Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Dağlıca Köyü Hakkında Bilgi Beşikdüzü Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Mayadağlı Köyü Hakkında Bilgi Altınözü Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Dağlı Köyü Şenpazar Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 13 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş