Dağgüney Köyü Orhaneli Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dağgüney Köyü Orhaneli Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  dağgüney köyü bilgileri - dağgüney köyü resimleri - dağgüney köyü tanıtım  Dağgüney, Bursa ilinin Orhaneli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy, H 937/ M 1530 tarihli Muhasebe defterinde Güney adıyla Atranos ilçesine kayıtlıdır. Ayrıca, 1908 Salnamesindeki mülki taksimatta ve 1925 tarihli Yunan Fecayii köyler listesinde ve 1927 Salnamesindeki Köyler haritasında Cebel olarak Atranos ilçesine bağlıdır. İçişleri Bakanlığının 1933 Tarihli "Köylerimiz" adlı yayınında Cebelgüney olarak Orhaneli ilçesine kayıtlı bulunmaktadır. Köy hakkındaki resmi kayıtlar 1800lü yıllarda Orhaneli hükümet konağında çıkan yangın sonucunda yanmıştır.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Ayrıca köyün 1 km uzağında "Yaren Dede" adında türbesi de olan bir yatır bulunmaktadır. .Her yıl ağustos ayının 3. pazarı köy hayrı yapılmaktadır ayrıca Mayıs ayı içerisinde Dede Şenlikleri yapılmaktadır.
  Coğrafya

  Bursa ilinin güneyinde Orhaneli ilçesinin kuzey doğu ucunda kurulmuş güzel bir dağ köyüdür. Köy Orhaneli-Keles yolu üzerindeki ilk köydür. Bursaya 60 km., Orhaneliye 16 km. mesafede yer almaktadır. Köy yolunun tamamı asfalttır. Köy sarp bir arazi yapısı üzerine kurulmuştur. Köy sınırları içinde akçam ve kızılçam türü ormanlık araziler geniş yer kaplamaktadır. Dağgüney köyü sınırları içerisinde tarıma çok elverişli verimli topraklar yoktur. Kullanılmayan kıraç arazi çok fazladır.Dağgüney köyüne komşu olan köyler:Kuzeyde Göynükbelen Beldesi, kuzeydoğuda Yazlıca (Karesi), doğuda Firuzköy, güneydoğuda Kabaklar, güneyde Şükriye, güneybatıda Deliballılar, kuzeybatıda Topuk köylerinin arasında kalır.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları kar yağışının görüldüğü köyde ilkbaharda yağmur düşmektedirU .
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 252
  1997 237
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:224-8325008
  Cep Telefonu:0-535-4699254
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dağgüney Köyü Orhaneli Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş