Dağeymiri Köyü Merkez Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dağeymiri Köyü Merkez Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Dağeymiri Köyü Bilgileri - Dağeymiri Köyü Hakkında -Dağeymiri Köyü Tanıtımı - Dağeymiri Köyü Resimleri  Dağeymiri ,Aydın Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:AYDIN

  İle Uzaklığı:10 km

  İlçeye Uzaklığı:10 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:386
  1997:403

  Tarihi

  rivayete göre yine aydının ova köyü olan Ovaeğmir'i sel alır ve Karacasulu lakaplı bi adam selden kurtulmak için evinin damına çıkar ve der ki eğer burdan kurtulursam yükümü alıp dağlara doğru gideceğim. gidebildiğim en son yere yerleşeceğim. selden kurtulur ve gelebildiği son yere Dağeğmir der.

  Kültür

  GELENEK: Düğünlerde çok değişik adetler vardır. gelinler damat evine at üzerinde götürülür. gelinin başı ve yüzü tamamen kapatılır ve çiçekler bağlanır, gelin alma esnasında gelin ata bineceği sırada çocuklar damatın babasının başından kasketini alıp kaçmaya çalışırlar. kasketi kim alır damada götürse damada gelinin gelmekte oldugunu müjdelemiş olur karşılığında da bahşiş alır. ayrıca sünnet düğünlerinde çocuk sünnet edildikten sonra adına "nişan" denilen bi etkinlik olur uzakça bir yere hedef olarak testi, kiremit vb. dikilir ve nişancılar hedefleri vurmaya çalışır. vuran nişancıya cemiyet sahibi tarafından gömlek, pantolon, kuzu ,oğlak vb. hediyeler verilir.

  Keşkek, Yuvarlama Zerde: Pirinç, nişasta ve su ile yapılır. içine karanfil ve gül suyu da katılır. soğuk servis edilir.

  Coğrafya

  Aydın merkezine 10 km uzaklıktadır. Aydına çok hakimdir. Arazi oldukça engebeli ve eğimlidir. hiç düz arazisi yoktur. araziler büyük çoğunlukla zeytin ağaçlarıyla kaplıdır. ayrıca maki, çam ormanları, ceviz, kestane, kiraz, vişne, elma, incir ağaçları da mevcuttur.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi büyük oranda zeytinciliğe dayanır. ayrıca kısıtlı su kaynaklarına rağmen açtıkları dar alanlarda sebzecilik de yapılmakta, domates, fasülye, biber, salatalık vb. üretilmektedir. ayrıca köyün yaylasında ceviz, kestane, elma ve kiraz üretimi de yapılır. köyde ahırlarda büyükbaş hayvancılık yapılır. Azalmış olmakla birlikte 5-6 aile halen küçükbaş hayvancılıkla uğraşmaktadır. Yine eskiye göre azalmasına rağmen köyde odunculuk da hala önemli bir geçim yoludur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dağeymiri Köyü Merkez Forum Tarih
Dağeymiri Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Şubat 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş