Dağbek Köyü Pülümür Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dağbek Köyü Pülümür Tunceli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dağbek Köyü Pülümür - Dağbek Köyü Hakkında - Dağbek Köyü Tanıtımı - Dağbek Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: Bilgi Yok
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Bilgiler
  Nüfus (2000)
  Rakım 2270 mt metre
  Koordinatlar
  Posta Kodu 62700
  Alan Kodu 0428
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Tunceli
  İlçe Pülümür
  Web Sitesi

  Dağbek, Tunceli ilinin Pülümür ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihçe

  Dağın beyleri anlamında olup tarihi oldukça eskidir. Tam olarak tarih bilinmemesine rağmen, 700 yılı aşkın ceviz ağaçları, üzüm bağları ve fındık bahçeleri buradaki uygarlığın çok eski olduğunun belirtilerindendir. Ayrıca köyün kuzeyindeki Kavak yaylasında ve Çekem yaylasındaki harabeler ve tapınak yerleride buranın tarihi hakkında azda olsa bilgi vermektedir. Kürt gelenek ve görenekleri hala varlığını sürdürmektedir.[kaynak belirtilmeli]
  Coğrafya

  Tunceli iline 94 km, Pülümür ilçesine 24 km uzaklıktadır. Doğusunda Pancıras, güney doğuda Danzik, Güneyde Harşi ve zimek, Güney Batıda askirek, batıda Gürük, Kuzeyde munzur dağları ve erzincan vardır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Oldukça ormanlık bir bölgedir. Özellikle moje (Pelit ağacı), ceviz, yabani armut, yabani elma, yabani aluç ve dağların zirvelerinde Ardıç ağaçları yoğunluktadır. Cim ve sakol koruma altına alınan ağaçlardandır. Yabani kavaklar oldukça farklı bir yapıya sahiptir bu bölgede.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Küçük ve büyük baş hayvancılığın yanında tarım yapılmaktadır. Naturel tarım yapılıp, yaban meyvaları bakımından zengindir.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon yoktur. Kemere Qala denilen 200 metrelik kayanın üzerine çıkınca cep telefonları çekmektedir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş