Dağarlar Köyü Alaşehir Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dağarlar Köyü Alaşehir Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alaşehir Dağarlar Köyü - Dağarlar Köyü Hakkında - Dağarlar Köyü Tanıtımı - Dağarlar Köyü Resimleri  Dağarlar, Manisa ilinin Alaşehir ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında resmi bir bilgi yoktur.ancak bazı söylencelere göre köyün adının oraya ilk yerleşen kişinin yörük olduğu ve bu yörüğün hayvanı çok olduğu için buraya davarlar denildiği daha sonra ise bunun dağarlar olarak değiştirildiği söylenmektedir.

  Kültür

  köyde anadolunun birçok yerinde olduğu gibi en çok yenen yemek tarhana çorbasıdır.gelenek ve göreneklerini daha çok düğünlerinde görürüz.düğünlerin ise vazgeçilmez yemeği keşkek'tir.evlenen genç kızlar birkaç gün sonrada ailesinin yanına el öpmeye gelir ve bu gelenek hiçbir zaman değişmez.

  Coğrafya

  Manisa iline 148 km, Alaşehir ilçesine 38 km uzaklıktadır.

  İklim ve yer şekilleri

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.genelde dağlık bir yapıya sahiptir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 678
  1997 696

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretimve lise okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 148 km

  İlçeye Uzaklığı: 38 km

  Rakım: 700 m  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş