Dağardı Köyü Tosya Kastamonu

'Kastamonu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dağardı Köyü Tosya Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  dağardı köyü bilgileri - dağardı köyü tanıtım - dağardı köyü bilgileri  Dağardı, Kastamonu ilinin Tosya ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Eski adı Göbenedir. Sonraları, Dağardı olarak değiştirilmiştir. E-80 yolu üzerinde Avşar adında bir mahallesi vardır.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenekleri hakkında bilgi yoktur.

  İlki 2007 yılı Mayıs ayında olmak üzere, Ankara'da kurulmuş olan "Dağardı Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği" öncülüğünde İhtiyar Heyeti ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin destekleriyle Çamuroluk Yaylası'nda "Geleneksel Kır Pikniği" düzenlenerek köy dışında yaşayanların da yoğun katılımı sağlanmıştır.

  Yemekleri; keşkek, yaprak dolması, galle, sütlü çorba, sarı kılçık pirincinden yapılmış pilav başta olmak üzere çok çeşitlidir.
  Coğrafya

  Türkiye'yi batıdan doğuya kateden E-80 Yolu üzerinde olup, Ankara'ya 205, Kastamonu iline 87, Tosya ilçesine 22 Km. uzaklıktadır. Avşar Yaylası, Isırganlı Yayla, Çamuroluk Yaylası, Büyük Yayla, Küçük Yayla, Fındıcak ve Büyükdüz başta olmak üzere çeşitli piknik ve mesire alanları mevcuttur.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 416
  1997 399
  Ekonomi

  Orman köyü kapsamında olan köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım konusunda çeltik en önemli ürünüdür. Ayrıca Avşar Mahallesinde kapı pencere doğraması yapan 6 adet marangoz atölyesi de bulunmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. 2006 Kasım ayında, köyün ve mahallenin içme suyu şebekesi yenilenmek üzere 2007 KÖY-DES Programına alınmıştır.

  Kullanılmayan İÖO, köy tüzel kişiliğine devredilerek toplantı salonu, müze, kütüphane vb. amaçlarla kullanılmak üzere tadilatına başlanmıştır.

  Mezarlık yolundan geçen çayın üzerine bir köprü yapılması ve özellikle sulama amaçlı ihtiyaç duyulan suyun İl Özel İdare tarafından sondaj vurularak çıkartılması için de çalışmalar başlatılmıştır. Köprü yapımı tamamlanmış, sondaj vurulmasına rağmen su çıkmamıştır.

  Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü tarafından erozyonu önleme amaçlı fidan dikimi çalışmaları devam etmektedir.

  PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dağardı Köyü Tosya Forum Tarih
Dağardı Köyü Hakkında Bilgi Bünyan Kayseri Kayseri Tanıtımı 24 Ocak 2011
Dağardı Köyü Simav Kütahya Kütahya Tanıtımı 9 Nisan 2010
Dağardı İlköğretim Okulu Bilgileri Simav Kütahya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 18 Ekim 2011
Dağardı İlköğretim Okulu Köprübaşı Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş