Dağakçaköy Köyü Osmangazi Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dağakçaköy Köyü Osmangazi Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  dağakçaköy köyü bilgileri - dağakçaköy köyü tanıtım - dağakçaköy köyü resimleri  Dağakçaköy, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih

  Dağaakça Köyünün ilk adı Akçakilise'dir.Nitekim üzerinde halen kalıntıların bulunduğu alana Akçakilise denilmektedir.1455 tarihli bir vakıf defterine göre Kite/Ürünlü kazası Cebel/Dağ bucağına bağlı olan Akçakilise'de, 8 çiftçi hanesi, 14 nefer yaşamaktadır.Olasılıkla köyün kurulduğu alanda beyaz tonlu bir kilise bulunduğu için buraya Akçakilise denmiştir.Nitekim 1530 ve 1573 tarihli tahriat defterine göre de köy,Kite kazasına bağlı olup adı Akçakilise'dir
  Kültür

  Köy Bizanslılar zamanında kurulmuştur. Türkler buralara gelince köy halkı müslüman olmuş, Türklerle kaynaşarak yeni bir karma millet ortaya çıkmıştır. Bu sebeple köyde yaşayanlara manav denmektedir.Bir milleti temsil eden belirleyici yemek kültürü,milli oyun ve görenek yoktur.Daha çok Osmanlılara özgü yaşam ve gelenekler hakimdir.

  Köy antropolojik açıdan Türk, Bizanslı, Macır, Gürcü,Kürt, Roman milletlerin karışımından oluşmuş manav milletidir. Köy insanında hoşgörü ve misafirlik belirleyici özelliktir.
  Coğrafya

  Bursa iline 32 km, Osmangazi ilçesine 32 km uzaklıktadır. KöY 800 m.yüksekliktedir.Arazi tepeler ve vadilerle parçalanmıştır.Bitki örtüsü meşe,çam ve pinar ormanıdır.Köyün zirvesinde Çal Platosu vardır.Burası ayı fındığı,ıhlamur ve meşe ormanlarıyla kaplıdır.Köyün iklimi yaz kış serindir.Köy doğal yapısı bakımından adeta cennet gibidir.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Yaz mevsimi serindir.Kış mevsimi çok soğuktur.Köyde lodos,karayel hakim rüzgardır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 544
  1997 608
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde en önemli gelir kaynağı mangal kömürü üreticiliğidir. Köy orman köyü olduğu için orman ürünleri önemlidir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dağakçaköy Köyü Osmangazi Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş