Dağ Sıçanı Bilgileri ve Resimleri

'Diğer Hayvanlar' forumunda DeMSaL tarafından 6 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dağ Sıçanı Bilgileri ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Öldüren Hayvan Türleri - Dağ Sıçanı Tanıtımı


  [​IMG]

  Dağ sıçanları adam öldürür mü? Sincap familyasının kedi boyutundaki bu sevimli üyeleri, sivrisinekten sonra en çok insan öldüren ikinci tür. Dağ sıçanları öksürerek insanlara hıyarcıklı veba bulaştırıyor.


  Dağ sıçanları insanları öksürerek öldürüyorlar.


  Çünkü Moğol steplerinde görülen bobak türü, "yersinia pestis" bakterisinin neden olduğu bir akciğer enfeksiyonuna, yani halk dilinde "hıyarcıklı veba"ya karşı çok hassaslar. Dağ sıçanları bu hastalığı kaptıklarında öksürerek yayıyorlar. Önce pirelere ve sıçanlara, daha sonra da insanlara bulaştırıyorlar. Doğu Asya’dan Avrupa’ya ulaşan büyük vebaların bu sıçanlardan geldiği biliniyor.

  Dünya üzerinde dağ sıçanlarından kaynaklanan ölümlerin sayısı 1 milyarın üzerinde. Bu da dağ sıçanlarının sıtma taşıyan sivrisineklerden sonra en çok insan öldüren ikinci hayvan yapıyor.

  Vebaya yakalanan dağ sıçanları koltuk altlarındaki ve kasıklarındaki lenf bezleri siyahlaşarak şişiyor. Aynı şekilde aynı belirtiler insanda da oluyor.

  Moğolların dağ sıçanlarını yedikleri biliniyor. Buna karşın asla koltukaltlarına dokunmuyorlar. Dağ sıçanlarının koltukaltlarının ölü bir avcının ruhunu taşıdığına inanıyorlar. Diğer kısımlarını ise son derece lezzetli buluyorlar.

  Hıyarcıklı veba hala görülen bir vaka olmakla birlikte en büyük son vaka 1994’te Hindistan’da görüldü. Bu hastalık ABD’de karantina gerektiren 3 hastalıktan birisi kabul ediliyor.

  Kaynak: Cahillikler Kitabı (John Lloyd-John Mitchinson)

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dağ Sıçanı Bilgileri Forum Tarih
Dağ Sıçanı Diğer Hayvanlar 2 Mayıs 2009
Türkiye dağların uzanışı iklimi nasıl etkilemektedir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
2017 Tekirdağ nüfusu Tekirdağ Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Mazıdağı nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş