Dağın Öteki Yüzü-Erendiz Atasü

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dağın Öteki Yüzü-Erendiz Atasü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Dağın Öteki yüzü, yazar tarafından öyküyle roman arasında gezinen bir anlatı diye nitelesense de bizim için “şiir” gibi bir roman.

  Roman metin kurgusu bağlamında Kemalizm’in romanı.Kemalistler, bir bedenin parçaları ya da bir dönüşüm zincirinin halkaları olarak metafor düzleminde birbirlerine sıkı sıkıya bağlanmışlar.Tek bir organik varlık sanki onlar ve romanın gerçek ana kişisi olan bu varlık da Kemalizm’in kendisi. Romandaki kişiler batı edebiyatındaki klasist/hümanist eğilimli ‘gelişim’ yada ‘oluşum’ romanının kişileri gibi önce ‘masumiyet’i yaşıyor. İlk kuşağın ödünsüz aydınlarında; sonra maddenin ve dış siyasal güçlerin sarmalında fire veriyor, bunalıma giriyor; en sonunda ise iç sorunlarını çözümleyerek 'özgürleşen’ , ‘insanlaşan’ aydında gerçek kimliğine kavuşuyor.

  Çoğu yerde ‘lirik bir ton’, ‘renkler’ ve ‘doğa metaforlarıyla destekleniyor, ‘görselleşiyor’, ‘ İzlenimci’ bir tablo görünümü kazanıyor. Toplam onbir bölümden oluşan oluşan ‘şiir’ gibi romanın her biri, romanın konusunu oluşturan ailenin kişilerinden bir ya da bir kaçı ile ilgili bir ‘olay’ı odak alıyor ve bu olay da ‘kişisel’ düzlemde gelişir gibi görünürken, özde yakın tarihimizle ilgili bir kilometre taşının ekseninde yer almaktadır.


  ERENDİZ ATASÜ ( Doğ.1947 )
  Kitapları : Kadınlarda Vardır (1982, Akademi Kitabevi Birincilik Ödülü ), Dullara Yas Yakışır(1988), Onunla Güzeldim(1991), Taş Üstüne Gül Oyması(1997, Yunus Nadi Öykü Ödülü, 1997 Haldun Taner Öykü Ödülü), Dağın Öteki Yüzü(1996 Orhan Kemal Roman Ödülü) ,Uçu(1998), Lanetliler(1998) ​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dağın Öteki Yüzü Forum Tarih
Bardağınızdaki Çayın Şekerini Karıştırırken Kaşık Niçin Isınır Eğitim Bilgileri 17 Aralık 2013
Dağınık Topuz Saçlar Güzellik & Bakım 26 Temmuz 2012
Dağınık Topuz Saç Modelleri Güzellik & Bakım 25 Temmuz 2012
Burnu Kaf Dağında Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 18 Temmuz 2012
Hangi Dağın Ardındasın Sevdiğim Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 1 Mayıs 2012

Bu Sayfayı Paylaş