Dağönü Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dağönü Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  dağönü köyü bilgileri - dağönü köyü resimleri - dağönü köyü tanıtım  Dağönü, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  1800 yılında Keban gümüş madenlerine kütük temini için, Divriği hanedanı tarafından; vergiden ve askerlikten muaf olan Dersim eyaletinden getirilen ve 1810 yılında yarıcı olarak yerleştirilen baltacılar-Şakooğulları tarafından kurulmuştur. Köyün adı ise Şakolar sülalesine dayanmaktadır.Önceleri divriği, 1884-1936 yılları arasında Zara ve Bu tarihten itibarende Kangal içesine bağlanmıştır. Resmi belgelere göre, daha sonra köye, Şah, Küçükömer,Sarıselim, Karahüseyin,Cibo,Sadık,Mahmut,Kuncıl,Mevali,Topalm ahmut,Hıdır,İbrahim,Mehmet,Mustafa ve İsmailoğulları yerleşmiştir. BU BOYLAR GENEL OLARAK DÖRT GRUP-EZBET'e bölünmüştür. CIBKOLAR, ABGANLAR, MAKSUTLAR, OMMANLAR. Halkın kendi kabüllerine göre; OMMANİ-UMRANLU, TOKLU,ABGANİ, RIŞVANLI, CİBO, MAKSUTLU, BABİLİ, KULAKLAR, KALOLAR,KARAKESİCİLİ, AZERİ, DÖĞER, HARBENDELÜ, BAYAT,KAYI,BEYDİLİ,AVŞAR,GİBİ TÜRKMEN VE YÖRÜK TOPLULUKLARDAN OLUŞMAKTADIR. KÖY ALEVİ İNANCI VE KÜLTÜRÜNE TAŞIMAKTA OLUP, ZAZACA KONUŞMAKTADIR. TARİHİ OLARAK KARABEL'İN COĞRAFİ SINIRLARI İÇİNDE YER ALMAKTADIR. AYRINTILI BİLGİ, KANLI AŞİRETİ VE KARABEL'İN TARİHİ ÇALIŞMALARIMDAN ÖĞRENİLEBİLİNİR. HÜSEYİN DÜZENLİ.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. alevi köyü olması nedeniyle o kültüre olan bağlılıkları devam etmektedir. köyde türkmen ve zaza lar yaşamaktadır. zazaca konuşulmaktadır.
  Coğrafya

  Sivas iline 126 km, Kangal ilçesine 27 km uzaklıktadır.
  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 12431265126234
  2000 40
  1997 29
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Mustafa Doğan
  1999 - mustafa doğan
  1994 - mustafa poyraz
  1989 - hasan aygün
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol dağ yolu olup kışın büyük bölümlerde kapalıdır olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dağönü Köyü Hakkında Forum Tarih
Dağönü Köyü Hakkında Bilgi Hayrat Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Dağönü Köyü Gördes Manisa Manisa Tanıtımı 11 Nisan 2010
Dağönü Köyü Uğurludağ Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş