D.Sarıkaya Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  D.Sarıkaya Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sarıkaya köyü bilgileri - sarıkaya köyü tanıtım - sarıkaya köyü resimleri  D.sarıkaya, Sivas ilinin Yıldızeli ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adı köydeki sarı olarak bulunan kayalardan gelmektedir. Direkli nahiyesine bağlı olduğu için de özgün ad olarak Direkli Sarıkaya olarak belirlenmiştir. Aslında Direkli'ye bağlanma sebebi iki tane Sarıkaya Köyü olmasıdır. Ancak karışıklıklar olduğu için Direkli ismide kullanılmıştır.
  Kültür
  Gelenekler

  Her bayram köy halkı kendi aralarında bayramlaşir. Bayramlarda büyüklerle bayramlaşılır ziyaret edilirler. Düğünler gelenek göreneklere göre yapılır. Avcılık yönünden oldukca gelişmiştir; özellikle balık avı, tavşan avı, ördek avı gibi avlar yapılır. Köyde çok özel mağaralar vardır. Köyde Ermeni mezarı vardır. Ayrıca eski inanların yaşadığı odaklı mağaralar mevcuttur. Köy mezarlığı 2001 yılında yardımseverlerin katkılarıyla 3 ayda etrafı taş duvarlarla çevrilmiştir.
  Yemekler

  Köyün en meşhur yemekleri, kombe, hingel, mıhlama, herle, madımak aşı, bulamaşı, turşu kavurması, gilik, telceli, oğma, nan, sıhmaç, çokelikli, duğulcek şeklindedir.
  Coğrafya

  Sivas iline 43 km, Yıldızeli ilçesine 30 km uzaklıktadır. Köy çevresindeki mermer ocakları bakımından zengindir. Arazisi oldukça düzdür. Verimli tarım alanları vardır. Kızılırmak, köyün yanından geçer. Bu yüzden arazisi değerlidir. Şu anda köy toprakları, büyük şirketlere patates ekmek için kiralanıyor.

  Ayrıca doğal kaynaklar bakımından zengindir. En yüksek dağı Karababa'dır. Yörede iklim karasaldır. Köyde yer alan şifalı sular yörede ünlüdür.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 150
  2000 305
  1997 300
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca yurt dışında gurbetçileri vardır; bunların yurt dışına çıkmasıyla köylüler yavaş yavaş tarım ve hayvancılıktan uzaklaşmaya başlamıştır. Köyde Kangal köpekleri mevcuttur. Bu da ekonomiyi olumlu yönde etkilemektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mahmut Şahin
  2004 - Turan Yıldırım
  1994 - Hasan Kaçan
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı veya sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Oldukça yeşil alanı fazladır ve camisi vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarıkaya Köyü Hakkında Forum Tarih
Sarıkaya Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Sarıkaya Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Küçüksarıkayalar Köyü Hakkında Bilgi Bahşılı Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Sarıkaya Köyü Hakkında Bilgi Delice Kıırkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Sarıkayalar Köyü Hakkında Bilgi Bahşılı Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş