Dışlık Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dışlık Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  dışlık köyü bilgileri - dışlık köyü resimleri - dışlık köyü tanıtım  Dışlık, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  DIŞLIK KÖYÜ TARİHÇESİ Sivas'ın Kangal İlçesine bağlı Dışlık Köyü yerleşim bölgesi olarak tarihi çok eskilere dayanmaktadır.Bölgede bulunan yerleşim kalıntılarına ve zamanla topraktan çıkan eski eserlere baktığımızda 4 farklı yerleşim izlerine rastlanır.


  BİRİNCİ YERLEŞİM Selçuklular anadoluya gelmeden önce köyümüz sınırları içinde bulunan şimdiki ismiyle GAMIZLI GÖZE denilen mevkiide ilk yerleşim bölgesi olduğu;toprak üstü kalıntılarından anlaşılmaktadıır.Tohumcu bu yerleşim bölgesi 9.yy raslamaktadır.


  İKİNCİ YERLEŞİM Selçuklu devletinin son yıllarda Baba İlyas,Baba İshak ayaklanmaları 1240 yılında Selçuklular tarafından kanlı bir şekilde bastırılınca ayaklanmaya katılanlardan sağ kalanlar canlarını kurtarmak içindağ kovuklarına ve mağaralara sığınırlar işte bunlardan 10-15 aile gelerek şimdiki KÜÇÜK DIŞLIK denilen mevkiiye yerleşirler.Tarih tahminen 1300-1350 arası


  ÜÇÜNCÜ YERLEŞİM Osmanlı devleti kurulduktan sonra şimdiki Dışlık Köyünün bulunduğu mevkii,nüfusu kalabalık yeni bir yerleşim bölgesi olur.Buranın halkı Yavuz Sultan Selim'in 1514 yılında Çaldıran savaşına çıkmadan önce anadoluda yaşayan 40.000 alevinin katledilmesi sonucu sağ kalanlar da yurtlarından ayrılmak zorunda kalmışlardır.


  DÖRDÜNCÜ YERLEŞİM Osmanlı padişahı 3. Ahmet'in kızı Atika'nın (1712-1737) çok genç yaşta ölümü nedeniyle adına bir vakıf kurulmuştur. Kangal ve Divriği'nin sınırları içinde bulunan bazı topraklar bu vakıfa bağışlanmıştır.Bu vakıf içinde bulunan Kangal'ın vakıf topraklarına OSİDİ,Divriği'nin topraklarına ASUDİ ismi verilmiştir.Dışlık Köyü toprakları OSİDİ toprakları içinde bir yerleşim bölgesidir.Dışlık köyü sakinleri tarıma elverişli bu vakıf topraklarını kiraladıklarını bugün elimizde bulunan belgelerden öğrenmekteyiz.Daha sonra bu topraklar Cumhuriyet döneminde kimin elinde ise o şahıs adına teşkil edilerek tapu verilmiştir.
  Kültür

  Köyün kültürü Orta Asya Türkmen Kültürü ile Alevi Kültürü'dir.
  Coğrafya

  Sivas iline 136 km, Kangal ilçesine 36 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 114
  2000 117
  1997 96
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde arıcılık faaliyetleri yapılmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Cuma Yılmaz
  1999 - safi ercan
  1994 - muhammet ercan
  1989 - Mehmet ali balcı
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Aynı zamanda vatandaşların ibadet edebilmesi için yeni yapılan bir adet cem evi vardır.
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dışlık Köyü Hakkında Forum Tarih
Dışlık Köyü Birecik Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 7 Mart 2010
Türkiyenin En İyi Mühendislik Fakülteleri Hangileridir Üniversiteler 8 Ocak 2012
Likes and dislikes konulu performans ödevi nasıl hazırlanır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 25 Aralık 2011
2011 Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Taban Puanları Üniversiteler 16 Nisan 2011
Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Bilgileri Üniversiteler 23 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş