Dışkaya Köyü Gürsu Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dışkaya Köyü Gürsu Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dışkaya Köyü Gürsu - Dışkaya Köyü Bilgileri - Dışkaya Köyü Hakkinda - Dışkaya Köyü Resimleri
  Dışkaya köyü, Bursa ilinin Gürsu ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: GÜRSU - İl: BURSA

  Köy Muhtarı: RECEP KARAKUZU

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu: 0 532 344 32 41

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 26 km

  İlçeye Uzaklığı: 14 km

  Rakım: m

  Tarihi
  Köy Ertuğrulgazi'nin Bursa'yı fethetmesinden sonra bölgeye gelen Kayı boyu Yörükleri tarafından kurulmuştur.Bursa ovasının kuzeyindeki köyün mera sınırları alan olarak en büyük olmakla beraber verimsiz ve taşlık tepelerden oluşmaktadır.İsminin de daş kaya kelimelerinin dış kaya olarak okunmasından oluştuğu rivayet edilmektedir.1850 li yıllarda Yörüklere iskan mecburiyeti getirilmesiyle birlikte yerleşik hayata geçilmiştir.Birinci dünya savaşı yıllarında yunanlılar tarafından hakim tepelerinde taştan kaleler yapılmış ve bu taş dizili kaleler Cevizlik ve Hisar mevkiinde görülebilir.Buralardan hem Bursa hem Gemlik izlenebilmektedir.

  Bu köyün gençleri ve de karakeçili aşiretinin diğer köylerinden gençler ertuğrul gazi türbesinde hıdırıellez duası yaparlardı. II. Abdülhamit zamanında resmi törenler şeklinde düzenlenmeye başlanmıştır. II. Abdülhamit, Osmanlı Hanedanı’ndan geldikleri için güven duyduğu bu aşiretin gençlerinden, “Ertuğrul Alayı”nı kurdu. Bunları saray muhafızı olarak görevlendirdi.

  Onlar için:

  “Ertuğrul ocağında uyandım.

  Şehitlerin kanlarıyla boyandım”.

  Dizeleriyle başlayan bir marş besteletti. Alman İmparatoru Wilhelm’in İstanbul’u ziyareti sırasında, kendisine bu alaydaki askerlerin akrabaları olduğunu söylemiştir.

  Karakeçili oymağı, Kurtuluş Savaşı’na “Bolşevik Taburu” adı altında katılır. (Doğan Avcıoğlu, Türklerin Tarihi, C.1, S. 162)

  Üzerinde Bayat boyunun damgası bulunan Ertuğrul Gazi’nin türbesi, Yunan işgali sırasında yıkılmış ve o güzel anma geleneği uzun bir süre unutulmuştur! Ancak son yıllarda bu gelenek, yeniden canlandırılmıştır. Her yıl eylül ayının ilk günlerinde burada törenler düzenlenmektedir.

  Bölgede Cevizlik,Hothanlar,Araphanlı mevkilerinde bizans dönemine ait tarihi kalıntılar olmakla birlikte bunlar günümüze ulaşamamıştır.Köy içindeki tarihi hamam da 1980 li yıllarda yerine çeşme yapılmak için yıkılmıştır. 2004 yılından itibaren Baldıran mevkiinde yamaç paraşütü tesisleri kurularak turizme hizmet vermeye başlamıştır.Bölgede her yıl offroad yarış elemeleri de yapılmaktadır. Bölgenin sağlam kayalar üzerinde olması ve tarımda verimsiz olması nedeniyle Gürsu belediyesi tarafından imar çalışmaları yapılmıştır.

  Kültür
  Köy,Osmanlı'nın da kurucusu olan Karakeçili yörüklerindendir.Bursa yöresinde 60 civarında Karakeçili köyü bulunmaktadır.Bunlar birbiriyle akraba köylerdir.En çok Karakeçili köyü Mustafakemalpaşa'dadır (15 köy).Bunu Keles izler (12 köy).Balıkesir Karakeçilileri ( Kepsut - 20 köy , Dursunbey 5 köy) de bizim yöremizdekilerin devamıdır ve aynı kültürel özellikleri taşır.

  Coğrafya
  Bursa iline 26 km, Gürsu ilçesine 14 km uzaklıktadır.

  dışkaya köyü gürsu bursa iklimi araştır

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 346
  1997 336

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün ismi verilerek yeni bir keçi ırkı oluşturma projesi devam etmektedir. Bkz[​IMG]ışkaya Koyunu

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - RECEP ÇELİK

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dışkaya Köyü Gürsu Forum Tarih
Dişkaya Köyü Kabadüz Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010
Yunus Dişkaya Agire Evin Albüm Tanıtımı Albüm Tanıtımları 11 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş