Dışişlerinden Ermenistan'a Açılım Uyarısı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dışişlerinden Ermenistan'a Açılım Uyarısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dışişleri Bakanlığı Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin Kararında, Açılım Protokollerine Aykırı Hükümler Olduğunu Açıkladı.

  Dışişleri Bakanlığı, ''10 Ekim 2009 tarihinde imzalanan Türkiye-Ermenistan Protokollerine ilişkin olarak Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin anayasaya uygunluk konusundaki gerekçeli kararında, protokollerin lafzına ve ruhuna aykırı ön koşullar ve kısıtlayıcı hükümlerin zikredildiğinin tespit edildiğini'' bildirdi.

  Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  ''10 Ekim 2009 tarihinde imzalanan Türkiye-Ermenistan Protokollerine ilişkin olarak Ermenistan Anayasa Mahkemesi 12 Ocak 2010 tarihinde, anayasaya uygunluk kararını kısa bir metinle açıklamıştı. Bu kez mahkeme gerekçeli kararını yayımlamıştır. Söz konusu kararda, protokollerin lafzına ve ruhuna aykırı ön koşullar ve kısıtlayıcı hükümlerin zikredildiği tespit edilmiştir. Bu karar, söz konusu protokollerin müzakere gerekçesini ve protokollerle hedeflenen temel amacı sakatlamaktadır. Bu yaklaşım tarafımızdan kabul edilemez.

  Türkiye, uluslararası alandaki taahhütlerine olan her zamanki sadakati istikametinde söz konusu protokollerin asli hükümlerine bağlılığını muhafaza etmektedir. Aynı sadakati Ermenistan Hükümetinden de beklemekteyiz.''

  (Anadolu Ajansı)
   

Bu Sayfayı Paylaş