Dış cehpe camından elektrik...

'Ev Teknolojileri' forumunda _KaRiZmA_ tarafından 14 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _KaRiZmA_

  _KaRiZmA_ Üye

  Dış cehpe camından elektrik... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dış cehpe camından elektrik...
  [​IMG] Gökdelenlerin mavi camları yakın gelecekte eletrik santrali görevi yapacak. Ege Üniversitesi bilim adamları, binaların yüzeyindeki camların arasına organik güneş pili koymaya başladı. Bu uygulamayla gün boyu cama vuran ışınlar elektrik enerjisine dönüşecek.

  Bugün estetik kaygılarla kaplanan camlar beş yıl içinde binanın elektriğini sağlayacak. Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü`nün çatısı ise güneş panelleriyle dolu. Yıllık 55 bin YTL elektrik faturasını fazla bulan bilim adamları, bu panellerle ürettikleri elektriği kullanıyorlar.

  Enstitünün sokak lambaları bile güneş enerjisiyle yanıyor. Güneş panelleri sayesinde faturayı yarıya düşüren bilim adamları, şimdi binanın dış cephesindeki camlarla elektrik üretmek için deneme yapıyorlar.

  Camların arasına konulan organik güneş pilleri santral vazifesi görecek. İlk denemelerde başarı sağlandı. Enstitü, gökdelenler için cam üreten Şişe Cam ile protokol imzaladı. Yakın gelecekte Şişe Cam, organik güneş pilli camlar üretecek.

  50 ve 100 cm`lik plakaların üretilerek dört, beş yıl içinde de seri üretim yapılması da planlanıyor. Güneş pilleri teknolojisinin pahalı olması nedeniyle bilim adamları, ürettikleri projelerine kaynak bulmakta ve seri üretim yapmakta sıkıntı çekiyorlar.

  Ancak hızla artan petrol fiyatları güneş enerjisine ilgiyi artırıyor ve petrol fiyatlarının artması bilim adamlarının işine yarıyor.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkürler...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dış cehpe camından Forum Tarih
Dağ yamaçlarında yükselti arttıkça bitki örtüsü dışında hangi coğrafi özellikler farklılık gösterir Ülkeler Coğrafyası 6 Ekim 2017
Dış döllenme ve Iç döllenme nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2017
Kumar oynayan kişi kendisine ailesine ve çevresine nasıl zarar verir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2017
Osmanlı devletinin son padişahı kim kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
Yeniçeri ocağını hangi padişah kaldırdı kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş