DİSK, 5 bin kişi ile Taksim'e girdi

'Yurt İçi Haberler' forumunda NeslisH tarafından 1 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  DİSK, 5 bin kişi ile Taksim'e girdi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  DİSK, KESK ve sivil toplum örgütleri ile siyasi parti temsilcilerinin de aralarında bulunduğu kalabalık bir grup 32 yıl sonra Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs'ı kutladı.

  Türk-İş ve Hak-İş'ten sonra DİSK ve KESK üyeleri yaklaşık 5 bin kişilik kortejle Taksim'e 1977'de yaşanan olayların ardından ilk kez girdi.

  Başlangıçta 3 bin kişi ile Taksim'e yürüyüş yapan DİSK ve KESK üyeleri, polisin diğer grupların katılmasına izin vermemesi nedeniyle yürüyüşüne Osmanbey'de bir süre ara verdi.

  DİSK ve KESK üyesi işçiler, polis ve sendika üyeleri arasındaki sayı pazarlığını sürdürürken, diğer grupların ana korteje katılmasına izin verilmemesi nedeniyle yürüyüşüne Osmanbey'de ara verdi. Yürüyüş dururken, Nişantaşı'nda küçük gruplara polis müdahale etti.
  KESK ve DİSK'in kortejinde CHP ve DTP milletvekilleri de yer aldı.

  Sendika ve polisler arasında grupların ana korteje katılmasına izin verilmesi ve Taksim'e giriş sayısı için yaklaşık 2 saat süren pazarlıkların ardından anlaşma sağlandı ve Taksim'e yürüyüş yeniden başladı. Yeni gruplarından da katılımıyla yaklaşık 5 bin kişiye ulaşan grup saat 12.20 sıralarında yaklaşık 4 bin kişi Taksim'e giriş yaptı. Giriş yapanlar arasında DİSK, KESK, Türkiye Komünist Partisi, CHP, DTP, feministler, Halkın Kurtuluşu Partisi gibi çok sayıda sivil toplum kuruluşları yer aldı. Taksim'e giriş yapan gruplar halay çekerek, 31 yıl sonra meydana girmeyi kutladılar.

  Polis ekiplerinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı Taksim Meydanı, bir anda işçilerle dolup taştı. Bazı işçiler, koşarak Atatürk Anıtı üzerine çıktı. Anıta tırmanan işçiler, ellerindeki bayrakları salladı. Taksim Meydanı'na giriş yapmanın sevincini yaşayan işçiler, "1 Mayıs'ta 1 Mayıs alanındayız" sloganları attı.

  Bazı işçiler ise halay çekerek 1 Mayıs'ı kutladı. Taksim Anıtı'nın önünde fotoğraf çektiren işçiler dikkat çekerken, bazı işçiler çimlerin üzerine uzandı. Aralarında DİSK'in yanı sıra, çeşitli sendikalar, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin de aralarında bulunduğu grubun sayısı yaklaşık 5 bine ulaştı. Marşlar söylenirken, olayların çıktığı 1 Mayıs 1977'de Taksim Meydanı'nda açılan pankart da, Taksim Meydanı'na getirildi.
  Taksim Meydanı'na giriş yaparken, işçilere seslenen DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, "Makul olan bu değil miydi? İşte Taksim'deyiz, işte 1 Mayıs alanındayız. Sayılar değil, insanlar makul olmalıdır" dedi.

  Çelebi, "Birlik, mücadele ve dayanışma gününü kutluyoruz. Bayramımızı en güzel şekilde kutluyoruz. Burada yitirdiğimiz canlarımızı bağrımıza basacağız. Herkes elini vicdanına koyup söylesin. Makul olan bu değil miydi? Sayılar değil, insanlar makul olmalıdır. Anadolu örf ve adetleri bunu gerektirdiği gibi insan olmanın temeli de bunu gerektirir" diye konuştu.

  Çelebi'nin açıklamaları, işçilerin "İşte 1 Mayıs, işte Taksim", "1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür" ve "Direne direne kazandık" sloganlarıyla kesildi. Çelebi sözlerini, "İşte Taksim'deyiz, işte 1 Mayıs alanındayız" diyerek tamamladı. KESK Başkanı Sami Evren ise, 1977 olaylarında ölenleri saygıyla andıklarını Evren, "Davanın peşini bırakmadık fakat bugüne kadar ne failleri bulundu, ne de azmedenler. 30 yıldır Taksim'in emekçilere açılmasını istedik. İşçi sınıfına uygulanan zulme son vereceğiz. Yoksulluğa, yolsuzluğa karşı duracağız" diye konuştu. Kutlamalara katılanlar yaklaşık 1, 5 saat burada kaldıktan sonra alanı terketti.

  İSTİKLAL CADDESİ'NDE POLİS MÜDAHALE ETTİ
  İstiklal Caddesi üzerinden Taksim'e çıkmaya çalışan gruba, polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

  Polis müdahalesi sonucu ara sokaklara dağıtılan göstericiler, İstiklal Caddesi'nde toplandı. Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen gruba polis müdahale etti. Polisin biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ettiği göstericiler ara sokaklara dağılırken, bölgedeki gerginlik sürüyor.

  BİR İŞ YERİNDE YANGIN ÇIKTI
  Tarlabaşı'nda toplanan bir grup gösterici polise molotof fırlattı.

  Molotofun isabet ettiği bir işyerinde yangın çıkarken, olay yerine gelen itfaiye yangına müdahale etti.

  Tarlabaşı'nda polis ve göstericiler arasındaki gerginlik devam ediyor.

  Göstericiler polise Molotof kokteyli atarken, polis göstericileri dağıtmak için biber gazı sıktı. Göstericilerin attığı molotoflar ise bir işyerine isabet etti. Molotof kokteylinin isabet ettiği işyerinde yangın çıkarken, yangına çevredeki vatandaşlar müdahale etti. Ardından olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangını söndürdü. Ara sokaklara dağılan göstericiler yola molotof atarak barikat oluşturdu. Zaman zaman taş atan göstericilere polis panzerinden tazyikli su sıkıldı. Polis ve göstericiler arasında kovalamaca yaşanırken, bölgedeki gerginlik sürüyor. Öte yandan, bir polis helikopteri de havadan destek verdi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - DİSK kişi Taksim'e Forum Tarih
Tavuk Dışkısından Elektrik Üretiliyor Bilim & Teknoloji 7 Mayıs 2009
Disk Atma Nedir - Disk Atma Tarihçesi ve Kuralları Diğer Spor Dalları 22 Ocak 2012
2012 Disko Müzikleri Müzik Videoları 11 Aralık 2011
Diskalkuli Nedir - Diskalkuli Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 6 Mart 2011
Glarysoft Disk SpeedUp Türkçe Yama Türkçe Yama Arşivi 31 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş