Düzpelit Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Düzpelit Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  düzpelit köyü bilgileri - düzpelit köyü tanıtım - düzpelit köyü resimleri  Düzpelit, Zonguldak ilinin Ereğli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy çevre köylere göre cografi konumunun daha düz olması ve bunun yanında meşe agaçlarının çok olması sebebi ile köyün adı düzpelit olarak kayıtlara gecmiştir. Düzpelit Köyü 1963 Yılından önce ORTAKÖY köyünün bir mahallesi idi. Köy halkı köy merkezinin kendilerine uzak olmasına karşılık yetkili mercilere müracatta bulunarak Müstakil köy statüsü kazanmıştır. Düzpelit'in Köy statüsüne kavuşmasında Emeği geçen büyüklerimiz.

  1- Hüseyin DUMAN Aynı zamanda ORTAKÖY Muhtarı idi. Düzpelit Köyünün ilk muhtarıdır. 2- Abdurrahman AKKANAT İhtiyar heyeti üyesi. 3- Celal AKKANAT Köy halkından. 4- Dursun KARABULUT Köy halkından ve aynı zamanda köyün bakkalı.

  Düzpelit Köy statüsüne kavuşmadan evvel okula giden çocukları ORTAKÖY köyünde bulunan ilkokula gidiyorlardı. Bu okulun köye uzaklığı ise yaklaşık 3 km.dir. Uzak olmasının yanında iki köy arasında Yüsek bir tepe vardır. Bu tepe kış aylarında şiddetli rüzgarlara maruz kalır. Öğrencilerin geçişine izin vermez.Adeta öğrencileri yaprak gibi savururdu. Küçük öğrenciler kış aylarında yanlarında büyük abileri olmadan USTALAR diye adlandırılan bu tepeden geçemezlerdi. Bu olayı yaşan bir öğrenci olarak anlatıyorum. Köy okulunun uzak olması ve yüksek tepeden geçerek okula ulaşılması zor olduğundan 1970 yılına kadar Düzpelit kaöyünden kız öğrenci okula gönderilmemiştir. Bu nedenle 1965 doğumlulardan önceki kız çocukları cahil kalmıştır. Köy halkının çabaları ve Almanya'ya işçi olarak giden gurbetçi abilerimizin katkıları ve bağışları ile köyümüze 1970 yılında şimdiki köy konağının bulunduğu yere tek katlı,tek sınıflı ve lojmanlı ilkokul yaptırılmıştır.

  Köye elektrik 1982 yılında gelmiştir.
  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Zonguldak iline 87 km, Ereğli ilçesine 37 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.bunun yanında kış aylarındaki yogun kar yagısı ile yolların belirli zamanlarda kapandıgı bilinmektedir
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 331
  1997 309
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.BUNUN YANINDA 74 YILINDAN BŞLAYARK LMANYANIN İŞÇİİHTİYACINA KARILIK BELİRLİ DÖNEMLERDE KÖYDEN ALMANYAYA GÖÇLER OLMUSTU VE ŞU ANDA KÖY NUFUSUNUN ÜÇTE BİRLİK VE VEYA BİRAZ DAHA ÜSTÜ ALMANYADA YAŞAMAKTADIR.BU NEDENDEN DOLAYI EKONOMİK OLARAK SIKINTI İÇİNDE OLMAYAN KÖY BELİRLİ KİŞİLERİN DESTEKLERİ İLE KENDİ ÇABALARI İLE BAZI SORUNLARINI ÇÖZEBİLMEKTEDİR
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Eyüb Akkanat
  2004 - Mehmet Negüzel
  1999 - Mehmet Negüzel
  1994 - Mehmet Negüzel
  1989 - Mehmet Duman
  1984 - Mehmet Duman

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi mevcuttur ve kanalizasyon şebekesi kısmen vardır bunlar tamamen köy halkı ve ihtiyar heyetinin takibi ile devletin verdigi yardım ile tamamlanmıştır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Düzpelit Köyü Hakkında Forum Tarih
Düzpelit Köyü Merkez Tunceli Tunceli Tanıtımı 25 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş