Düzköy Köyü Merkez Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Düzköy Köyü Merkez Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ordu Köyleri - Merkez Düzköy - Düzköy Hakkında - Düzköy Tanıtımı - Düzköy Resimleri


  Düzköy, Ordu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: MERKEZ

  İl: ORDU

  Tarihi

  Uzun yıllar Delikkaya köyüne bağlı yaşayan "Civil" mahallesi, eski bir yerleşim yeridir. Çevre köyler arasında bu isimle bilinmektedir. Delikkaya köyüne uzak, en büyük mahalle gruplarından oluşmaktadır. Adını, Delikkaya köyü yolu üzerinde bulunan ve bu bölgeden doğan Civil deresinden almıştır. Bu dere Civil ırmağı olarak Ordu şehir merkezinden denize dökülmektedir.

  Yerleşim yerinin arazisi; az engebeli, eski ve çok verimli fındık bahçelerine sahip olmasıyla da bilinir. Ayrıca deniz seviyesine yakın, tepeler arasında kalmış, rüzgardan, kardan ve kıştan az etkilenmektedir.

  Civil mahallesine gelen iki kardeşten lakaplarıyla bilinen Palaz ve Duman aileleridir. Bu yöreye 1700 yılları sonlarında koyunlarını otlatmak ve barındırmak için gelmiştir. Bir daha yöreyi terk etmemişlerdir. Bu kardeşler Trabzon iline bağlı, Şalpazarı ilçesinden geldikleri, akrabalık ilişkileriyle pekiştirilmiştir. Palazoğlu soyunun Şalpazarı'nda da geniş bir topluluğa sahip olduğu anlaşılmaktadır. Yakın zamana kadar iki soyun büyükleri zaman zaman bir araya gelerek akrabalıklarını geliştirmektedirler. Cumhuriyet döneminde "Soyadı Kanunu"yla Palazoğlu yerine Öztürk soyadı alan sülale, tekrar mahkeme yoluyla eski ismine geri dönmektedir.

  Yerleşim yerindeki öğrenciler 4-5 km uzaklıktaki Delikkaya ilkokuluna çeşitli zorluk ve sıkıntılar içinde öğrenimlerine devam etmişlerdir. Mahalleye bir ilkokulun yapılması 1970'li yıllara rastlamaktadır. Yörenin işadamı olan Lütfi Özkök (Öztürk)'ün katkılarıyla Ordu valisi Ali Rıza Aydos köye davet edilmiş, okulun temel atma töreninde bulunmuştur. Bu yıl içerisinde mahalle camisi zemin katında ilkokul eğitim öğretime 50 öğrenciyle açılmıştır. 1972 yılında okul yeni binasına taşınmıştır. O sırada okulun adı "Düz Mahalle İlkokulu" olarak değişime uğramıştır.

  Okulu, eski ve köklü bir camisi olan mahalle halkı bağlı olduğu köyden ayrılma başvurusunda bulunmuştur. Delikkaya köyü ile hiçbir bağlantısı olmadığına, yeni köy oluşumunun yöreye yarar getireceği umuduyla Düz mahalleden esinlenerek 1995 yılında Düzköy merkez köyler arasına katılmıştır. İlk muhtarlık seçimini de Olgun Öztürk tek aday olarak kazanmıştır.

  Düzköy'ün kuzeyinde Delikkaya, güneyinde Arpaköyü, doğusunda Övündük, Ordu, batısında Dedeli ve Aydınlar köyü bulunmaktadır. Düzköy’ün kuzeyinde yer alan kalesi eski medeniyetlerin kalıntısını taşımaktadır. Ayrıca kale içinde mağaralar bulunmaktadır. Kale yüksek olduğundan çevresi görülmeye değerdir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Ordu merkezine 14 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 136
  1997 120

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: OLGUN ÖZTÜRK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (452) 225 38 20
  Cep Telefonu: 0 (532) 351 36 65

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Olgun Öztürk
  1999 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Düzköy Köyü Merkez Forum Tarih
Gündüzköy Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Düzköy Köyü Merkez Rize Rize Tanıtımı 20 Nisan 2010
Düzköy Köyü Merkez Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Düzköy Köyü Hakkında Bilgi Sarıcakaya Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Düzköy Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş