Düzcenin iklimi nasıldır - Düzce iklimi

'Düzce Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 7 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Düzcenin iklimi nasıldır - Düzce iklimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Düzcenin iklim özellikleri
  Düzcenin iklim tipi
  Düzce ilinde görülen iklim çeşidi

  Karadeniz Bölgesinin sınırları içinde kaldığından genel özellikleri ile Karadeniz ikliminin etkileri görülür. Ancak Karadeniz ikliminin yanı sıra Akdeniz ve Karasal iklimleri arası geçiş özelliği gösterir.

  İklimi çeşitli etkenlerin sonucunda şekillenir.
  Enlemin etkisinden dolayı sıcaklık güneyde yer alan illere göre düşük olur. Deniz kıyısında yer alan Akçakoca’ya göre Düzce ve diğer ilçeleri yaz aylarında daha sıcak kış aylarında biraz daha soğuk olur. Ancak dağların yükseltisi kıyıdan içerlere doğru arttığından az da olsa ancak dağların yükseltisi kıyıdan içerlere doğru artığından az da olsa denizin yağış arttırıcı ılımanlaştırıcı etkisi iç kısımlarda da hissedilir.

  Hava kütleleri ve basınç merkezlerinin etkileri görülür. Bazı zaman kuzey kutupta oluşan soğuk hava (arktik); bazende güneyde tropikal havanın etkisinde kalarak zamansız soğukların ya da sıcakların oluşmasına neden olmaktadır. Hava basıncından orta Avrupa basıncından hareket eden hava balkanlar üzerinden gelerek kış aylarında havayı soğutup kar yağışına neden olur. Cephe yağışlarını oluşturur. Orta Avrupa yüksek basıncı oluşamadığı zamanlar Karadeniz’in kuzeyine İzlanda alçak basıncı gelir. Bu durumda güneyden gelen tropikal hava basıncı oluşur. O zamanlar kışlar oldukça sıcak geçer. Yaz aylarında Azor yüksek basıncından Basra alçak basıncına doğru oluşan hava akımıda kuzey batıdan gelerek havanın serinlemesine yamaç yağışlarının oluşmasına etki eder. Kuzey yönlü bu tip hava akımları Karadeniz üzerinden geldiğinden yağış ve nem getirirler.

  Kıyıya paralel uzanan dağların alçaldığı yerlerde delk”in etkisinden dolayı rüzgar yön kazanır. Melen Boğazında ve Nüfren Boğazından Düzce’ye doğru kuzey batı yönlü rüzgarların oluşması gibi. Düzce etrafının dağlarla çevrili olması rüzgar hızlarının azalmasına ve kış aylarında sis oluşmasına ve geç dağılmasında etkisi olur. Oluşan sisler daha sık sıcaklık terselmesidir. Akçakoca kıyılarında deniz buğusu sisleri ilkbaharda oluşur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Düzcenin iklimi nasıldır Forum Tarih
Düzcenin Siyasi Haritası - Düzce Siyasi Haritası Düzce Tanıtımı 17 Ekim 2012
Düzcenin İlçeleri ve Özellikleri Nelerdir Düzce Tanıtımı 16 Ekim 2011
Düzcenin Tarihi Geçmişi ve Özellikleri Nelerdir Düzce Tanıtımı 16 Ekim 2011
Düzcenin Coğrafi Özellikleri Nelerdir Düzce Tanıtımı 16 Ekim 2011
Düzcenin Genel Özellikleri Nelerdir Düzce Tanıtımı 16 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş