Düzce Kaynaşlı ilçesi

'Düzce Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 12 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Düzce Kaynaşlı ilçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kaynaşlı

  Kaynaşlı, İstanbul-Ankara yolu üzerinde, Bolu Dağı’nın Düzce Ovası’yla birleştiği boğazda kurulmuştur. İlçe doğu ve güneyden Bolu İli, Batıdan Düzce İli ve kuzeyden Yığılca ilçesiyle komşudur. D-100 karayolu ilçenin tam ortasından, Anadolu otobanı da kuzeyinden geçmektedir.

  Tarih
  Kaynaşlı Düzce’nin bir bucağı iken Aralık 1999 tarihinde Düzce’nin il olması hakkındaki Kararnameyle birlikte ilçe yapılmış ve Düzce’ye bağlanmıştır.

  Deprem
  12 Kasım 1999’da meydana gelen Düzce depreminde Kaynaşlı yerle bir olmuştur. Uzun fay kırıklarının ve çatlaklarının oluştuğu ilçede 313 kişi hayatını kaybetmiş, 544 kişide yaralanmıştır.12 Kasım depreminde Kuzey Anadolu Fayı kırığı Kaynaşlı’da son bulmuştur. Fayın ucunda bulunan Kaynaşlı bu nedenle 12 Kasım depreminden en fazla etkilenen yerleşim yeridir. Şehirde bulunan binaların %90’ından fazlası hasar almıştır.

  Nüfus
  1997 yılında yapılan Genel Nüfus Sayımına göre Kaynaşlı’nın toplam nüfusu 6.760’dır.

  Ekonomi
  Kaynaşlı ekonomisi büyük ölçüde sanayiye dayalıdır. Bunun yanında nakliyecilik ve yıllık ortalama 50.000 tonu bulan fındık üretimi de ilçe ekonomisinde önde gelen sektörler olmaktadır. Buğday ve mısır üretimi de ilçede oldukça yaygındır.İlçe ekonomisinde hayvancılık ve balıkçılık da önemli bir yer tutmaktadır. Ancak depremde şehirde bulunan balık çiftlikleri ve ahırlar yıkılmıştır.Şehirde başta Süperlit Boru Fabrikası, Anlaş Lastik Fabrikası, Akışık Ampul Fabrikası ve Karolit Mermer Fabrikası olmak üzere irili ufaklı fabrikalar bulunmaktadır. Bu fabrikalar depremle birlikte hasar aldığından tam kapasite çalışamamaktadırlar. İlçe sınırları içinde toplam 12 adet dinlenme tesisi mevcuttur. Bu tesisler D-100 karayolu üzerinde olup günde ortalama 30.000-40.000 kişiye hizmet vermektedirler. Buralarda yaklaşık 1.500 kişi istihdam edilmektedir. Bu bakımdan dinlenme tesislerinin şehir ekonomisi içinde önemli bir yeri vardır.

  Eğitim
  Kaynaşlı ilçesinde 1 adet Lise, 4 taşıma merkezi durumunda ilköğretim okulu ve 6 adet birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu bulunmaktadır. Ayrıca şehirde Halk Eğitim Merkezi de bulunmaktadır. Bu okullarda toplam 2.504 öğrenci eğitim görmektedir.


  Sağlık
  Kaynaşlı’da Merkez Sağlık Ocağı, Dipsizgöl Sağlık Ocağı, 112 Acil Yardım İstasyonu, Üçköprü Sağlık Evi, Çamoluk Sağlık Evi ve Yeniyurt Sağlık Evi bulunmaktadır.
  İdari Yapı

  Kaynaşlı’ya bağlık 19 adet köy bulunmaktadır.

  Kaynaşlı’nın Köyleri:

  Altunköy


  Çatalçam


  Dipsizgöl


  Sazköy

  Bıçkıyanı


  Darıyeribakacak


  Fındıklı


  Tavak

  Çakırsayvan


  Darıyerihasanbey


  Hacıazizler


  Üçköprü

  Çamlıca


  Darıyerimengencik


  Muratbey


  Yeniyurt

  Çamoluk


  Darıyeriyürükler


  Sarıçökek
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Düzce Kaynaşlı ilçesi Forum Tarih
Bıçkıyanı Köyü Kaynaşlı Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Çakırsayvan Köyü Kaynaşlı Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Çamlıca Köyü Kaynaşlı Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Çamoluk Köyü Kaynaşlı Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Çatalçam Köyü Kaynaşlı Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş