Düzağaç Köyü Doğanyurt Kastamonu

'Kastamonu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Düzağaç Köyü Doğanyurt Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  düzağaç köyü bilgileri - düzağaç köyü resimleri - düzağaç köyü tanıtım  Düzağaç, Kastamonu ilinin Doğanyurt ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün eski adı olan Zavarta ismi eski Rum yerleşimcilerin bıraktığı bir isimdir. Bu isim cumhuriyet döneminde Düzağaç olarak değiştirilmiştir. İlçede bilinen en eski yerleşim yeri Düzağaç köyüne bağlı Ekecek (eski adı Mergüze) mahallesidir. Mahallede hala eski Roma Hamamı kalıntıları bulunmaktadır. Köyün diğer bir mahallesi olan Kuyumca mahalesi de geçmişi fazla bilinmemekle birlikte eski yerleşim yerlerinden biridir. Köy; Düzağaç Merkez, Erencik, Deretarla, Ekecek (Mergüze), Kuyumca, Kazıklı ve Sarıçiçek (Hutu) mahallelerinden oluşmaktadır. Köy muhtarı Kuyumca mahallesindendir. Her mahallede cami ve imam bulunmaktadır. Deretarla ile Sarıçiçek mahalleleri haricindeki 5 mahallede ilköğretim okulu bulunmaktadır. Her okulda 1 öğretmen görev yapmaktadır.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Köyün merkez mahallesi Doğanyurt ilçe merkezine 6 km uzaklıktadır. Erencik mahallesi 8, Ekecek mahallesi 12, Kuyumca mahallesi 10, Kazıklı mahallesi 12 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 709
  1997 850
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesivardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprakyol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ulaşıma gelince bazı yerlerde iki araba yanyana geçemiyor doğuyo duble yol yollar yapılırken biz ise taprak yollarda yağmur yağınca çamurdan geçemiyoruz yetkililerin biran önce buraları görüp bi çare bulmalarını temenni ederim
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Düzağaç Köyü Doğanyurt Forum Tarih
Düzağac Köyü Erencik İlköğretim Okulu Kastamonu Doğanyurt Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Düzağaç Köyü Bozüyük Bilecik Bilecik Tanıtımı 21 Nisan 2010
Düzağaç Köyü Kozan Adana Adana Tanıtımı 3 Nisan 2010
Düzağaç Köyü Mengen Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010
Düzağaç Köyü Manavgat Antalya Antalya Tanıtımı 29 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş