Dürüst ve Sevgi Dolu Bir İletişim

'Psikoloji' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dürüst ve Sevgi Dolu Bir İletişim konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dürüst ve Sevgi Dolu Bir İletişim

  [​IMG]


  Anne babalarımızın zamanında sevgi dolu iletişimin manası çoğunlukla olumsuz duygulardan kaçınmak[​IMG] sorun çıkarmamak[​IMG] tartışmamak demekti. Kimbilir belki de olumsuz duygular onlar için utanılacak[​IMG] saklanması gereken duygulardı. Ömürleri[​IMG] bunca bastırmaya rağmen su yüzüne çıkmaya çalışan duygularını susturmakla geçti. Kimisi bunu başardı[​IMG] çünkü onlar aynı zamanda çok sabırlı ve güçlü insanlardı. Kimileri ise ilerleyen yaşlarının en mutlu geçmesi gereken zamanlarında[​IMG] öfke[​IMG] tahammülsüzlük[​IMG] çatışma ve büyüyen sorunlar yaşadılar.


  Oysa duygularını bastırmadan yapıcı bir iletişim kurmayı denemiş olsalardı[​IMG] onlar için olduğu kadar bizim içinde sağlıklı bir iletişimin yolu açılmış olur muydu? Evet[​IMG] çünkü biz de büyüklerimizden gördüğümüz usul dairesinde bir yaşam sürüyoruz. Zaman zaman davranışlarımıza onları referans gösteriyor[​IMG] hatalarımız için de yine onları suçlayarak[​IMG] işin içinden çıkmaya çalışıyoruz.

  Her konuda uzmanlaşmayı marifet sayan bizler[​IMG] duygularımız konusunda neden aynı hassasiyeti gösteremiyoruz acaba? Anne babalarımızın yaptığı hataları aynıyla tekrarlamamız şartmış gibi[​IMG] bizlerde aynı hataları yapıyoruz. Bu kaçınılmaz bir durum[​IMG] çünkü başka bir iletişim yolu bilmiyoruz. Çoğumuz çocukluk ve ilk gençlik yıllarımızı başarısız iletişim becerilerini izlemek ve öğrenmekle geçirmişizdir. Anne babalarımız duygularını dürüstçe ve muhatabının duygularını incitmeden ifade edebilmiş olsalardı[​IMG] bizlerin durumu da böyle olmayacaktı elbette. İster istemez içinde yaşadığımız ailenin iletişim yöntemlerini alışkanlık haline getiriyoruz. Duyguların bastırıldığı bu yöntemlerin pek de işimize yaramadığı gerçeğini bizzat yaşayarak[​IMG] kendi evliliğimizde uygulayarak fark etmişizdir çoğumuz. Öyle görmüş olabiliriz fakat bu yöntemlere mahkum değiliz. Evliliğimiz için yeni ve işe yarar yöntemler arama sorumluluğumuz olduğunu unutmayalım lütfen. İhmal edilme[​IMG] duygularını ifade edememe[​IMG] sessiz kalıp beklemek[​IMG] duygusal tepkiler verdiğin de ayıplanmak[​IMG] bunlar size hiç yabancı gelmiyorsa[​IMG] rica ediyoruz aynı şeyleri siz de eşinize ve çocuklarınıza yaşatmayın. Belki nerede hata yaptığımızı bir türlü anlayamamanın şaşkınlığı ve çaresizliğini yaşıyor olabiliriz düşüncesiyle sizlere bir dizi hata cetveli sunmak istiyoruz.

  -Öfkeli[​IMG] kızgın olduğumuzda intikam alma duygusuyla iletişime geçmek.

  -Yapmamız gereken bir müddet[​IMG] en azından öfke silinip yerine sükunet gelinceye kadar beklemek ve sonra konuşmaya[​IMG] problemi çözmeye çalışmak.

  -Eşimizden[​IMG] çocuğumuzdan yahut arkadaşlarımızdan istekte bulunmak[​IMG] isteklerimizi anlatmak yerine onların anlamasını beklemek. Birbiriniz için en yakın insanlar dahi olsanız[​IMG] içimizden geçenleri anlayamazlar. Biz bile zaman zaman kendimizi anlayamaz ve ne istediğimizi bilemezken[​IMG] çevremizdeki insanların eşimizin dostumuzun biz söylemeden[​IMG] eskilerin dediği gibi kaşımızın gözümüzün hareketinden[​IMG] derdimizin ne olduğunu anlamaları mümkün değildir.

  -Çevremizdeki insanların duygusal tepkilerini küçümsemek[​IMG] aşağılamak[​IMG] bu şekilde davrandığı için suçlamak. Özellikle hanımların yaşları kirpik ucunda bekler. Beylerinde öfkeleri dil ucunda. Ne öfke ne de göz yaşı[​IMG] ne utangaçlık[​IMG] heyecanlanmak[​IMG] korkmak aşağılanacak duygulardır. Her biri her insanda var olan[​IMG] gayr-i ihtiyari[​IMG] bahşedilmiş insani duygulardır.

  -Sadece kendi ihtiyaçlarımızı düşünüp çevremizde var olan insanların ihtiyaçlarını sormak[​IMG] onun söylemesini beklemek. En azından nezakettir[​IMG] birlikte olduğumuz kişilerin ihtiyaçları ile ilgilenmek.

  -Yapılan hatalarda insanların birbirlerini kırıcı sözlerle veya duygusal mahrumiyetle cezalandırması( küsmek[​IMG] konuşmamak[​IMG] surat asmak)

  -Yapılan hataları bağışlamamak ve sürekli hatırlatmak[​IMG] geçmişi her fırsatta dile getirmek. Bu davranışlar çoğumuza yabancı değildir. Eğer hatalarımızın farkındaysak düzeltmek için de gayret edebiliriz. Asıl sorun farkında olmamak ve yenilikleri kabul edememektir. Mutlu olmak istiyorsanız[​IMG] sahip olduğunuz insanları mutlu edin. Mutluluğunuzun önünde ki olumsuz iletişim engellerini kaldırın[​IMG] lütfen.  İşte size değişimi başlatmak için bir ip ucu:

  Dürüst olun ve duygularınızı uygun bir dille ifade edin[​IMG] Anlayışlı olun ve çevrenizde değer verdiğiniz insanların size ilettiği duygularını önemseyin.

  [​IMG]


   

Bu Sayfayı Paylaş