Dürümlü Köyü Keban Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dürümlü Köyü Keban Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Keban Dürümlü Köyü Bilgileri - Dürümlü Köyü Hakkında -Dürümlü Köyü Tanıtımı - Dürümlü Köyü Resimleri  Dürümlü ,Elazığ Keban ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KEBAN

  İl:ELAZIĞ

  İle Uzaklığı:65 km

  İlçeye Uzaklığı:20km

  Rakım:870 m

  Nüfus:

  2000:128
  1997:134

  Köy Muhtarı:Yalçın DENİZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon: 0 424 581 43 20

  Eskiden Ağın ilçesine bağlıyken, 1998 yılında ulaşım kolaylığı nedeniyle Keban'a bağlanmıştır. Köyün ilçeye uzaklığı 20 km.dir. Hane sayısı 38, nüfusu 134'tür. Köy Keban Baraj Gölü ile bitişiktir. Geçim, bağ, bahçe, hayvancılık, çiftçilik ve balıkçılık ile sağlanmaktadır. En önemli yerlerinden birisi Mineyik Höyüğüdür. Gölün karşı kıyısında Munzur dağları uzanır. Köy zamanla göç vermiş ve nüfusu azalmıştır. Ancak son yıllarda özellikle ekonomik iyileşme ve terör korkusunun azalması ile köye yapılan ziyaretler artmaktadır.

  Dürümlü Ecürü

  Batı illerinde bir tür hıyara ecür ya da acur denirken, Elazığ'da ecür bir tür hoş kokulu kavun'a denmektedir. Köyde bu meyveden bolca üretilmekte ve tüketilmektedir. Görünüş olarak kavundan daha ufak ve oval boyutlarda olan ecür, daha mayhoş ve küçük çekirdeklere sahiptir.

  Tarihi

  Köyün şimdiki adı olan Dürümlü, bölgede genellikle Ermenice kökenli olan köy isimlerinin türkçeleşmesi için sonrada herhangi bir nedene dayandırılmadan verilmiştir. Köy yaşlılar arasında "Mıneyik" adıyla bilinir. Yeni ismi son zamanlara gençler arasında kullanılmaya başlansa da yeterli yaygınlığa kavuşmamıştır.mineyikte yaşayanlar alevi türkmen beydillilerdir.türkçe konuşulur köyümüzde.

  Kültür

  Köyümüzde tamamen türk müslüman inancı ve kültürü yaşatılır.

  Coğrafya

  Elazığ iline 67 km, Keban ilçesine 17 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.sondönemde keban barajı dolayısı ile ılıman iklime dönüşü görülmektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle baraj gölünde balık popülasyonunun artması ile balıkçılıkta giderek önem kazanmaktadır. Köyde geçimini balıkçılıkla sağlayan bir kaç aile bulunmaktadır. Bunun yanısıra Keban Barajı'nda kerevit avcılığı da yapılmaya başlanmıştır. Bu konuda pazar sıkıntısı çekilmektedir.KEREVİT İşiyle ilgilenler dürümlü köyü ile irtibata gecmeleri gerekmektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Ayrıca 2007 yılında kendi su ihtiyacını karşılayacak bir su kaynağına kavuşmuştur.Ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.Ama 2008 yılında bu sorunuda halledilmek üzere çalışmalar yapılmaktadır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca tüm GSM şebekeleride kapsama alanındadır.Köye beledye otobüsü yoktur ama pazartesi ve cuma günleri olmak üzere Elazığ'a özel servisi vardır.bunun yanısıra beledye pazartesi ve cuma günleri otobüs gönderilirse köy halkı memnun kalacaktır

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş