Dünyaya esrarengiz ışık bombardımanı

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda DilzaR tarafından 23 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Dünyaya esrarengiz ışık bombardımanı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İlk kez yaşanan olay insanlara da zarar veriyor.

  [​IMG]


  NASA, kaynağı bilinmeyen artan miktarda yüksek enerjili elektronlarn Dünya’ya gönderildiğini açıkladı. Kozmik ışınlara maruz kalan insanların DNA yapılarında ciddi hasarlar meydana gelebileceği belirtiliyor.

  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) resmi internet sitesindeki habere göre, Dünya Güneş sisteminin dışında, farklı bir kaynaktan gelen kozmik ışınların bombardımanı altında. Bir araştırma grubu, şaşırtıcı bir şekilde artan miktarlarda yüksek enerjili elektronların, uzaydan Dünya’yı bombardımana tuttuğunu keşfetti.

  Daha önce Dünya, kozmik ışınlara maruz kalsa da, bu kez ışınların güneş sisteminin dışında bir kaynaktan Dünya’ya ulaşması bilim insanları tarafından heyecanla karşılandı. Bu kozmik ışınların kaynağı bilinmiyor ancak bu kaynağın Güneş sistemine yakın olduğu ve karanlık maddeden oluşabileceği olasılığı üzerinde duruluyor.

  İlk kez yaşanan bir durum

  Bunu büyük bir keşif olarak nitelendiren Louisiana Üniversitesi’nden John Wefel ise "Kozmik ışınların farklı bir kaynaktan gelişine ilk kez tanık oluyoruz" diyor. Galaktik kozmik ışınlar, ışık hızına yakın bir süratte yol alan ve uzak süpernova patlamalarından meydana gelen atom altı parçacıklarından oluşuyor. Bu ışınlar yüksek enerji parçacıklarından meydana gelen ince bir sis oluşturarak, Samanyolu boyunca toplanıyorlar ve her yönden Güneş sistemine giriyorlar. Kozmik ışınların büyük bir bölümünü protonlar ve ağır atom çekirdekleri ile elektron ve foton karışımı oluşturuyor.

  İnsanları tehdit edebilir

  Yüksek enerjili bir kozmik ışın parçacığının, canlı hücrenin yapısını bozacak hatta genetik malzemeyi (DNA) olumsuz yönde değiştirecek etkileri olduğu belirtilirken, ışınların bir başka etkisinin de uyduları ve yeryüzündeki elektrik interkonnekte hatlarını bozması olduğu kaydediliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünyaya esrarengiz ışık Forum Tarih
Hz. Muhammed dünyaya geldiğinde yaygın olan dini inanış kısaca Peygamber Efendimiz (S.A.V) 16 Kasım 2016
Uzay çalışmalarının dünyaya zararları nelerdir Uzay ve Gökyüzü 13 Mart 2014
Güneş enerjisi dünyaya nasıl ulaşır kısaca Uzay ve Gökyüzü 6 Mart 2014
Uzay çalışmalarının dünyaya insan hayatına ve iklimlere faydaları zararları Uzay ve Gökyüzü 6 Mart 2014
Güneş ışınları dünyamıza nasıl ulaşır, Gün ışığı dünyaya nasıl gelir ulaşır? Uzay ve Gökyüzü 24 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş