Dünyayı değiştiren icatlar

'Tarihi Bilgiler' forumunda NeslisH tarafından 18 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Dünyayı değiştiren icatlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Ateş İnsanlığın gelişiminde en büyük rol oynayan gelişme kuşkusuz ateşin keşfedilmesidir. Ateş, ilk başlarda bilinçli olarak kullanılmasa da daha sonraları kontrol altına alınabilmiştir. Ateşin tam olarak nasıl keşfedildiği bilinmese de, yakılabilecek ilk kıvılcımın çakmak taşının piritlere sürtülerek ortaya çıktığı savunulmaktadır. Tam tarihi ve nasıl keşfedildiği bilinmeyen ateşin insanlığın bugünlere gelmesine sağladığı katkı tartışılamaz.

  [​IMG]

  Tekerlek

  Günümüzde bir çok teknolojik cihazın keşfine sebep olan bir diğer önemli gelişme olan tekerlek, muhtemelen insanların ağaç kütüklerini bir noktadan diğer bir noktaya ulaştırmak için yuvarlayarak götürdükleri dönemde bulundu. M.Ö 3500 yıllarında keşfedildiği ileri sürülen tekerlekler, büyük bir iş verimi oluştururken, ticaretin ve ulaşımın keşfedilmesine de zemin sağladı.

  [​IMG]

  Yazı

  Tarihçiler, yazıyı ilk bulan milletin Sümerliler olduğunu söylese de, daha yenilikçi yaklaşımlar yazının Mısır’da bulunduğunu savunuyor. Belki de dünyada aynı anda iki uygarlık tarafından aynı anda keşfedilmiştir. Yazının icadı, insanlık tarihinde bilim adına atılmış ilk ve en büyük gelişmedir.

  [​IMG]

  Pusula

  Pusula, eski Çin’de, Qin hanedanlıklarındaki büyücülerin sayesinde keşfedilen bir araç. Büyücülerin kullandıkları mıknatısların belli bir düzlemde bir yönü gösterdiği keşfedildikten sonra, geliştirilmeye başlanan pusula, 850 ile 1050 yılları arasında manyetize edilmiş bir iğnenin yuvarlak bir kaba konulmasıyla bugünkü halini aldı. Pusula, insanlık tarihinde ileriki çağlarda kıtaların keşfedilmesinde büyük rol oynadı.

  [​IMG]

  Matbaa

  Rönesans devriminin en büyük teknolojik gelişmesi olarak görülen matbaa, ilk defa Alman Johannes Gutenberg tarafından geliştirilip icat edildi. Yazılı metinlerin çoğaltılması el ile yürütüldüğü için bu işlem uzun bir zaman alıyor, sınırlı sayıda kitap basılıyordu. Matbaanın bulunması ile bilimsel çalışmalar daha geniş kitlelere ulaşabildi ve bugün insanlığın gelişmiş teknolojiye erişmesine zemin sağladı.

  [​IMG]

  Mikroskop

  Bilimin gelişmesinde büyük rol oynayan bir diğer teknolojik buluş ise mikroskoptur. Antik Yunanlılar lensleri çok daha önceden keşfetmişti fakat onlar bu lenslerin büyüteç özelliğiyle değil kenarlarındaki kristallerin özellikleriyle ilgileniyordu. 1650 senesinde oğluyla beraber gözlük imalatı yapan Zaccharis Janssen, bir tüpün içersine dizdiği lensser sayesinde ilk mikroskobu icat etti. Bu tüpün diğer ucundan bakıldığı zaman, görülen cismi 10 kat büyüttüklerini keşfeden Janssen ve oğlu Hans, bu aracı biraz daha geliştirdi. Bu buluştan yola çıkan Anton van Leeuwenhoek, 1700’lü yılların başında 270 kat büyüten mikroskop icat ederek, bilime ve teknolojiye en büyük katkısını yaptı.

  [​IMG]

  Barut

  Dünya üzerindeki haritaların tekrar çizilmesine olanak sağlayan ve birçok başka teknolojik gelişime yol açan barutun, ilk olarak 850’li yıllarda Çin’de görüldü. Daha sonra metal borular ile birlikte silah olarak kullanılan bu kara toz, savaş teknolojisinin mihenk taşı olarak görülüyor.

  [​IMG]

  Buhar makinesi

  Endüstri devriminin başlamasına neden olan ve bugünkü organize sanayinin gelişmesine büyük katkı sağlayan buhar makinesini keşfeden kişinin tam olarak kim olduğu bilinmiyor. Ancak bu teknolojinin keşfedilmesinden sonra buluşunu patentini alan Thomas Newcomen, buhar makinesinin sahibi olarak gösteriliyor.

  [​IMG]

  Elektrik

  M.Ö 600 senelerinde Antik Yunan’da bilinen elektriğin, tam olarak insan hayatına girmesi Edison sayesinde oldu. Eski Yunanlıların, kürklere kehribar sürerek statik elektriği keşfettikleri söyleniyor. Edison ise elektrik kavramına insanların hayatını kolaylaştırmak için yön vermiş. O dönemde laboratuar ortamında elektriği elde eden diğer iki isim ise Michael Faraday ve Joseph Henry. Bugün tüm hayatımızı ele geçiren ve bir o kadar da gündelik yaşantımızı kolaylaştıran teknolojik ürünlerin kaynağı elektriğin en bilinen hikayesi bu şekilde.

  [​IMG]

  Uçak

  Günümüzde kıtalar arasındaki mesafeleri kısaltan uçaklar, her ne kadar ilk olarak Wright kardeşler tarafından icat edildiği söylense de, Alphonse Pénaud tarafından 1871 tarihinde bulundu. İlk uçuş o tarihte oldu. Daha sonra Wright kardeşlerin kuşları incelemesiyle ve uçak modeline benzeyen bir oyuncaktan etkilenmesiyle çalışmalar başladı. Uçakların gelişiminde büyük katkıları olan Wright kardeşlerin ürettiği ilk uçak, bugünkü uçakların atası olarak kabul ediliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünyayı değiştiren icatlar Forum Tarih
Ulaşım alanındaki gelişmeler dünyayı hangi yönlerden etkiledi madde madde kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Sevgi dünyayı değiştirebilir mi kısaca Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri 1 Nisan 2015
Atatürk'ün ölümünün Türkiye ve Dünyayı derinden etkilemesinin sebepleri kısaca Atatürk Hakkında Herşey 10 Mayıs 2014
Dünyayı tehdit eden küresel sorunlar neler olabilir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
İnsan mı Dünyayı Yok Ediyor Kompozisyon Örneği Makaleler-Denemeler 19 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş