Dünya'nın nazar boncuğu hayata döndü

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 16 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dünya'nın nazar boncuğu hayata döndü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Kuraklık ve vahşi sulamaya bağlı olarak yer altı sularının azalması nedeniyle, içinde adacıklar oluşan Konya'nın Karapınar ilçesindeki Meke Gölü'nde son yağışlar ile birlikte su seviyesi yükseldi.  Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu, 5 milyon yıl önce volkanik patlamayla oluşan kraterin, zamanla suyla dolarak göle dönüşmesiyle oluşan Meke Gölü'nün görünümü nedeniyle “dünyanın nazar boncuğu” olarak nitelendirildiğini söyledi. Mugayıtoğlu, ancak, son yıllarda kuraklık, vahşi sulama ve yer altı sularının azalması sonucu gölde adacıklar oluştuğunu ifade etti.

  Meke Gölü'ndeki suların çekilmesinde küresel ısınmanın yanı sıra, yer altından kuyularla çekilen suların vahşi sulama yöntemiyle kullanılmasının da önemli etkisinin olduğunu anımsatan Mugayıtoğlu, gölde bundan 5-10 yıl öncesine kadar çok sayıda kuş türünün barındığını anımsattı.

  Kuruma noktasına gelen ve iki parçaya ayrılan Meke Gölü'nde son yağışlarla birlikte sevindirici bir gelişmenin yaşandığını ve su seviyesinin yeniden yükseldiğini ifade eden Mugayıtoğlu, “Yağışlar Meke Gölü'nü yeniden hayata döndürdü. Su seviyesinin düşmesi nedeniyle güzelliğini kaybeden gölde kokular meydana gelmiş ve 2 parçaya ayrılmıştı. Ancak 2009 yılındaki yağışların bolluğu göldeki olumsuzlukları ortadan kaldırdı, su seviyesinde gözle görülür bir yükselme sağladı” dedi.

  “YAŞADIĞIMIZ TOPRAĞA SAHİP ÇIKMALIYIZ”

  Mehmet Mugayıtoğlu, son 5 yılda yaşanan kuraklık nedeniyle gölden kaçan kuşların bir kısmının son yağışlarla birlikte yeniden yuvalarına döndüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:
  “Kuraklık nedeni ile gölü terk eden kuş türlerinden bazıları geri döndü. Yağışların devam etmesi halinde göldeki su seviyesinin daha da yükseleceğini düşünüyoruz. Eski gizemli ve büyüleyici gölümüze kavuşmayı arzu ediyoruz. Bu tüm doğaseverlerin ortak isteği. Biz Meke Gölü'ne, Beyşehirli de Beyşehir Gölü'ne sahip çıkmalı. Kısacası yaşadığımız toprağa sahip çıkmalıyız. Yoksa yarınlara hiçbir şey bırakamayız.”

  Göldeki canlılığın devam etmesinin, yağışlara ve suyun akılcı kullanımına bağlı olduğunu anlatan Mugayıtoğlu, yer altı suyunun aşırı kullanımından vazgeçilmesi gerektiğini aksi halde Meke Gölü ile birlikte birçok güzelliğin kaybedileceğini belirtti.
  Mugayıtoğlu, son yağışlarla birlikte yer altı su seviyesinin arttığını da sözlerine ekledi​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünya'nın nazar boncuğu Forum Tarih
Dünya'nın yuvarlak olduğunu kim buldu kısaca Uzay ve Gökyüzü 27 Ocak 2017
Dünya'nın Yuvarlak Olduğunu İspatlayan Bilim Adamları Kimlerdir Düşünürler-Filozoflar 21 Aralık 2013
Sanal dünya'nın öğeleri nedir? Konu Dışı Başlıklar 23 Ocak 2013
İslamiyet'ten Öncesi Dünya'nın Genel Durumu Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 23 Ekim 2012
Dünya'nın Yapısı ve Oluşumu Kısaca Anlatım Uzay ve Gökyüzü 19 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş