Dünyanın Kendi Etrafında Dönüşünün Sonuçları Nelerdir?

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Mavi_inci tarafından 19 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Dünyanın Kendi Etrafında Dönüşünün Sonuçları Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünyanın Kendi Etrafında Dönüşünün Sonuçları Nelerdir?
  Dünya'nın ekseni etrafında dönüşünün sonuçları


  1. Dünya, Güneş çevresinde elips yörünge üzerinde batıdan doğuya doğru döner. Bu hareketini 365 gün 6 saatte tamamlar. Böylece bir yıl oluşur. Ekvator düzlemi, Güneş etrafında döndüğü elipsin düzlemine oturmaz.

  Aralarında (23° 27') lık bir açı vardır. Bu yüzden Dünya'nın çeşitli yerleri, çeşitli zamanlarda güneş ışınlarını değişik açılarla alırlar. Böylece ortaya çıkan farklı ısınma nedeniyle mevsimler

  İşte bir yıl içinde mevsimlerin birbirini izlemesi, kutuplar ekseninin yörünge düzlemine eğik olmasından ileri gelmektedir. Eğer bu eğiklik olmasaydı Dünya Güneş ışınlarını hep aynı şekilde alacak, yani Ekvator'a daima dik, kutuplara ise daima çok eğik gelecekti. Bu yüzden de mevsimler olmayacaktı.

  21 Haziranda Güneş ekvatorun 23°27' kuzeyindeki Yengeç Dönencesine tam dik gelir. Bu tarihte Kuzey Yarımkürede yaz, Güney Yarımkürede kış hüküm sürmektedir.

  23 Eylülde Güneş ışınları bu kez Ekvatora dik gelir. Bu tarihte Güney Yarımkürede ilkbahar, Kuzey Yarımkürede sonbahar başlamıştır.

  21 aralıkta Güneş ışınları ekvatorun 23°27' güneyindeki Oğlak Dönencesine tam dik gelir. Bu sırada Güney Yarımkürede yaz, Kuzey Yarımkürede kış hüküm sürer.

  Güneş ışınları bundan sonra tekrar kuzeye doğru çıkmaya başlar ve 21 Martta yine Ekvatora tam dik gelir. Bu tarihte Güney Yarımkürede sonbahar, Kuzey Yarımkürede ilkbahar başlar. Dünya bu hareketi sırasında 2 Ocakta Güneş'e en yakın, 2 Temmuzda ise en uzaktır.

  2. Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki batıdan doğuya doğru bir tam dönüşü 24 saatte tamamlanır. Buna bir Gün denir.


  Bu dönüş sırasında Dünya'nın bir kısmı güneş ışınlarını alır, bir kısmı alamaz. Alan yerlerde gündüz, alamayan yerlerde gece hüküm sürer.

  Gece ve gündüz süreleri her zaman birbirine eşit değildir. Yaz aylarında gündüzler uzun, kış aylarında ise geceler uzundur. 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde gece ile gündüz zamanları eşittir.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünyanın Kendi Etrafında Forum Tarih
Dünyanın kendi ekseni etrafındaki hareketinin sonuçları kısaca Uzay ve Gökyüzü 26 Ağustos 2015
Dünyanın Kendi Etrafında Dönmesi Uzay ve Gökyüzü 11 Ocak 2012
Dünyanın Kendi Ekseni Etrafındaki Dönüş Hızı Hakkında Bilgi Uzay ve Gökyüzü 18 Eylül 2011
Dünyanın Kendi Etrafında Dönüş Hızı Nedir Uzay ve Gökyüzü 18 Eylül 2011
Dünyanın Kendi Etrafında Dönüşünün Sonuçları Nedir Uzay ve Gökyüzü 18 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş