Dünyanın ilk İslami müzik kanalı

'Müzik Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 26 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dünyanın ilk İslami müzik kanalı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sina Koloğlu'nun yazısından bir kesit:

  Dünyanın ilk İslami müzik kanalı “4 Shebab” Kahire’de. Le Monde gazetesinin haberinde kanal bu şekilde tarif edilmiş. “Müslüman dünyasına yayın yapan 70’e yakın kanal var. Bu kanallar Arap müziği çalıyor. Oldukça açık, hatta çıplak denebilecek şarkıcıların yer aldığı kanallar”... Kanalın genel yayın müdürü Ahmet Abas Haiba bu şekilde yorumlamış durumu. Yani Arapça yayın yapan müzik kanallarını...

  Gençlerin “sabahtan akşama müziksiz yayın yapan dini” kanalları izlemediğini fark etmişler. Ve bir şekilde MTV mantığıyla gençleri, sözünü ettiği kendi kanallarına çekmeyi düşünmüşler.

  24 saat yayın yapan bu müzik kanallarında Haifa Wanby, Mısırlı seksi şarkıcı Ruby ve Nancy Ajram gibi Arap dünyasının (eh bizde de meşhurlar yani hele Ruby!) “olay yaratan kliplerine sahip” isimler büyük bir ilgiyle izleniyor! Haiba bakmış bu iş böyle olmayacak. Ama gençleri de sabah akşam müziksiz yayın yapan “dini kanallar” da pek sarmıyor, olaya müzikten girmeye ve gençleri “bu yarı çıplak” kanallardan kurtarmayı bu şekilde denemeye karar vermiş.

  Müslüman rap ve hip-hop çalıyor

  Kanal izleyicisinin yüzde 60’ı 15 ile 24 yaş arasındaymış. Bu kanalda Müslüman siyahi Amerikalı müzisyenlerin hip-hop ve rap klipleri dönüyor. Kadın unsuru sadece yaşlı bir anne ya da kapalı bir genç çiftin görüntülerinden ibaret. “İslami müzik kanalı“ 21 Aralık 2008’de yayına başlamış. Sloganı “İslamın yeni sesi”...

  Yayınlar sırasında alttan SMS numarası da geçiyor. Haiba’nın gazeteye verdiği bilgiye göre, günde ortalama 1 milyon SMS alıyorlarmış. Amaç sadece Arap dünyasındaki gençleri değil, Amerika’daki Müslüman kitleyi de etkilemek. Yani Haiba’nın dediği “gençleri kazanmak için müzik önemli bir olay”... Buradan yola çıkmış. Ama buna rağmen istediği finansal desteği alamamış kanal. Mesela Suudi Arabistan’a gitmişler. Pek anlamamışlar! Enteresan bir açılım. Ama tutucu kesimlerin, böyle bir kanala bile bakışları pek olumlu değil. Ne de olsa rap ve hip-hop yani.

  (Milliyet Cafe)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünyanın İslami müzik Forum Tarih
İslamiyetten Önce Dünyanın Durumu Nasıldı? Tarihi Bilgiler 5 Eylül 2012
İslamiyette Dünyanın Yaratılışı İman ve İslam Forumu 2 Şubat 2012
İslamİyet`tİn doĞuŞu sirasinda dÜnyanin genel durumu Tarihi Bilgiler 12 Ocak 2009
Dünyanın kıtaları ve okyanuslarının isimleri kısaca Ülkeler Coğrafyası 30 Ocak 2017
Dünyanın en kalabalık ülkesi neresidir kısaca Ülkeler Coğrafyası 27 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş