Dünyanın ilk Üniversitesi Nusaybin'de

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 25 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Dünyanın ilk Üniversitesi Nusaybin'de konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünyanın ilk Üniversitesi Nusaybin'de

  Nezir Güneş - Arif Altunkaynak
  Mardin'in Nusaybin Kaymakamı Marat Girgin, dünyanın ilk üniversitesinin Harran'da değil, Nusaybin'de olduğunu ileri sürdü. Girgin, Nisibis Akademisi'nin dünyanın ilk üniversitesi olduğunu belirterek, Hazreti Muhammed'in torunu olan Zeynel Abidin Hazretlerinin türbesini, Zeynel Abidin Camisi ile birleştirerek, Türkiye'nin ilk inanç parkını oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.
  Nusaybin'de bulunan Mor Yakup Manastırı'nda yapılan arkeolojik kazılarda bulunan Nisibis Akademisi'nin dünyanın ilk üniversitesi olduğu ileri sürüldü. M.S. 209 yılında yapılan ve yaklaşık 1700 yıllık tarihi geçmişi bulunan Mor Yakup Manastırı'nın bahçesindeki yerin altında saklı bulunan tarih hazinesi gün ışığına çıkartılıyor. Bir zamanlar felsefe, mantık, edebiyat, geometri, astronomi, tıp, hukuk eğitiminin verildiği dünyanın ilk eğitim üniversitesi olma özelliğine sahip Moryakup Manastırı'ndaki arkeolojik kazılar aralıksız devam ediyor. Önümüzdeki yılın Şubat ayında bitirilmesi planlanan kazılardan sonra Hazreti Muhammed'in torunu olan Zeynel Abidin Hazretleri Türbesi, Zeynel Abidin Camisi ile birleştirilerek Türkiye'nin ilk inanç parkı haline getirilmesi hedefleniyor.
  Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Mardin Valiliği tarafından sürdürülen çalışmaların bir yıl içinde bitirileceğini belirten Nusaybin Kaymakamı Murat Girgin, Zeynel Abidin Türbesi ve Moryakup Manastırı kazı çalışmalarının bitirilmesi ile bölgenin inanç turizmi açısından önemli bir merkez haline geleceğini söyledi.

  [​IMG]

  Bu çerçevede tarihi ve turistik mekanları restore etmeye başladıklarını anlatan Kaymakam Girgin, İran ve Roma devletlerinin ortasında kurulmuş Nusaybin'in tarihte üstlendiği bilimsel ve kültürel rolünü detaylı olarak dile getirdi. Nusaybin'e Ümmü'l-Ulum, (İlimler Anası) ve Medinetu'l-Maarif (Bilgi şehri) ünvanlarına layık görüldüğünü anlatan Girgin, "Milattan önce de, Nusaybin, ilim ve kültür merkezi olarak biliniyordu. İsa'dan çok önce yaşamış olan şair filozof Vifa ve II. Yüzyılın ortalarında yaşamış filozof Mor İbn Serabyon, Nusaybin okullarında yetişmiş Paganist Süryaniler'indendi. Miladi 200 senelerinde Antakya Akademisi'nin de kurucularından Nusaybinli Mor Yakup tarafından Nusaybin'de ilk Hıristiyan-Süryani Akademisi açıldı. Buradaki Nisibis Akademisi, Şanlıurfa yani Edessa'da kurulan Akademia'dan yıllar önce kurulmuş. Bu mekanın tescili gecikince Şanlıurfa-Harran'da dünyanın ilk üniversitesi diye yazılmaya başlandı. Ama gerçek anlamda buradaki kazıların bitirilmesi ile Nisibis Akademisi'nin dünyanın ilk üniversitesi olduğu ortaya çıkacak" dedi.
  İlçede büyük tarihi hazinelerin bulunduğunun bir gerçek olduğuna dikkat çeken Kaymakam Girgin, şunları söyledi:
  "Bir yandan dünyanın ilk eğitim üniversitesi olan Mor Yakup Manastırı'nın bahçesindeki Nisibis, bir yandan da Hazreti Muhammed'in torunu olan Hazreti Zeynel Abidin Camisi ve türbesi bulunmaktadır. Ayrıca İlçede bulunan Mor Evgin manastırı da ayrı bir tarihi zenginliği temsil etmektedir. Bütün bunları ilçenin turizmini geliştirmek ve kötü imajı silmek için restorasyon ve kazı çalışmaları başlattık. Şu anda Harran Üniversitesi'nden daha eski bir tarihi bulunan Mor Yakup Manastırı'nda kazı çalışmaları devam ediyor. Manastırda bir zamanlar felsefe, mantık, edebiyat, geometri, astronomi, tıp, hukuk eğitimi verildiği dünyanın ilk eğitim merkeziydi. Şubat ayında kazı çalışması tamamlanacak. Burayı Zeynel Abidin Camisi ile birleştirip bölgenin ilk inanç parkı haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bölgedeki kötü imajı kırmak için harekete geçtik. Bu algıyı kırmak için buradaki esnaf ve STK temsilcileri ile ortak bir çaba içindeyiz. Önümüzdeki yıldan itibaren bu tarihi değerleri turizme açacağız."

  [​IMG]

  İlçede yaşayan son Süryani olan Daniel Çepe, manastırda yapılan kazı çalışmaları sonunda ortaya çıkan verilerin Süryani tarihi açısından da önemli olduğunu söyledi.
  Manastırın bahçesinde ortaya çıkan Nisibis Akademisi'nin dünyanın ilk üniversitesi olmasının kendilerini de heyecanlandırdığını ifade eden Çepe, "Zeynel Abidin türbesi ve camisi ile birlikte bu alanın inanç parkı olması, bu bölgede yaşayan Süryaniler için de çok önemli" diye konuştu. / Nusaybinim.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünyanın Üniversitesi Nusaybin'de Forum Tarih
Dünyanın En İyi İlk 500 Üniversitesi - Türkiye'deki Üniversitelerin Durumları Nedir? Üniversiteler 16 Mart 2011
Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi Hangileri Üniversiteler 17 Ekim 2010
Dünyanın en iyi 100 üniversitesi Üniversiteler 9 Şubat 2010
Dünyanın ilk üniversitesi Üniversiteler 2 Aralık 2009
Dünyanın 10 mega üniversitesinden biri Üniversiteler 2 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş