Dünyanın En Zehirli Canlıları

'Diğer Hayvanlar' forumunda Dine tarafından 29 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Dünyanın En Zehirli Canlıları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünyanın En Zehirli Canlıları


  Hangi hayvanın dünyanın en zehirli hayvanı olduğunu söylemek çok zor. Bunu neye göre belirleyebiliriz? Bir yılda en çok canlı öldürme oranına göre mi yoksa içerdiği zehirli kimyasallara göre mi? Aslında galiba bu hayvanları 'zehirli' ve 'öldürücü' olarak gruplamak daha doğru. Biz sizler için dünyanın en zehirli hayvanlarının listesini yaptık. İşte dünyanın en zehirli 10 canlısı....


  1. Kutu denizanası
  En öldürücüler listesindeki 1 numara kutu denizanası denilen bu yaratıklar. 1954 yılından beri toplam 5 bin 567 kişiyi öldürdü. İnsan vücuduna yapıştığında salgıladığı toxinle kalbi direk etkileyerek sinir sistemini çökertiyor.


  [​IMG]

  2. Kral Kobra
  DÜnyanın en uzun zehirli yılanı. 6 metreye kadar ulaşabiliyor. Genellikle yılanla besleniyor. Bu yılanın tek bir ısırığı bir insanı anında öldürmeye yetiyor. Tek bir ısırığı çok büyük bir Asya filini de 3 saat içinde öldürüyor.


  [​IMG]


  3. Mermer yüzeyli salyangoz
  Boyu küçük ama etkisi büyük. Listede üçüncü sırada yer alıyor. Zehri oldukça güçlü. Zehrinin bir damlası bile anında yirmi kişiyi öldürmeye yetiyor. Genellikle tuzlu sularda yaşıyorlar.


  [​IMG]


  4. Mavi halkalı ahtapot
  Normal boyuttaki bir ahtapottan çok daha küçükler. Ortalama golf topu büyüklüğündeler. Vücudunda taşıdığı zehirle dakikada 26 yetişkin insanı öldürebilirler. Dünyanın en tehlikeli hayvanları içinde yer alıyor.


  [​IMG]


  5. Ölüm avcısı akrepler
  Sanılanın aksine aslında birçok akrep zararsızdır. Çok az türleri canlılara zarar verir. Fakat zarar verenleri de gerçekten çok tehlikelidir. Bu sarı renkli akrepler dünyanın en tehlikeli canıları arasında yer alıyor. Bir insanı soktuklarında direk komaya sokarak felç ediyor. Isırdığı canlının sonu da ölümle sonuçlanıyor.


  [​IMG]

  6. Kaya balığı
  Bu balıklar güzellik yarışmasına katılsa herhalde sonlarda yer alırlar. Görüntüleri oldukça çirkin olan bu yaratıklar balık familyasındaki en zehirli tür olarak biliniyor. Taş gibi görünen yüzeyleriyle oldukça öldürücü.


  [​IMG]

  7. Brezilyalı gezgin örümcek
  Guinnes Rekorlar Kitabında en zehirli örümcek olarak yerini alan bu örümcek türü bir canlıyı anında öldürüyor. Zehrinin 0.006 mg'ı bir fareyi anında yok ediyor. İşin kötü tarafı bu örümceklerle günlük yaşantımızda da içi içe yaşıyoruz.


  [​IMG]


  8. Zehirli kara yılanı
  Sadece bir ısırığı aynı anda 100 insanı ve 25 bin fareyi öldürme gücünde. Kobra yılanından 200 veya 400 kat daha zehirli. Isırdığı bir insanı en geç 45 dakika içinde alt edebiliyor.


  [​IMG]

  9. Zehirli ok kurbağası
  Zehirli ok kurbağası olarak biliniyor. Zehrini vücudunun üst yüzeyinde taşıdığı için dokunan insana bile zehirini hemen geçirebiliyor. 5 santimetre büyüklüğündeki bu mavi yaratıkların zehirinin 2 mikrogramı anında 10 insanı ve 20 bin fareyi öldürüyor.


  [​IMG]

  10. Balonbalığı
  Omurgalılar içinde en tehlikeli ikinci hayvan olarak biliniyor. Japon balığına benzeyen görüntüsüyle canlılar açısından büyük tehlike yaratıyor. Isırdığında canlıları felç ediyor. Birçok kurbanı da 24 saat içinde ölüyor.


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünyanın Zehirli Canlıları Forum Tarih
Dunyanın En Zehirli Hayvanları Hangileridir? Diğer Hayvanlar 23 Aralık 2011
Dünyanın En Zehirli Hayvanı - Zehirli Ok Kurbağası Akvaryum - Balık Dünyası 17 Ağustos 2009
Dünyanın en garip zehirli memelisi görüntülendi Diğer Hayvanlar 9 Ocak 2009
Dünyanın En Zehirli Yılanı Diğer Hayvanlar 23 Kasım 2008
Dünyanın En ZehirLi Hayvanı Diğer Hayvanlar 12 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş