Dünyanın en yaşanılası ülkeleri

'Yabancı Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Dine tarafından 11 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Dünyanın en yaşanılası ülkeleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünyanın en yaşanılası ülkeleri

  International Living dergisi tarafından yayımlanan Yaşam Kalitesi Endeksi’nin 30’uncusu geçtiğimiz günlerde açıklandı.Ülkelerin ağırlıklı olarak ekonomi, kültür, tarihi ve doğal güzellikler, özgürlük, çevre, altyapı, güvenlik ve risk gibi kriterlere göre sıralandığı listenin bu yılki birincisi Avrupa’dan çıktı.

  [​IMG]

  İşte tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri, kültürel çeşitlilikleri ve güçlü ekonomileriyle öne çıkan, dünyanın en yaşanılası 10 ülkesi...

  FRANSA

  Fransa’yı en yaşanılır ülkeler arasında birinciliğe çıkaran iki faktör dünyada en iyi işleyen sağlık sistemine sahip olması ve tadına doyum olmayan yemekleri. Fransa’da uygulanan sosyal sigorta sistemi, ülke nüfusunun yüzde 80’inin kapsıyor. Hükümet ayrıca, serbest meslek sahipleri ve tarım işçileri için ek bütçe sağlıyor.

  Dünyanın en güzel şarabını üreten ülkesi olarak kabul edilen Fransa, ayrıca 400 çeşit peynirle en çeşitli peynir menüsüne sahip ülke. Fransa’nın kötü tarafları ise sıkı bürokrasi ve yüksek vergiler.

  AVUSTRALYA

  En hareketli ve sağlıklı yaşam tarzına sahip ülke kabul edilen Avustralya’da, balıkçılık, yatçılık ve su sporları halkın en büyük uğraş alanları arasında. Ülkede insanlar hafta sonlarını kumsalda geçiriyor.

  Sahip olduğu göçmen nüfus Avustralya’nın kültürüne hem renk katıyor hem de çeşitli sorunlara neden oluyor.

  Avustralya halkı genel olarak arkadaş canlısı yapısıyla tanınıyor. Ülkedeki başlıca sorun, yüksek konut fiyatları olarak gösteriliyor.

  İSVİÇRE

  Doğal ve ekonomik zenginlikleriyle, Avrupa’da en kaliteli yaşam olanaklarından birini sunan İsviçre, dünyanın bankacılık devi olarak kabul ediliyor.

  Bunun başlıca nedeni, Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi üyesi olmayan ülkedeki bankacılık işlemlerinin hem kolayca hem de üst düzey gizlilik içinde yapılabiliyor olması.

  Güçlü bir kültürü olmadığı söylenen ülkede, son dönemde aşırı sağcı görüşler yükseliyor.

  ALMANYA

  Almanya, her sınıf insanın yararlanabildiği, baştan aşağı bir sanat ülkesi. Ülke genelinde toplam 300 tiyatro, 130 orkestra var. Almanya’daki 500 sanat müzesi her alandan binlerce esere ev sahipliği yapıyor. Her yıl tam 100 bin yeni kitabın basıldığı Almanya’da, günlük gazete sayısı 350’nin üzerinde.

  Avrupa’nın en gelişmiş sanayilerinden biri olan Almanya dünyanın en verimli toplumsal sistemlerinden birine sahip.

  Ancak çırılçıplak doğa yürüyüşü yapan insanlar biraz can sıkıcı olabilir.

  YENİ ZELANDA

  Pasifik Okyanusu’nda yer alan ada ülkesi Yeni Zelanda, dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip. Nüfusu 4,5 milyona yaklaşan ülkede kişi başına gelir 27 bin dolar civarında.

  Yoksulluğun çok az olduğu, suç oranının neredeyse sıfır olduğu ülkede tam bir sükûnet ortamı hâkim. Yeni Zelanda’nın kendi adına güzel, dünya adına kötü olan özelliği, yasaları dolayısıyla bu ülkeye göç etmenin neredeyse imkânsız olması.

  LÜKSEMBURG

  Avrupa’nın ortasında etrafı ülkelerle çevrili bir ülke olan Lüksemburg’da, birçok dil aynı anda konuşuluyor. Çok çeşitli bir kültüre sahip olan Lüksemburg’da, her köşe başında Michelin yıldızlı bir restoran bulunabilir.

  Sadece 2 bin 586 kilometrekare büyüklüğündeki dünyanın tek bağımsız grandüklüğü Lüksemburg, 420 bin kişilik nüfusuyla pek de canlı olmayan bir yaşam tarzına sahip.

  ABD

  Birbirinden farklı kültürleri ve her zevke hitap edebilecek farklı eğlence anlayışlarını barındıran ABD, seyahat için tercih edilebilecek en mükemmel yerlerden biri. Dünyanın en konforlu ülkesi olarak görülen ABD’nin bu konforunun abartılı olduğunu söyleyenler de var.

  New York’taki Times Meydanı, Las Vegas, Niagara Şelalesi, Disneyland Parkı, Büyük Kanyon Ulusal Parkı, Hawai Waikiki kumsalı, Washington’daki anıt parklar ve Empire State Binası ABD’de görülebilecek yerlerden sadece birkaçı.

  BELÇİKA

  Avrupa’nın en iyi çikolataları, biraları ve meşhur patates kızartmaları Belçika’nın tek olumlu yanı değil. Kıtanın en yeşil başkenti, NATO ve AB’nin merkezi Brüksel, sadece 150 bin kişilik nüfusuyla dünyanın en rahat yaşanabilen kentlerinin başında geliyor.

  Ancak Brüksel sokaklarını dolduran asık suratlı politikacılar yüzünden Belçika’da güler yüzlü insanlara hasret kalabilirsiniz.

  KANADA

  Kişi başına düşen elektrik tüketiminin, gelirin ve yaşam alanının en fazla olduğu ülkelerden biri Kanada. Büyüleyici bir doğal güzelliğe sahip olan ülke, kamp, kayak, balıkçılık, dağcılık, kano ve dağ bisikleti gibi doğa sporları ve etkinlikleri için mükemmel bir coğrafyaya sahip.

  Quebec, Calgary, Ottowa, Vancouver ve Toronto gibi şehirlerinde çok yüksek yaşam standartlarına sahip Kanada’nın birçok şehri dünyanın en pahalı 100 şehri arasında. Bu ülkede, doğru düzgün bir hayat kurabilmek için çok para kazanmanız şart.

  İTALYA

  Her köşesinden tarih fışkıran başkent Roma, modanın merkezi Milano, tarihi kent Perugia ve tatil merkezi Calabria’yla İtalya turistik, tarihi ve kültürel çeşitliliğiyle her zaman tercih edilen bir ülke. Dünyanın en güzel zeytinyağları ve şarapları bu ülkede üretiliyor.

  Yemekleri, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra Avrupa’nın dördüncü büyük ekonomisine sahip İtalya’nın insanı da hayatından memnun. Ülkenin bir tek sorunu var, o da seks düşkünlüğüyle vatandaşlarını utandıran Başbakan Silvio Berlusconi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünyanın yaşanılası ülkeleri Forum Tarih
Dünyanın kıtaları ve okyanuslarının isimleri kısaca Ülkeler Coğrafyası 30 Ocak 2017
Dünyanın en kalabalık ülkesi neresidir kısaca Ülkeler Coğrafyası 27 Ocak 2017
Dünyanın yıllık hareketinin sonuçları madde madde Uzay ve Gökyüzü 18 Ocak 2017
Dünyanın günlük hareketinin sonuçları madde madde Uzay ve Gökyüzü 18 Ocak 2017
Dünyanın hareketleri ve bunun sonucunda gerçekleşen olaylar nelerdir? Uzay ve Gökyüzü 7 Mart 2016

Bu Sayfayı Paylaş