Dünyanın En Yüksek Binası Resimleri

'Diğer Resimler' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dünyanın En Yüksek Binası Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ]Dünyanın En Yüksek Binası Resimleri

  [​IMG]

  Burj Dubai (Dubai Burcu)
  Dubaililer'in gökdelen çılgınlığı son hız devam ediyor. Bittiğinde 900 metre yüksekliğinde olacak kule şu anda inşaat olarak 600 metreyi geçmiş durumda. Proje için Araplar tam 1 milyar dolar harcamış! Resmi sitesine göre 27.12.2007 tarihi itibarı ile geldiği nokta; 158.kat bitti, 598,5 metrede. Şu an bile dünyanın en yüksek binası.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Diğer dünyanın en yüksek gökdelenleriyle karşılaştırması. Haziran 2007'de Burj Dubai Petronas Kuleleri'ni geçmişti. Şuradaki yazımda dünyanın en yüksek gökdelenlerini bulabilirsiniz.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Resimde günümüz gökdelen inşaatlarında uygulanan prensibe göre temelden en yüksek noktaya kadar yükselen silindirik dev kolonların kalıpları görünüyor. İnşaatta kullanılacak toplam beton miktarı 230.000 m3 ki bu 100.000 filin ağırlığına yada 1.900 kilometrelik bir beton yolda kullanılan betona eşit.


  [​IMG]

  Gökdelenlerde yükseklik belirlenirken birçok kriter var. Bunlardan en önemlisi asansör kapasitesi. Siz ne kadar yüksek bina yaparsanız yapın insanları yükseğe ve hızlı bir şekilde çıkaramadıktan sonra bir anlamı yok yüksek olmasının. Burj Dubai bu işi çözmüşe benziyor. Resmi sitesinde asansörü yapan firma hakkında bir bilgi yok ama kapasitesi hakkında şöyle deniliyor; 2 kabin olacak, her kabin 21 kişi kapasitesinde ve dünyanın en uzun asansörle taşıma sistemi olacak ve hızı yine dünya rekoru olan saniyede 18 metre olacak. Yangın ve servis asansörü 5.500 kg kapasiteli olacak ki buda bir dünya rekoru.
  Kendi eleştirimi de eklemeden geçemeyeceğim. Çölün ortasında düzlükler üzerinde yaşıyorsun ve inşaa ettiğin binanın çevresi neredeyse bomboş ama sen göğe doğru yükselmek istiyorsun! Yaşadığın yer Manhattan gibi bir adaya sıkışmış ekonomi merkezi de değil. Paranın çokluğu insana neler yaptırtıyor!


  [​IMG]

  Güncelleme: Son durumuna ait resimleri zaman içinde buraya eklemeye devam edeceğim.
  07.04.2008 tarihi itibarı ile şu andaki yüksekliği 629 metre.


  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG][​IMG]

  "Dubai Engineer" rumuzuyla yazan arkadaş 500 metreden sonra çelik konstrüksiyona dönüldüğünü bunun sebebini de beton ağırlığından kaynaklandığını belirtmişti. Aşağıdaki resim bunu kanıtlar nitelikte sadece çelik konstrüksiyon 500 metreden değil 600 metreden itibaren başlıyor.


  [​IMG]

  [​IMG]   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünyanın Yüksek Binası Forum Tarih
Dünyanın En Yüksek Binası Kaç Metredir? Seviyeli-Ciddi Konular 21 Eylül 2011
Dünyanın En yüksek Binasına Çıkmak!! İlginç Resimler 28 Mart 2010
Dünyanın En Yüksek Dağlarının İsimleri Ülkeler Coğrafyası 14 Ocak 2011
Dünyanın En Yüksek Şelaleleri Hangileridir Ülkeler Coğrafyası 26 Aralık 2010
Dünyanın ve Türkiyenin En Yüksek Dağları Hangileridir Ülkeler Coğrafyası 17 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş